reklama
Wakacje z dzieckiem w górach
Wypad z dzieckiem w góry to doskonały pomysł na udany urlop.
Długie wyprawy, bajkowe krajobrazy, cudowne zapachy i piękne wrażenia to inwestycja w doskonałe samopoczucie i dobre zdrowie. Pamiętaj jednak, że górska wyprawa z dzieckiem wymaga sporo przygotowań i zabiegów. Aby nic cię nie zaskoczyło na trasie – oprócz zapierających dech w piersiach widoków – podpowiemy ci, jak się doskonale przygotować do tej przygody.
Przed wyruszeniem na szlak pamiętaj o odpowiednim stroju: czapce z daszkiem, solidnych, wygodnych butach za kostkę. W plecaku miej ciepłą bluzę, spodnie, skarpety, dodatkowa koszulkę, kurtkę przeciwdeszczową. Wysmaruj malucha kremem z filtrem!
Jeśli wędruje z wami niemowlę, lepiej zrezygnuj z wypraw w wyższe partie gór (powyżej 1200 m.n.p.m.), ze względu na niższe stężenie tlenu i duże nasłonecznienie. Malucha najlepiej umieść w nosidle, które zaopatrzone jest w daszek przeciwsłoneczny i pokrowiec przeciwdeszczowy. Warto zabrać małą poduszkę lub specjalny zagłówek, by mała główka podczas snu znalazła wygodne oparcie. Ubierz maluszka cieplej niż siebie – weź pod uwagę, że on nie maszeruje jak ty, dlatego może być mu chłodno. Rób częste przerwy w marszu, by nakarmić i przewinąć niemowlę. Pozwól tez odpocząć jego małemu kręgosłupowi (warto wziąć ze sobą karimatę). Jeżeli nie jesteś gotowa na prawdziwą górką przygodę z niemowlakiem, możesz wybrać się z nim na dłuższy spacer po prostych, płaskich trasach (pamiętaj o wózku z dużymi kołami i dobrą amortyzacją).
Nie zapomnij o prowiancie, zarówno dla niemowlaka (mleko, danie słoiczku), jak i dla starszego dziecka. Weź ze sobą nie tylko wodę czy sok, ale i gorącą herbatę w termosie. Zabierz również kanapki, batoniki, ciasteczka czy banany.
Weź ze sobą lekki koc, latarkę, mapę, kompas i lupę (zobaczysz, jakie wrażenie na maluchu zrobi ten ekwipunek, no i możliwość wykorzystania go na trasie).
Zawsze zakładaj, że górski szlak pokonacie w dłuższym czasie, niż przewiduje przewodnik. Zarezerwuj kilka chwil dla małego odkrywcy – niech nic nie mąci jego ciekawości świata. Pozwól mu na moczenie nóg w strumyku, na przygodę w malinowym chruśniaku czy odpoczynek po męczącej wspinaczce. Koniecznie dostosuj tempo marszu do możliwości dziecka.
Jeśli wyruszasz na szlak z dzieckiem, wybieraj krótkie, niezbyt skomplikowane trasy. Najlepiej, byście po drodze mijali schronisko, w którym będziecie mogli nie tylko posilić się, ale i ukryć w razie deszczu. Najlepiej byłoby, gdybyście wybrali trasę, o której coś wiecie, bądź czujecie się na niej pewnie.
Jeśli okaże się, ze twoje dziecko jest kiepskim piechurem, spróbuj urozmaicać mu wycieczki – zwracaj uwagę na piękno przyrody, śpiewajcie razem piosenki, wymyślajcie rymy, szukajcie wokół siebie rzeczy, które są odpowiedzią na wymyślane zagadki. Postaraj się, by wycieczka była atrakcyjna dla dziecka - może zahaczycie o pastwisko z najprawdziwszymi owcami, odwiedzicie górską chatę lub przejedziecie się wyciągiem bądź kolejka górską?
Nie zapomnij o podręcznej apteczce, w której znaleźć się powinna woda utleniona, plaster, bandaż, bandaż elastyczny, krem z wysokim filtrem (z faktorem co najmniej 50) i środek przeciw komarom.
Podczas urlopu jak najwięcej przebywaj z dzieckiem na dworze. Górski klimat: ostre powietrze, skoki ciśnienia i zmiany pogody pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu oddechowego, pokarmowego i krwionośnego, a co najważniejsze - doskonale hartują.
mzb