Depresja poporodowa dotyka nie tylko matki. Mogą jej doświadczać także ojcowie. Czy wiesz, że ci, którzy zajmują się niemowlętami cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym i mają niższe ryzyko depresji? Dowodzą tego badania.
Nowe badanie przeprowadzone zostało wśród 881 ojców z pięciu obszarów w Stanach Zjednoczonych. Pochodzili oni z różnych grup etnicznych i ras, byli w różnym wieku, posiadali różne wykształcenie. Sugeruje ono, że ci ojcowie, którzy są bardziej zaangażowani w opiekę nad dziećmi w pierwszym roku ich życia, cieszą się lepszym zdrowiem psychicznym. W najlepszej sytuacji są tatusiowie bardziej pewni swoich umiejętności rodzicielskich, którzy spędzają więcej czasu ze swoimi nowo narodzonymi dziećmi.
Zdaniem autorów badania jest ono pierwszym, które ocenia związek rodzicielstwa z objawami depresji. Odkrycia w dużej mierze pokrywają się z dostępną literaturą na ten temat, co sugeruje, że gdy ojcowie są bardziej zaangażowani w wychowywanie dzieci, korzyści odczuwa nie tylko dziecko, ale i rodzice.
- Ogólnie rzecz biorąc myślę, że ojcowie są ważni w rodzinie, choć nie są dostatecznie zbadani. - powiedział psycholog Olajide Bamishigbin z California State University.
Badanie opierało się na wywiadach, które przeprowadzono po pierwszym miesiącu po urodzeniu ich dziecka, a następnie ponownie po sześciu miesiącach i roku. Na każdym etapie ojcowie byli proszeni o wypełnienie skali depresji poporodowej i ocenę:
- jak pewni siebie czuli się jako rodzice,
- jak często zapewniali wsparcie materialnie,
- ile czasu spędzali z dzieckiem, zarówno sami, jak i z innymi.
Ojcowie, którzy czują się kompetentni jako rodzice, mogą być bardziej zadowoleni ze swoich ról, a co za tym idzie, mają mniej objawów depresyjnych. - sugerują autorzy. Jeśli to prawda, przygotowanie ojców do rodzicielstwa jest niezbędne dla ich zdrowia i zdrowia ich dzieci.
Co ciekawe badania wykazały też, że mniej nasilone objawy depresji są związane ze zmianami w hormonach, takich jak oksytocyna, a poziom tego hormonu wzrasta u ojców, gdy wchodzą w interakcje ze swoimi dziećmi.
Ojcowie, którzy nie mogą spędzać wystarczająco dużo czasu z niemowlętami mogą być narażeni na zwiększone ryzyko uczucia smutku lub niezadowolenia we wczesnych latach życia swoich dzieci, zwłaszcza w pierwszym roku, kiedy niemowlęta rosną i bardzo się zmieniają.
- Mam dwa duże wnioski. Po pierwsze zaangażowanie w opiekę nad dzieckiem jest dobre nie tylko dla dziecka, ale także dla taty. Tak więc tatusiowie, angażujcie się w opiekę nad swoimi dziećmi wcześnie i często! - powiedział Olajide Bamishigbin. - Po drugie myślę, że wszyscy powinni zrozumieć, że depresja ojcowska to poważny problem, który wymaga uwagi. Dotyka ojców, wpływając w ten sposób na całą rodzinę. Dlatego ważne jest, abyśmy traktowali to poważnie.
Jeśli to prawda, ważne jest, by polityka w zakresie zdrowia publicznego znalazła sposób, aby ojcowie spędzali więcej czasu ze swoimi dziećmi, zwłaszcza że może to mieć również wpływ na ich dzieci, a nawet na zdrowie psychiczne matek maluchów. Warto pamiętać, że badania ojców w krajach z płatnym urlopem rodzicielskim pokazują, że spędzają oni znacznie więcej czasu ze swoimi dziećmi, nawet po zakończeniu urlopu.