Jak w prosty sposób zasuszyć kwiaty
Podaruj kwiatom drugie życie.
Suszone kwiaty – tak pojedyncze, jak i tworzone z nich suche kompozycje, choćby te, do których użyto gałązek czy źdźbeł trawy, a także kwiatowo-listne kolaże to oryginalne i nastrojowe ozdoby każdego wnętrza. Pięknie wyglądając, nie tylko przywołują wspomnienia o słonecznych chwilach, ale i tworzą urzekający klimat mieszkania.
Zobacz, w jaki sposób możesz podarować roślinom drugie życie.
Ważne! Do przedstawianych poniżej technik utrwalania kwiatów najlepiej nadają się okazy świeże, wolne od skaz, dobrze wybarwione, pozbawione wilgoci (bez wody i rosy), niezbyt rozwinięte (np. piwonie czy hortensje należy ściąć jeszcze przed rozkwitnięciem). Wyjątkiem jest metoda ostatnia – suszenie żelem kamionkowym – do której możesz użyć nawet kwiatów bardzo rozwiniętych.
Suszenie tradycyjne, czyli metoda zielarska
Ta technika jest optymalna dla kwiatów wytrzymałych, takich jak: róże, dalie, hortensje, kwiaty polne, jarzębina, trawy, lawenda czy wrzos.
Ułóż równo kwiaty, usuń liście z dolnych partii łodyg, po czym zwiąż je - dość ciasno – sznurkiem, rafią, drucikiem bądź gumką (tak, by się nie wymknęły, gdy zaczną tracić wilgoć). Taki pęczek powieś – łebkami do dołu - w ciemnym, suchym miejscu. Czas suszenia zależny jest od gatunku roślin - zajrzyj do nich po mniej więcej 4 tygodniach. Kiedy będą już sztywne w dotyku, spryskaj je lakierem do włosów, aby pomóc im trzymać ich kolor i formę.
Tak wysuszone i utrwalone kwiaty możesz stawić do wazonu, finezyjnie podwiesić pod sufitem (lawenda, polne kwiaty) bądź wykorzystać je w sposób, jaki podpowiada ci fantazja.
reklama
Suszenie na płasko, czyli metoda zielnikowa
To metoda jest idealna dla kwiatów delikatnych i płaskich, takich jak bratki, nagietki, paprocie, groszek pachnący, ale i liście.
Pomiędzy dwa arkusze papieru bądź gazety włóż kwiaty i listki. Najlepiej przełóż je bibułą, która wchłonie wilgoć. Możesz to robić warstwowo, każdą partię roślin przekładając papierem. Następnie połóż na nie coś ciężkiego - książki lub pudło. Pozostaw do wyschnięcia około 10 dni, co kilka dni staraj się do nich zajrzeć, by rośliny przełożyć i ewentualnie wymienić wilgotną bibułę.
Tak wysuszone kwiaty możesz ułożyć w fantazyjne kompozycję – obrazek lub kolaż, który przykryjesz szybką (antyrama bądź rama) lub przykleić je, ozdabiając pudełka, podatne materiały, kartkę okolicznościową bądź prezenty.
Utrwalanie żelem kamionkowym
Ta metoda służy przede wszystkim kwiatom delikatnym. Zastosuj ją do róż, astrów, goździków, nagietków, dalii, storczyków, tulipanów, frezji czy pelargonii.
Żel, o którym mowa, jest dostępny w większości sklepów ogrodniczych. To ziarnista substancja, która wyciąga wilgoć z kwiatów, bez matowienia ich koloru, z zachowaniem kształtu. Kwiaty suszone w ten sposób wyglądają jak żywe.
Najpierw obetnij na krótko łodygi (po suszeniu będą bardzo kruche) – możesz je zastąpić drutem. Do naczynia, które można szczelnie zamknąć (pudełko tekturowe bądź plastikowe), wsyp żel kamionkowy, po czym na jego dnie umieść kwiaty. Następnie – obficie i dokładnie – zasyp je nim, ale tak, by substancja dostała się także między płatki. Efekt możesz podziwiać już po dwóch dniach. Jeśli stwierdzisz, że roślina jest zasuszona, wyjmuj ją (ostrożnie), żeby nie przedobrzyć.
Tak wysuszone kwiaty możesz wykorzystać do wielu ciekawych dekoracji, jak i wyeksponować w dowolny sposób, w wazonie, koszu bądź w innych, także eklektycznych aranżacjach.