reklama
reklama
Pachnąca łazienka
Sprzątanie łazienki i ubikacji to prawdziwa mokra robota.
Uzbrojona w środki myjąco-dezynfekujące (obowiązkowo rękawiczki) bezwzględnie rozprawiasz się z królestwem bakterii, pleśni i grzybów. Jeśli dbasz o nie (pomieszczenia, nie drobnoustroje) regularnie (na co dzień wystarczy żel do WC, kostka zapachowa, obmycie wanny, umywalki i bidetu z osadu), to generalne porządki nie są wielkim wyzwaniem (wspomnij choćby szaleństwo w kuchni).
Niemniej i teraz ważne jest, by nikt ci nie wchodził pod rękę (to irytuje chyba bardziej niż nurkowanie do zapomnianego schowka pod wanną), byś miała stosowne ubranie (uważaj na środki żrące) i tradycyjnie … pozytywne nastawienie.
Omieć z kurzu sufit i ściany, nie zapomnij o wiszących na ścianach lustrach, lampach, kaloryferach i górach szafek.
Zacznij od "przeglądu" zawartości szafek i szuflad, dotrzyj do zakamarków i schowków pod wanną czy umywalką; przyjrzyj się detergentom i kosmetykom - wyrzuć te, których termin ważności minął;
Zanim zaczniesz myć glazurę (a nie masz w łazience drewnianych podłóg i mebli), napuść do wanny gorącej wody. Para, która osiądzie na kafelkach i fugach, namoczy nalot oraz brud.
Ściany
- Umyj wodą z detergentem, spłucz.
- Fugi najlepiej wyczyść roztworem wybielacza, używając starej szczoteczki do zębów lub … użyj proszku do pieczenia.
Wanna i umywalka –
- Najlepiej czyścić je specjalistycznymi środkami (silnymi bądź łagodnymi – (żel, mleczko, płyn uniwersalny) gąbką lub ściereczką lub zrób ukłon w stronę porad babci i potraktuj je szmatką skropioną amoniakiem (przy okazji zlikwidujesz ślady rdzy).
- Po dokładnym umyciu wannę i umywalkę warto przetrzeć skórką z cytryny, by nabrały blasku.
- Czy wiesz, że ocet usuwa plamy (nie atakując emalii w przeciwieństwie do innych, mocnych środków), zaś przecieranie drzwi kabiny prysznicowej wodą z octem zapobiegnie powstawaniu kamienia?
- Nie zapomnij o wpuszczeniu do rur „kreta”
Sedes
- Muszlę klozetową powinno się myć codziennie - proszkiem do prania lub specjalistycznym środkiem myjąco-dezynfekującym, używając okrągłej szczotki na długim trzonku.
- Dla ambitnych: można dużą gąbką wyssać wodę z syfonu, wlać mocno chlorowanej wody i pozostawić na 2 godz.
- Całą konstrukcję – deskę klozetową, spłuczkę, samą muszlę – umyj płynem uniwersalnym lub mleczkiem do czyszczenia.
Szafki i apteczki
- Do mycia mebli nie używaj ostrych proszków ani zmywaków.
- Białe, lakierowane lub malowane olejno umyj płynem do mycia szyb lub szmatką (gąbką) zwilżoną wodą z detergentem, i wytrzyj do sucha.
- Meble wykończone laminatami przemyj specjalnym środkiem do czyszczenia lub płynem do mycia naczyń, a następnie czystą wodą.
- Meble drewniane wyczyść stosownym środkiem do tego typu mebli, który przy okazji zabezpieczy ich delikatną powierzchnię (w spreju lub paście).
Elementy chromowane, wieszaki na ręczniki, baterie nad wanną i nad umywalką –
- Nasze babcie radzą, by elementy te czyścić wilgotną szmatką maczaną w popiele (tak, tak – tym z popielniczki), a następnie polerować irchą.
- Na plamy z rdzy zalecała smarowanie, i to kilkakrotne - tłuszczem; a po 3-4 dniach powierzchnię przetrzeć szmatką zwilżoną amoniakiem.
- Jeśli jednak nie masz na to czasu, do mycia baterii użyj delikatnego środka myjącego (płyn uniwersalny, mleczko) lub octu (bądź wody z octem – baterie miedziane)
- Ciemne obwódki, które nieraz powstają wokół kranów, wyciera się gorącym octem lub sokiem z cytryny
Lustro –
- Skorzystaj z nowoczesnych płynów do mycia szyb
- Lub potraktuj je metodami retro: zapryskane pastą do zębów czy pianką do golenia - umyj mieszanką octu (1 łyżka) z wodą (2 łyżki), a następnie wytrzyj miękką szmatką.
- Można również oczyścić je surowym ziemniakiem przekrojonym na pół, a następnie zmyć mieszaniną wody (6 łyżeczek) i spirytusu denaturowanego (1 łyżeczka) i wypolerować do połysku.
- Aby twoje lustro nie pociło się podczas kąpieli, całą jego powierzchnię przetrzyj szmatką lekko zwilżoną gliceryną- wytworzy się cieniutka, niewidoczna powłoka uniemożliwiająca osiadanie pary.
Dywaniki łazienkowe myje się i czyści, stosując różne sposoby, w zależności od materiału z jakiego są wykonane; kierując się intuicją oraz instrukcją na metce produktu wrzuć je do pralki, wypierz ręcznie lub potraktuj szamponem do dywanów.
Podłogi – zakończeniem prac porządkowych w tym sektorze niech będzie umycie podłogi – mopem i wodą z pięknie pachnącym płynem uniwersalnym.
Daj powierzchni wyschnąć, zamknij za sobą drzwi i udaj się na zasłużony odpoczynek. Może herbatka?
mzb