Obudź swoją przedsiębiorczość
Są takie chwile w życiu, że narzekając choćby na nieżyciowego szefa w pracy lub bezskutecznie pracy poszukując – wpadamy w dołek, zniechęcamy się i tracimy wiarę w swoje siły i kompetencje. Może to dobry moment, aby pomyśleć o pracy na własny rachunek?
Być swoim własnym szefem, pracować tyle, ile chcemy i wtedy, kiedy możemy – czy nie jest to kusząca alternatywa? Kto wie, jakie zdolności i przedsiębiorczość w nas tkwi? Warto to sprawdzić. Może niekoniecznie z nastawieniem, że od razu musimy odnieść spektakularny sukces, ale z pewnością z szansą na poprawienie stanu domowych finansów. Satysfakcja z własnych osiągnięć jest w tym przypadku bezcenna i w dodatku gratis.
Jak zostać kobietą przedsiębiorczą?
Przede wszystkim musimy zrobić bilans naszych umiejętności i kompetencji. Szeroko rozumianych i niekoniecznie ograniczonych tylko do formalnego wykształcenia. Zaraz potem zastanówmy się, jak możemy to wykorzystać. Pomysł na własny biznes jest tu podstawą.
Kolejnym krokiem jest sporządzenie biznesplanu. Co chcemy sprzedawać (nie tylko towary, ale także własną wiedzę, umiejętności, usługi czy np. rękodzieło) i komu.
Warto przyjrzeć się konkurencji – kto, gdzie i za ile oferuje asortyment podobny do naszego. Musimy również zrobić listę tego, co potrzebujemy do rozpoczęcia takiej działalności i opracować szacunkowy kosztorys. A potem poszukać możliwych źródeł finansowania.
reklama
Obudź swoją przedsiębiorczość czyli dostań dotację na założenie firmy!
Najbardziej znaną i popularną formą uzyskania środków na start własnego biznesu jest dofinansowanie z Urzędu Pracy, w ramach aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych. Teoretycznie każdy UP ustala tu własne zasady przydzielania takich dotacji, ale na ogół różnice występują tylko w szczegółach.
Zasada, że konieczny jest status osoby bezrobotnej od co najmniej 3 miesięcy oraz maksymalne dofinansowanie ograniczone do 6-krotnosci przeciętnego wynagrodzenia (na dzień dzisiejszy widełki dotacji to pomiędzy 16.000 zł - 24.700 zł. występuje wszędzie. Dotacja jest bezzwrotna, najczęściej wymagane jest prowadzenie działalności gospodarczej przez rok.
Przy zakładaniu własnej firmy znacznie szersze możliwości mamy jednak w ramach pozyskiwania środków z funduszy europejskich. Jednym z najciekawszych jest dofinansowane z programu Kapitał Ludzki działanie 6.2. Jedną z grup docelowych projektu są kobiety, zwłaszcza powracające oraz wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy, po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dzieci.
Rozdziałem środków zajmują się tu również Urzędy Pracy. Ponieważ jednak każde województwo ustala własne zasady, po szczegóły trzeba zajrzeć na stronę i poszukać wymagań obowiązujących lokalnie.
Obudź swoją przedsiębiorczość, czyli jak założyć firmę!
Gdy uda się nam już zabezpieczyć środki na rozpoczęcie działalności – możemy zająć się rejestracją firmy, przy okazji w praktyce sprawdzając działanie słynnego „jednego okienka”. Wypełniamy druk EDG-1, bierzemy w rękę dowód osobisty i udajemy się do Urzędu Miasta lub Gminy.
Teoretycznie można go wysłać także drogą elektroniczną, ale tak naprawdę, bez podpisu elektronicznego (co w przypadku osób fizycznych jest raczej rzadkością) – mija się z celem, gdyż jedynym efektem będzie tylko umówienie się na wizytę w urzędzie.
Same formalności trwają krótko i z urzędu wychodzimy z pismem poświadczającym zarejestrowanie naszej firmy oraz świadomością, że nazwa „jedno okienko” jest raczej umowna i nie należy jej traktować zbyt dosłownie. Wprawdzie z urzędu wychodzi automatycznie informacja do Urzędu Skarbowego, ZUS i GUS, ale wcale nie jest to tożsame z tym, że nie musimy się tam udać.
Urząd Skarbowy musimy odwiedzić jeszcze przed rozpoczęciem działalności. Składamy w nim deklarację o wyborze sposobu opodatkowania. Warto to dobrze przemyśleć, gdyż każdą zmianę można składać tylko na początku roku, w terminie do 20 stycznia. Najistotniejsze jest tu jednak to, że tylko wybór opodatkowania na zasadach ogólnych (czyli 18% i 32%) pozwoli nam na wspólne rozliczenie z współmałżonkiem lub dzieckiem (dla osób samotnie wychowujących dziecko).
Czeka nas także wizyta w ZUS-ie. Wymagany druk ZUS-ZUA możemy bez problemu wypełnić na miejscu. Krótki i prosty. Jeżeli przez poprzednie 60 miesięcy nie prowadziłyśmy żadnej działalności gospodarczej, możemy przez 2 lata płacić składki obniżone. Do rozkręcenia biznesu – pomoc bardzo istotna.
Do Urzędu Statystycznego nie musimy chodzić. Numer REGON przyślą nam listownie. I tak naprawdę – to nie jest on nam niezbędny do życia, ale do założenia firmowego konta w banku – owszem.
I to już wszystko – możemy działać i wkraczać w świat biznesu. Do odważnych świat należy.
Marzanna Szulta
mojezakupycodzienne.blox.pl