Jeśli jesteś rodzicem niejadka, z pewnością znasz wiele sposobów na zachęcenie dziecka do jedzenia. Uważaj jednak, ponieważ niektóre są nie tylko nieskuteczne, ale i mogą przynieść odwrotny skutek. Jakich zachowań unikać? Co robić?
Gdy dzieci odmawiają jedzenia lub pewnych pokarmów, rodzice frustrują się i martwią, że dziecko będzie głodne lub niedożywione. Stosują różne metody, by zachęcić je do jedzenia.
Nowe badanie prowadzone przez dr Aliss Burnett z Institute for Physical Activity and Nutrition IPAN Deakin University wykazało, że niektóre strategie, które stosują rodzice niejadków, by zachęcić dzieci do jedzenia, są nie tylko nieskuteczne, ale i często przynoszą odwrotny skutek. Mowa o perswazji i presji.
W efekcie mali konsumenci stają się jeszcze bardziej wybredni i rozdrażnieni. Co więcej, zakłócona zostaje zdolność do regulowania apetytu, utrudnione staje się wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych.
- Odkrycia mówią nam, że musimy robić więcej, aby pomóc rodzicom wybrednych dzieciaków, ponieważ strategie, których instynktownie używają, choć mają dobre intencje, nie pomagają w rozwijaniu zdrowych zachowań żywieniowych – powiedziała dr Alissa Burnett.
Badania objęły ponad 1500 matek dzieci w wieku od 2 do 5 lat. Wykorzystano ankietę - kwestionariusz zachowań żywieniowych - która zawierała nie tylko pytania zamknięte, ale i otwarte. Zapytano respondentki, „Jakie strategie stosujesz, gdy Twoje dziecko jest wybredne lub odmawia jedzenia?” Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Appetite.
Jakie pomysły miewali rodzice? Mówili na przykład „Zjedz tylko kilka łyżek czy kęsów”, „Jeśli nie zjesz kolacji, pójdziesz spać głodny/głodna” czy „Jeśli zjesz obiad, będziesz mógł/mogła zjeść deser”.
Dr Burnett powiedziała, że rodzice bardzo wybrednych dzieci często dekonstruują posiłki, podając na przykład makaron i sos osobno, a by ich dzieci jadły więcej zdrowej żywności, ukrywają warzywa w posiłkach.
- Podawanie żywności w nietypowych formach lub ukrywanie niektórych składników, takich jak warzywa, może poprawić spożycie żywności w krótkim okresie, ale nie uczy dzieci akceptowania różnych pokarmów w dłuższej perspektywie – powiedział dr Burnett.
Co można jeszcze robić, by dzieci chetniej jadły? Jak postępować z niejadkiem? Rodzice, których dzieci były mniej wybredne:
- mieli tendencję do angażowania swoich dzieci w robienie zakupów i przygotowywanie posiłków,
- pozwalali dziecku decydować, kiedy jest najedzone (pozwalam decydować, ile i jak często dziecko chce jeść. Nie zmuszam do jedzenia),
- wielokrotnie podawali określone dania, aby zachęcić dzieci do spróbowania potraw, które według nich nie przypadłyby im do gustu.
Źródło: medicalxpress.com