reklama

Jak pomóc Ukraińcom?

Wojna na Ukrainie stała się faktem. W takiej sytuacji bardzo ważne stały się nie tylko słowa otuchy, wsparcia i modlitwy, ale i realna, wymierna pomoc. Co robić, jeśli chcesz pomóc Ukraińcom?

Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji polską granicę codziennie przekracza kilka tysięcy osób. Nikt nie wie, kiedy koszmar się skończy, a uchodźcy będą mogli wrócić do swojej ojczyzny. Na terenie atakowanych przez Rosję miast, często w ukryciu i w bardzo trudnych warunkach, przebywają setki tysięcy mieszkańców. Wszyscy potrzebują pomocy.

Nie jesteśmy na to obojętni - pomagamy jak możemy. Ruszyły zbiórki pieniędzy, żywności i odzieży oraz innych niezbędnych rzeczy. Polacy chętnie oferują schronienie, a nawet zatrudnienie. 

pomagamukrainie.gov.pl

W związku z rosyjską agresją na Ukrainę Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski uruchomiło stronę internetową pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc. W tym miejscu można zgłaszać gotowość do pomocy oraz zapotrzebowanie na nią.

Pod adresem można też znaleźć zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Strona jest prowadzona również w języku ukraińskim.

Jak dodaje MSZ, w związku z tym przestaje być aktywny adres: pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl.

Zbiórki charytatywne

Ukraińcom można pomóc nie wychodząc z domu. Wystarczy wpłacić pieniądze na zweryfikowane konto fundacji czy organizacji (niestety nawet w takiej sytuacji trzeba uważać na oszustów).

Pomocą dla Ukraińców zajmuje się na przykład:

  • Fundacja Pomagam.pl
  • Fundacja Ocalenie,
  • Polska Akcja Humanitarna,
  • SOS Wioski Dziecięce,
  • Polska Misja Medyczna,
  • Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej,
  • Caritas,
  • Polski Czerwony Krzyż,
  • UNICEF,
  • Fundacja Instytut Polska-Ukraina,
  • Ukraiński Dom.

Jak pomóc Ukrainie?

Pomagać można nie tylko finansowo. Polska Akcja Humanitarna ogłosiła nabór osób, które w ramach wolontariatu byłyby w gotowości do wsparcia działań pomocowych PAH dla mieszkańców i mieszkanek Ukrainy w Polsce. Zgłoszenia są przyjmowane pod tym linkiem.

Wolontariuszy szuka także Fundacja Ocalenie. Wystarczy wypełnić formularz na stronie: https://ocalenie.org.pl/ukraina-pomoc

Zbiórki odzieży i żywności

Prowadzone są także zbiórki odzieży, żywności i innych niezbędnych do życia rzeczy. Warto szukać ich w swoich okolicach. Organizuje je wiele firm, urzędów, instytucji, sklepów i osób prywatnych.  

Można także zamieścić swoje ogłoszenia w internecie. Pomocne są portale społecznościowe (własne profile, ale i np. grupa „Pomoc dla Ukrainy”) czy stronyinternetowe (np. polacydlaukrainy.pl).

Wydaje się, że aktualnie najbardziej potrzebne są zarówno pieniadze, jak i osoby, które posiadają samochód i wolny czas, by pomóc w transporcie oraz te, które dysponują wolnymi pokojem, mieszkaniem czy domem.

Na stronie internetowej https://www.ukrainenow.org/refuge znajduje się formularz kontaktowy przeznaczony do osób kierujących, a także do Ukrainek i Ukraińców, którzy potrzebują pomocy w ewakuacji. Możesz przekazać go znajomym osobom z Ukrainy, które poszukują sposobu ucieczki. Strona jest w języku ukraińskim.

Mieszkania dla Ukraińców

Masz wolny pokój, mieszkanie lub dom, w którym możesz przyjać uchodźców z Ukrainy?

Polacy na Ukrainie

Na terenie Ukrainy przebywają także obywatele polscy. Powinni oni bezwzględnie zarejestrować się w systemie Odyseusz oraz na bieżąco śledzić informacje MSZ na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: