Jak nastolatek przeżywa zawód miłosny i jak możesz mu pomóc?

Jak nastolatek przeżywa zawód miłosny i jak możesz mu pomóc?

Pierwsza miłość, motyle w brzuchu, ogromna radość i fascynacja – tak wyglądają początki pierwszego związku młodego człowieka. Jednak pierwsze rozstanie, boli z podobną siłą, z jaką nastolatek dążył miłością swoją drugą połówkę. Zawód miłosny to jeden z największych problemów nastolatków, które uczą się relacji z innymi osobami, chcą być kochane i kochać. Pomóż córce lub synowi przetrwać ten trudny dla niego czas.

Zakochanie się, pierwsze randki, spotkania, pocałunki to dla młodego człowieka piękny czas, w którym cały świat wygląda lepiej. Trudniej jest, kiedy związek się kończy, albo miłość nie zostaje odwzajemniona. Wtedy u nastolatka pojawia się wiele trudnych uczuć – smutek, żal, złość, poczucie niesprawiedliwości. Młody człowiek może zacząć podważać własną atrakcyjność, poczucie własnej wartości.

To, czy nastolatek zwierzy się ze swoich problemów rodzicowi, zależy od wcześniej zbudowanej relacji. Jeśli jest oparta na zaufaniu, zrozumieniu, wspieraniu się, prawdopodobnie powie Ci, jak wygląda teraz jego życie uczuciowe. Może sam/sama zauważysz zmiany zachowania, zamiast śmiechu i dobrego humoru – łzy, wycofanie z kontaktów, pogorszenie się w nauce i niewywiązywanie się z obowiązków.

Zawód miłosny może być czasem, kiedy młody człowiek "tonie w smutku” i nie wyobraża sobie dalej swojej przyszłości i życia bez ukochanej lub ukochanego. Dla dorosłego może się to wydawać śmieszne lub mało istotne, jednak takie podejście nie pozwoli pomóc córce lub synowi. Jeśli chcesz wspierać swoje dziecko – podejdź ze zrozumieniem, otwartością i ciepłem, aby młody człowiek wiedział, że nie oceniasz, tylko jesteś.

7 porad dla rodziców, jak wspierać nastolatka po zawodzie miłosnym

1.Zaakceptuj, kiedy nie chce rozmawiać

Może podejdziesz z wielkim sercem i zrozumieniem, a zamiast rozmowy dostaniesz suchy komunikat od nastolatka "nie chce z Tobą, o tym rozmawiać”. Uszanuj to, zaakceptuj, pomyśl, jak trudno mówić o przeżywanych emocjach. Przyjmij odrzucenie, jednocześnie daj sygnał, że jeśli syn czy córka zmieni zdanie – Ty jesteś i czekasz na niego. Powiedz, że może na Ciebie liczyć.

reklama

2.Bądź tolerancyjny

Zmiany nastroju, wybuchy złego humoru, płaczliwość i drażliwość to może być codzienność z nastolatkiem, który przeżywa odtrącenie. Zrozum, bądź tolerancyjny. Przypomnij ustalone w domu zasady, jednak z ciepłem i taktem bez krzyków, awantur i wyrzutów.

3.Jeśli dziecko chce rozmawiać, potraktuj problem poważnie

Nie bagatelizuj, nie dawaj złotych rad, nie staraj się na siłę uszczęśliwiać nastolatka. Nastaw się na słuchanie, zrozumienie, jeśli chcesz lepiej coś poznać – pytaj. Zapytaj syna, czy córkę – czego teraz potrzebuje. Bądź i przytul, jeśli młody człowiek jest na to gotowy.

reklama

4.Trzymaj się rutyny

Schemat dnia mimo trudności i emocjonalnego rozdarcia powinien być taki sam. Wspieraj dziecko w codziennych zadaniach, zachęcaj do korzystania z dodatkowych zajęć, pilnuj wypełniania obowiązków. Bądź tolerancyjny, jednocześnie pokaż wartość stałych punktów dnia, które są jak kotwice i trzymają w ryzach.

5.Nie krytykuj dziewczyny/chłopaka Twojego dziecka

Nie stawaj w opozycji do byłego partnera. Nie krytykuj, nawet jeśli masz na to ochotę. Słuchaj dziecka i bądź z nim, z jego uczuciami. Wysłuchaj, co ma dopowiedzenia, jeśli zapyta Cię o radę, pokaż możliwe scenariusze, podziel się swoim doświadczeniem. Jednak nie naciskaj.

reklama

6.Zróbcie razem coś co razem lubicie

Zachęć dziecko do wspólnego spędzania czasu – zaplanuj dzień tylko dla Was. Wybierzcie się do kina, na lody, pójdźcie na łyżwy czy na zakupy, albo do teatru. Postawcie na taką aktywność, którą lubicie obydwoje i cieszcie się razem wspólnym czasem. Zmiana miejsca, wspólna aktywność czasem pozwala się otworzyć nastolatkowi i zobaczyć, co ma w życiu, oprócz związku, który opłakuje.

7.Bądź czujny i uważny

Młodzieńcze zawody miłosne to bardzo trudna sytuacja dla nastolatka. Gwałtowne uczucia, odtrącenie, poczucie porażki i nieadekwatności może być trudne do zniesienia. Jeśli dziecko coraz bardziej wycofuje się z kontaktu, zmienia swoje zachowanie, jest ciągle smutne i wyraźnie widzisz, że coś jest nie tak – bądź czujny. Depresja dotyka również nastolatki, a zawód miłosny może być czynnikiem uruchamiającym chorobę.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: