Ostatnie zmiany: 27 czerwca 2019

reklama

reklama

Pilates – poezja ruchu

Potrzebowałam ruchu, nie dla mnie jednak dynamiczny aerobik czy nużąca siłownia. Za namową przyjaciółki zapisałam się na pilates. Wydawało mi się, że ta stonowana, wręcz senna forma ruchu to dla mnie, leniwca, rozwiązanie idealne. Pilates kojarzył mi się z kobietami w ciąży, staruszkami i ludźmi po urazach. Nie przypuszczałam, że te banalne skłony, płynne wymachy czy wyrafinowane „brzuszki”, są w stanie wycisnąć siódme poty i oblać policzki meksykańską czerwienią. Ćwiczę sumiennie od dwóch lat i uwielbiam pilates – za jego tempo, wymagania i efekty ćwiczeń - za silny brzuch, elastyczność, jaką nie mogłam się pochwalić, nawet będąc dzieckiem oraz za spokój … ducha.

Pilates to system ćwiczeń fizycznych, będących kompilacją jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych (polegających na napinaniu mięśni), którego ojcem jest Josef Humbertus Pilates. Wymyślił go, by kontuzjowanym sportowcom i tancerzom umożliwić powrót do treningów i pomóc w zachowaniu kondycji. Jego metoda, zwana Kontrologią, powstała na początku XX wieku, a ewoluując przez lata, stała się kompletnym i najbardziej efektywnym zestawem, który rozwija, uelastycznia oraz wzmacnia ciało i … umysł. To ćwiczenia, które wpływają tak na wygląd fizyczny, jak i stan ducha.

Charakterystyka

Fizjoterapeuci uznają pilates za jedną z najbezpieczniejszych form aktywności ruchowej. To prawda – podczas statycznego i spokojnego treningu nie wykonuje się żadnych gwałtownych ruchów, a wręcz przeciwnie: powinny być one powolne, precyzyjne i płynne, oraz charakteryzujące się niewielkim zasięgiem. Ogólnie mówiąc, trening pilates polega na spinaniu, rozciąganiu i rozluźnianiu mięśni. Wymaga to koncentracji i skupienia: należy pamiętać nie tylko o prawidłowym wykonywaniu ćwiczenia, ale i o trzymaniu mięśni brzucha, odpowiednim oddechu czy o prawidłowej postawie. To ważne - ćwicząc nieprawidłowo, zamiast poprawiać swoją sylwetkę, możemy odnieść przeciwny skutek.

Charakterystyczny dla metody Pilatesa jest także fakt, iż nie skupia się on tylko na mięśniach dużych i mocnych (jak metody aerobowe). Pracują wszystkie -  także małe, słabe czy głębokie, istnienia których często sobie w ogóle nie uświadamiamy. Typowy trening Pilatesa składa się z serii ćwiczeń i trwa on nie dłużej niż 90 minut (zazwyczaj do 60). Każde ćwiczenie powtarza się średnio osiem razy – dzięki czemu serie nie nużą. Podstawą techniki jest nie tyle wielokrotność wykonania ćwiczenia, ale precyzja, z jaką się je realizuje. Aby uzyskać maksymalne korzyści, powinno się ćwiczyć minimum dwa, trzy razy w tygodniu. Pierwsze efekty powinny pojawić się po mniej więcej dwóch miesiącach.

Pilates obejmuje ponad 500 różnych figur. Ćwiczenia najczęściej wykonuje się na macie oraz przy użyciu takiego sprzętu, jak piłki, podesty czy taśmy elastyczne oraz łóżka reformer, cadillac, czy krzesła wunda, które – zresztą słusznie - mogą kojarzyć się z rehabilitacją (Pilates wymyślił je podczas pracy w szpitalu, w celu rehabilitacji chorych pacjentów).

Nieprawdą jest, że ów nieaerobikowy system ćwiczeń nie męczy i nie jest efektywny. Inaczej wygląda pilates prenatalny, inaczej program zaawansowany. Wszystko zależy zarówno od trenera, poziomu zaawansowania grupy, jak i zaangażowania samego ćwiczącego.

Cel, efekty ćwiczeń Pilatesa

·    wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania, w szczególności mięśni brzucha, dolnej części pleców, bioder i pośladków;
·    odciążenie i poprawa stabilności kręgosłupa;
·    poprawa kontroli mięśni pleców oraz kończyn - rozluźnienie ramion, karku i górnej część pleców;
·    poprawa koordynacji ruchowej;
·    wypracowanie równowagi w ciele, wyrównanie siły mięśni po obu stronach ciała;
·    poprawa postawy -  wysmuklenie sylwetki;
·    nauka prawidłowego i pełnego oddechu;
·    relaks - obniżenie poziomu stresu;
·    zwiększenie świadomości swojego ciała;
·    ogólna poprawa zdrowia, kondycji i samopoczucia;
·    bezpieczna rehabilitacja kontuzji stawów i kręgosłupa - pomaga ludziom po urazach wrócić do pełnej sprawności.

Dla kogo:

·    dla kobiet – ćwiczenia wzmacniają głębokie mięśnie brzucha, a co za tym idzie  uelastyczniają mięśnie Kegla; zapobiegają osteoporozie – mogą być elementem profilaktyki menopauzy;
·    dla przyszłych mam - wzmacniane są mięśnie dna miednicy;
·    dla kobiet w ciąży – ale tylko dla tych, które zaczęły treningi przed pierwszym trymestrem ciąży; WAŻNE - należy pamiętać, by zajęcia nie były zbyt intensywne, a ruchy – nie gwałtowne;
·    dla pań po porodzie – trening koncentruje się na kontrolowaniu mięśni brzucha, grzbietu i pośladków.
·    dla osób z bólami stawów i kręgosłupa;
·    dla osób starszych – ma zbawienny wpływ na jakość ich życia;
·    osób z nadwagą, ograniczającą możliwość aktywnych ćwiczeń;
·    dla tych, którzy długo nie byli aktywni fizycznie;

Nie powinny go uprawiać:

·    kobiety w ciąży, które chcą zacząć trening po pierwszym trymestrze;
·    ci, którzy uwielbiają wypocić się przy skakaniu, tańcu, czyli potrzebują dynamiki ruchu;
·    ci, którzy chcą szybko stracić zbędne kilogramy lub pozbyć się wody z organizmu;
·    ludzie, którzy podczas ćwiczeń lubią słuchać głośnej muzyki (najlepiej na słuchawkach), rozmawiać bądź oglądać TV (w pilatesie ważna jest koncentracja)
·    osoby z chorobami układu krążenia;
·    osoby z chorobami i zaburzeniami układu kostnego i mięśni;
·    osoby otyłe;
·    ludzie bezpośrednio po operacjach i złamaniach;

mzb
wsparcie merytoryczne www.pilates.pl

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: