reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Staraczki 2017 ;) zapraszam!

Dziewczyny, czy któraś robiła badanie dhea i miała nadmiar?
Bo mi wyszedł wynik 20 ng/ml przy normie do 6. I szperam co to może być. Oczywiście sama sobie zrobiłam to badanie, wiec z lekarzem na razie nie mam jak tego skonsultować bo się nie wybieram. Ale może któraś już miała takie wyniki i coś dalej lekarz zalecił badać?


Wysłane z iPhone za pomocą Forum BabyBoom
Znalazłam coś takiego:
Co oznacza wynik?

UWAGA: Dla tego oznaczenia nie ustalono standardowych zakresów referencyjnych. Ze względu na to, że wartości referencyjne zalezą od wielu czynników takich jak: wiek, płeć, badana populacja, metoda oznaczenia, wyniki przedstawione jako wartości liczbowe mają różne znaczenie w różnych laboratoriach. Wynik powinien zawierać zakres referencyjny dla konkretnego oznaczenia. Lab Tests Online zaleca, aby pacjent przedyskutował wyniki testu z lekarzem. Dodatkowe informacje na temat zakresów referencyjnych są dostępne w rozdziale Zakresy referencyjne i ich znaczenie.

Prawidłowy poziom DHEAS przy jednoczesnym prawidłowym poziomie androgenów może wskazywać na prawidłową funkcję nadnerczy. W rzadkich przypadkach guza lub raka nadnerczy, niewydzielających hormonów, stężenie DHEAS może być prawidłowe. W zespole policystycznych jajników stężenie DHEAS może być podwyższone lub prawidłowe, ponieważ choroba ta jest zazwyczaj związana z wytwarzaniem androgenów (przede wszystkim testosteronu) przez jajniki.

Podwyższone stężenie DHEAS może wskazywać na obecność guza kory nadnerczy, raka nadnerczy lub na rozrost nadnerczy. Zwiększone stężenie DHEAS nie stanowi rozpoznania konkretnej choroby; zazwyczaj oznacza konieczność wykonania dalszych badań mających na celu wykrycie przyczyny zaburzeń hormonalnych.
Niskie stężenie DHEAS może być spowodowane nieprawidłową funkcją nadnerczy lub niedoczynnością przysadki, kiedy obniżeniu ulega stężenie hormonów przysadki regulujących wytwarzanie i wydzielanie hormonów nadnerczy.

Nadmierny wzrost stężenia DHEA w surowicy następuje również po stymulacji ACTH, czyli hormonem adrenokortykotropowym, wydzielanym przez przysadkę mózgową.
Link do: DHEA i DHEA-SO4 - przebieg badania, normy, znaczenie diagnostyczne

''Wynik jest podwyższony ale żeby móc się wypowiedzić trzeba znać również stężenie wolnego testosteronu, objawy i zażywane leki. Polecam wizytę u endokrynologa. Być może wynik nawet nie wiąże się z jakąkolwiek patologią''
 
reklama
Bercia chyba to jest sedno: Link do: Niepłodność kobieca. Interpretacja wyników badań hormonalnych. Część 3. ForumGinekologiczne.pl – portal wiedzy o ginekologii i położnictwie
Podwyższony poziom DHEA lub DHEAS wskazuje na nadnerczowe, a samego testosteronu (zwłaszcza w połączeniu z wysokim stosunkiem LH:FSH) na jajnikowe źródło nadmiaru testosteronu.

Dodatkowo można zbadać również stężenie 17-OH progesteronu w pierwszej fazie cyklu. 17-OH progesteron w pierwszej fazie cyklu jest produkowany wyłącznie przez nadnercza (a w drugiej fazie również przez ciałko żółte). Pod wpływem enzymów 17-OH progesteron przekształca się do gikosteroidów i wysokie jego stężenie może sygnalizować brak jednego z takich enzymów. Jest to objawem późno ujawniającego się zespołu nadnerczowo-płciowego. Podwyższony androstendion występuje zarówno w PCOS (zespół policystycznych jajników) jak i w dysfunkcji nadnerczy z tym, że w drugim przypadku jego stężenie jest przeważnie znacznie bardziej podwyższone niż w pierwszym.
 
Nessi, dzięki, zabieram się za czytanie. Te ogólne informacje znalazłam. Ale może w tych dodatkowych linkach coś jeszcze mi się rozjaśni.
Testosteron mam 20 przy normie do 80 wiec ok. Kurde, progesteronu nie zbadałam. Ale po owu zawsze miałam ok. No nic, czytam.


Wysłane z iPhone za pomocą Forum BabyBoom
 
Hehehe łobuzuje! :) a nizutko jakoś... jak.jest ułożona? :D

Napisane na ALE-L21 w aplikacji Forum BabyBoom
Mam łożysko przodujące, aniołek jest wyżej ona niestety tak niziutko .. Lekarz mówił, że jak będzie rosło ciśnienie do może się przebije wyżej, na chwilę obecną ma zaporę :( Główkowo w dół jest już ułożona ..
 
reklama
Bercia chyba to jest sedno: Link do: Niepłodność kobieca. Interpretacja wyników badań hormonalnych. Część 3. ForumGinekologiczne.pl – portal wiedzy o ginekologii i położnictwie
Podwyższony poziom DHEA lub DHEAS wskazuje na nadnerczowe, a samego testosteronu (zwłaszcza w połączeniu z wysokim stosunkiem LH:FSH) na jajnikowe źródło nadmiaru testosteronu.

Dodatkowo można zbadać również stężenie 17-OH progesteronu w pierwszej fazie cyklu. 17-OH progesteron w pierwszej fazie cyklu jest produkowany wyłącznie przez nadnercza (a w drugiej fazie również przez ciałko żółte). Pod wpływem enzymów 17-OH progesteron przekształca się do gikosteroidów i wysokie jego stężenie może sygnalizować brak jednego z takich enzymów. Jest to objawem późno ujawniającego się zespołu nadnerczowo-płciowego. Podwyższony androstendion występuje zarówno w PCOS (zespół policystycznych jajników) jak i w dysfunkcji nadnerczy z tym, że w drugim przypadku jego stężenie jest przeważnie znacznie bardziej podwyższone niż w pierwszym.

Lh mam 5,6
Fsh 7,3
Wiec ich stosunek nie wskazuje na pcos.
Testosteron niski 20, wiec tez nie ma tu problemu.
Progesteronu nie zbadałam ani estradiolu. Ale progesteron badałam w cyklu poprzednim stymulowany do ivf i był 2 dni przed punkcją (czyli jakby owulacja) 0,29 wiec ok.

Dlatego ten wysoki poziom dhea z niczym innym mi nie koreluje..

Czytam drugi link.


Napisane na iPhone w aplikacji Forum BabyBoom
 
Do góry