Ostatnie zmiany: 27 czerwca 2019

reklama

reklama

Joga - boska nauka życia

Joga to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy marzą o stonowanej aktywności fizycznej, która nie tylko utrzymuje ciało w dobrej formie, ale gwarantuje relaks, wyciszenie i – w konsekwencji - lekkość duszy.

Choć świat zachodni odkrył jogę w latach 70-tych XX wieku, kiedy to młode pokolenie poszukując sensu życia, zwróciło się ku filozofii Wschodu, to jej historia sięga trzech tysięcy lat przed naszą erą. Pierwotnie była systemem duchowym, wywodzącym się z Indii, uznającym prawo karmy, samsarę i reinkarnację. Dużą wagę przywiązywała do treningu ciała, przestrzegania zasad moralnych, ascezy i medytacji. Ponieważ z czasem, dla cywilizacji zachodnich, fascynacja jej duchowym aspektem zeszła na drugi plan, joga stała się swoistą modą, kultywowaną nie tylko przez masy, ale i gwiazdy show-biznesu. Dziś, potocznie i powszechnie, joga to zestaw ćwiczeń fizycznych, będących pracą nad sobą i własnym ciałem. Pierwiastek ducha i umysłu nie towarzyszy każdemu, kto ją uprawia.

Charakterystyka

Podstawą jogi jest założenie, że ciało, umysł i duchowość (emocje), stanowią nierozerwalną całość i wzajemnie na siebie oddziałują. To także wpływa i kształtuje klimat zajęć fitness. Joga to mało dynamiczne zajęcia na macie, prowadzone przez instruktora, przy nie nachalnej muzyce. Składają się na nie ćwiczenia, podczas których uczestnik powinien koncentrować się na tym, co dzieje tu i teraz. Podstawa to koncentracja, kontrola (obserwacja) ciała i prawidłowy oddech - nie ten płytki, codzienny, a głęboki, sięgający przepony.

Pozycje i sekwencje jogi to asany (charakterystyczne pozycje przybierane w trakcie ćwiczeń), które aktywizują każdą część ciała: pozycje stojące (harmonijnie rozwijają całe ciało, są podstawą do dalszej pracy), sekwencje dynamiczne (np." Powitanie słońca" - dają wytrzymałość, energetyzują), skręty (uelastyczniają i wzmacniają kręgosłup, biodra i barki), skłony (rozładowują napięcia, rozluźniają), pozycje odwrócone (świeca czy stanie na głowie - poprzez odwrócenie siły grawitacji w ciele powodują obfite ukrwienie i dotlenienie mózgu), odchylenia do tyłu (otwierają serce, pozytywne nastrajają), pozycje balansowe (ćwiczą równowagę, „otwierają” klatkę piersiową), pozycje relaksujące (uczą koncentracji i kontrolowania oddechu), ćwiczenia oddechowe (energetyzują, koncentrują – także na nas samych).

Cel, efekty jogi

Mówi się, ze każdy z zajęć jogi wyniesie to, po co przyszedł. A cele mamy różne – od wyrzeźbienia ciała, przez ukojenie kręgosłupa, po relaks i spokój duszy.

·    wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni;
·    lek na wady postawy, bóle kręgosłupa i stawów, to także bezpieczna rehabilitacja;
·    odciążenie i poprawa stabilności kręgosłupa;
·    poprawa kontroli mięśni pleców oraz kończyn;
·    rozluźnienie ramion, karku i górnej część pleców;
·    poprawa koordynacji ruchowej;
·    wypracowanie równowagi w ciele;
·    wyrównanie siły mięśni po obu stronach ciała;
·    wysmuklenie sylwetki;
·    nauka prawidłowego i pełnego oddechu;
·    relaks - obniżenie poziomu stresu;
·    likwidacja napięć;
·    zwiększenie świadomości swojego ciała;
·    ogólna poprawa zdrowia, kondycji i samopoczucia;
·    wzmocnienie odporności psychicznej;
·    działanie gruczołów dokrewnych ulega regulacji, co wpływa na sprawność układu trawiennego;
·    osiągniecie harmonii ciała i ducha;
·    wspomaganie pracy narządów wewnętrznych;
·    pomaga zapomnieć o złych wzorcach: zarówno postawy, jak i przyzwyczajeniach do usztywniania ciała czy płytkiego oddechu.

Dla kogo joga

Z dobrodziejstwa jogi, najłagodniejszej formy fitness, mogą korzystać wszyscy, którym tej stonowanej aktywności ruchowej nie zabronił lekarz. Ponieważ joga to system treningów o różnym stopniu zaawansowania i intensywności, może ją ćwiczyć w zasadzie każdy. Uprawiają ją zatem i sportowcy (którzy chcą uelastycznić ciało), i bizneswoman (stres, stres), i kobiety w ciąży (ważne dla nich jest nie tylko zachowanie dobrej kondycji, ale i przygotowanie ciała na atrakcje ciąży), i emeryci (joga to nade wszystko bezpieczna aktywność i dobra forma) czy rekonwalescenci (joga to doskonała rehabilitacja). Ważne, by mieć dobrego instruktora, który dysponuje informacjami na temat stanu zdrowia uczestników zajęć.

Nie powinny jej uprawiać

Generalnie nie ma żadnych ograniczeń – ani wiekowych, ani zdrowotnych (chyba, że lekarz wyklucza jakąkolwiek aktywność fizyczną). Istnieją wyłącznie przeciwwskazania co do wykonywania konkretnych asan - zarówno trening, jak i poszczególne ćwiczenia, można dostosować do indywidualnych potrzeb i możliwości osób ćwiczących.

mzb
wsparcie merytoryczne: www.joga-joga.pl

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: