reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cos pysznego dla naszych brzuszkow

Mam przepis na mega szybki i smaczny obiad!

Filety ze skórą z miruny opłukuję gorącą wodą (nie rozmrażam! nigdy nie rozmrażam ryb), wycieram wodę ręcznikiem papierowym i układam na folii aluminiowej. Tak przygotowane posypuję przyprawą do ryb kamis i układam na nich pokrojone w paski suszone pomidory (używam takich w zalewie, ze słoika). Folię zawijam aby nic nie wyciekło i wkładam rybki do nagrzanego piekarnika.Wystarczy kilka minut i gotowe. Podawać można z kaszką kuskus i surówkami wg upodobań. Niebo w gębie!
M. się najeść nie mógł, młoda też. nawet Maciuś się na kawałek załapał:)
 
reklama
CHLEB Z ZIARNAMI

1. Zakwas wymieszać z 1 szklanką leniej wody i 1 szklanką mąki żytniej do wypieku chleba. Zostawić na 10-12 godzin (nakryć ścierką).
2. Dodać 1/6 kostki drożdży rozpuszczonych w ½ szklanki letniej wody i odrobiną cukru (tak pół łyżeczki). Dodać 1 kg mąki pszennej (typ 650), 3.5 łyżeczki soli, 3 szklanki wody, ½ szklanki siemienia lnianego, 1 szklanka (ziarna słonecznika, pestek dyni, płatków owsianych).
Wszystko razem wymieszać drewnianą łyżka – odłożyć do słoika 3 łyżki ciasta (można przechowywać w lodówce do 7 dni).
3. Zostawić ciasto do wyrośnięcia na 2 godziny nakryte ścierką.
4. Po wyrośnięciu ciasto przełożyć do form wysmarowanych olejem i wysypanych bułka tartą. W formach ciasto rośnie 1.5 godziny.
5. Piec w temp. 180[SUP]o[/SUP] C przez 1 godzinę do 1,40 minut w zależności od formy.


To jest oryginalny przepis jaki dostałam. Wprowadziłam drobne modyfikacje.
1) zamiast kilograma mąki pszennej dodałam 0.5 pszennej (typ 650) i 0.5 żytniej pełnoziarnistej.
2) dodałam tylko siemię lniane i pestki słonecznika.
3) używałam form silikonowych więc niczym ich nie smarowałam – chleb odszedł bez problemu :tak:
4) piekłam 1h20 minut na termoobiegu z górną i dolną grzałką. Temperatura jak podana w przepisie.
Następnym razem dodam mniej soli bo dla mnie ten chleb jest za słony ale i tak pyszny!
Na następny wypiek użyję mąki orkiszowej pełnoziarnistej wymieszanej z pszenną :-)
 
Sos czosnkowy wg. R. dla Zielonej :)

1 jogurt naturalny (200-250 g jaki masz pod reka)
1 lyzka majonezu
1 lyzka musztardy sarepskiej (albo innej ostrej)
2-3 zabki czosnku (albo ile lubisz)
Sol morska
1/3 lyzeczki cukru (zlamie smak)

Mieszasz i juz. Uzywam do czego sie da, bo lubie.

Gosienko pamietam o szarlotce, ale mame musze dorwac, bo ona inaczej robi kruche niz ja i do tej wersji jej jest lepsze :) w sumie to jest raczej polkruche :)
 
"Szarlotka" inaczej... czyli kruche z truskawkami
To jedno z niewielu ciast, które ja uwielbiam, generalnie polecam.

Dzień wcześniej:

Na stolnicę wysypać:

3 przesiane szklanki mąki tortowej
1,5 szklanki krupczatki
3/4 szklanki cukru
2,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Do tego dodać:

Masło pokrojone w kostkę: 35 dkg
5 żółtek
Jedną małą śmietanę (12 lub 18 %)
Zapach cytrynowy (można pominąć)

Wszystko łączyć siekając nożem, jak do kruchego. Na koniec uformować 2 placki (będzie łatwiej wałkować) jeden większy na spód drugi mniejszy, zawinąć w folię spożywczą i do lodówki na np. całą noc (nie mniej niż 4 h).

Umyć truskawki, wyszypułkować i osuszyć (robię to po prostu wcześniej)

Rozwałkować spód, wyłożyć na blachę (ja smaruję i obtaczam bułką tartą), ponakłuwać widelcem i do piekarnika nagrzanego na 180 stopni, aż się ciasto zacznie rumienić.

Wyjąć spód z piekarnika.

Rozwałkować resztę ciasta.

Na podpieczony spód wyłożyć truskawki (jedna obok drugiej, dość ciasno)- nie słodzić, bo puści za dużo soku i będzie zonk. Przykryć wierzchem, który ma dokładnie "zamknąć" całość. Wstawić do piekarnika (180 stopni) i piec aż się "góra" zrumieni (około 25-30 minut, ja to robię na oko, moja mama też, więc nie wiem ile dokładnie).

Po upieczeniu od razu wyjąć z pieca, jak ostygnie posypać cukrem pudrem.

Ciasto jest tak samo dobre w ten sam dzień, jak i na następny :-)
 
No to jeszcze w temacie truskawek :-) Kubuli chcę zrobić na sobotę lekki torcik truskawkowy (mamy imprezę dziecięcą) i wymyśliłam taki (biszkopt zrobię inaczej, ale to nieistotne)

Torcik Wiosenny - Przepis

Czy któraś z Was robiła taki mus do tortu? Jak wychodzi? Zazwyczaj robię tort z masą na bitej śmietanie i maskarpone, ale teraz chcę nieco inaczej :-D
 
reklama
szybka i smaczna
NAPOLEONKA


upiec dwa ciasta francuskie (tak jak naopakowaniu)


Masa:
1 l. mleka
2 budynie śmietankowe
6 łyżek mąki
niecała szklanka cukru
1 cukier waniliowy
1 margaryna


Budynie i mąkę wymieszać ze szklankązimnego mleka,
resztę mleka zagotować z margaryną icukrem, dodać rozpuszczony
budyń i gotować jeszcze kilka minutdo zgęstnienia.
Gorący budyń wlać na ciastofrancuskie i przykryć drugim płatem
ciasta lekko przygnieść.
 
Do góry