reklama

800 plus w 2024 roku. Prezydent podpisał ustawę. Ważne daty i informacje

W poniedziałek 7 sierpnia 2023 r. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zakłada podwyższenie od 1 stycznia 2024 roku kwoty świadczenia 500 plus do 800 złotych. Co to oznacza? Jakie daty i informacje dotyczące wypłaty warto zapamiętać?

Od 1 stycznia 2024 roku wzrośnie kwota pobieranego przez rodziców i opiekunów świadczenia 500 plus na dziecko. Pierwsze świadczenia mają zostać wypłacone do 29 lutego z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 roku.

Choć nowy okres rozliczeniowy świadczenia 500 + trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., podwyżka 500 plus nie wymaga nowego wniosku.. Zmiana  wysokości świadczenia nastąpi z urzędu.

Świadczenie w nowej wysokości – 800 plus - otrzymają rodzice i opiekunowie, którzy będą mieć przyznane do niego prawo według stanu na 1 stycznia 2024 r. W przypadku noworodka wniosek należy złożyć w terminie 3 miesięcy od dnia porodu. Zachowanie tego terminu gwarantuje przyznanie i wypłatę świadczeń z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Rodzic, który nie dotrzyma wskazanego terminu, otrzyma świadczenie od miesiąca, w którym złożył wniosek.

Podwyższenie wysokości świadczenia wychowawczego nie będzie wymagało wydania decyzji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS poinformuje osobę uprawioną, że świadczenie wzrosło za pośrednictwem profilu informacyjnego na Platformie Informacyjno- Usługowej (PUE) ZUS, a także na wskazany przez nią, we wniosku o świadczenie wychowawcze, adres poczty elektronicznej lub numer telefonu. Nieodebranie informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia wychowawczego.

Program "Rodzina 500 plus" funkcjonuje od kwietnia 2016 r. Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Prawo do wsparcia mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

Wniosek o jego przyznanie, mogą złożyć:

  • rodzice (matka lub ojciec) oraz
  • opiekun faktyczny (tj. osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, która wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), jeśli dziecko wspólnie z nimi zamieszkuje i pozostaje na ich utrzymaniu

Świadczenie wychowawcze  z programu Rodzina 500 + przysługuje również opiekunowi prawnemu dziecka oraz

  • w niektórych przypadkach o świadczenie może wnioskować także dyrektor domu pomocy społecznej.
  • świadczenie mogą też wnioskować rodziny zastępcze, osoby prowadzące rodzinny dom dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, dyrektorzy interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.  

Źródło: informacje prasowe

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: