reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cos pysznego dla naszych brzuszkow

Gosia- następnym razem daj więcej sody i proszku do pieczenia, wyjdzie wyższe. Marchewka jest ciężka i masa musi mieć coś, co ją podniesie... ja się zastanawiam, jak by to ciasto ugryźć z ubitą pianą z białek... tylko czy to nie będzie ryzykowne... może kiedyś spróbuję :-)
 
reklama
Do tego serka philadelphia nie dawajcie tyle cukru... ja dałam połowe gramatury a było obrzydliwie słodkie... następnym razem dam bo ja wiem... 20 g???zobacze jeszcze...
No i ja do tortownicy wlałam mase... jakaś super wysoka nie była ale nie było źle.

Aniez a kostka masła jakiej gramatury?? Bo wiesz są te pseudo masła z waga 250 g i sa osełki co mają 250-350 g... :-)więc proszę sprecyzuj :-D
 
Aga kostka masla dla mnie to ta standardowa 200 gram. I musi byc prawdziwe maslo 82 % tluszczu.

Z porad mojej babci- do wypiekow uzywamy tluszczu jak najlepszej jakosci. Na ciescie nie oszczedzamy ;)

I dlatego uzywam tylko masla lub, jesli przepis tego wymaga, oleju rzepakowego. Kasie i inne margaryny i pseudo masla wywalilam z lodowki wieki temu.

Do polewy daje 180 gram cukru. Zapomnialam dodac. Tam w komentarzach wlasnie ludzie o tym pisza, ze jest za slodka. Ale uwaga: mojej mamie smakuje ta z pelna dawka cukru
 
Sos do spagetti a´la zielona ;-)

1 duza puszka (0,7l) calych pomidorow w zalewie
1/2 niewielkiej cebuli
2 zabki czosnku
1 lyzka masla

wszystko wrzucamy do gara, pomidory mozna pociachc, to szybciej sie zrobi (ja nie lubie dawac kruszonych, bo nie i juz :-D) i gotujemy na wolnym ogniu co jakis czas podlewajac goraca woda. Tak sie ma gotowac dlugo, bardzo dlugo, az cebula zupelnie sie rozpadnie, a wiekszosc pomidorow bedzie stanowic jednolita papke. Na koniec dodaje ulubione ziola (zalezy od zachcianki), doprawiam sola jesli potrzebne i jesli pómidory byly zbyt kwasne dodaje szczypte cukru i gotowe.
taki sos nbie potrzebuje zadnych wkladek miesnych, ale jesli ktos ma chec, to niech kombinuje.
Kiedys zrobilam ze swiezych pomidorow, ale trzeba pamietac o tym, aby byly bez skorki. No i trzeba ich wielu...
 
Bardzo prosty sos pomidorowy z serem mascarpone (wariacje):

1 małą cebula- posiekać na drobną kosteczkę+ 1 ząbek czosnku- wycisnąć, albo zmiażdżyć i posiekać- najpierw podsmażyć na oliwie cebulkę, potem na krótko dodać czosnek, żeby się uwolnił aromat.
1 puszka pomidorów w zalewie- zblendować i podgrzać. Dodać cebulkę i czosnek. Dodać ser mascarpone (u mnie 1 duża łyżka, ale to zależy od smaku, może być więcej). Doprawić do smaku i już
biggrin.gif


Taki sos używam do:
- makaronu
- dodaję do niego kuraka z wywaru, jak potrzebuję obiad "na szybko" a nie chcę marnować mięsa
- podsmażam kurczaka, np. podudzia, udka, piersi... co tam lubię, ale w większych kawałkach, zalewam sosem i zapiekam. Do tej wersji można dodać jarzyny, można ją zapiekać z makaronem, można bez. Zależnie od upodobań i zawartości lodówki.

Robimy też sos mascarpone do kurczaka np. z brokułami (albo bez).
Zblanszować różyczki brokuła
Cebulka+ czosnek- podsmażyć
Dodać ser mascaropne (250 g)
Dodać jogurt nat. (można i śmietanę, ale jak dla mnie za dużo dobrego)
Dodać podsmażonego kurczaka i brokuły.
Tę wersje można też zapiekać.

Inny patent jest na opakowaniu serka mascarpone z Piątnicy:

Podsmażyć pokrojonego kurczaka (ja go wcześniej marynuję w przyprawach)
Podsmażyć cebulkę i czosnek dodać 2-3 pomidory (świeże, obrane i pokrojone)
Dodać serek mascarpone i kurczaka
Doprawić (można na ostro z pieprzem cayenne)
Do tej wersji też można dodawać warzywa wedle uznania i upodobań
Podawać z makaronem

Generalnie, jak mi się przeje zwykły sos pomidorowy to "jedziemy" z tymi wariacjami, bo to obiad na szybko i większości ludzi smakuje
biggrin.gif
 
Imieninowo zapomniałam o diecie i upiekłam sama sobie tort makowy z mascarpone i wiśniami, a co!
Prosty, szybki i pyszny!!
Przepis tutaj:
Z zielonej kuchni: Tort makowy z kremem kawowym, wiśniami i...płatkami owsianymi :)

Wyszedł mi wysoki, więc kroiłam na 3 części.
Jakby któraś miała ochotę to zapraszam!

elvie i jak smakował? chyba i ja się na niego skuszę. Nie ma żadnych haczyków przy pieczeniu?
zdecydowanie nie mogę wchodzić na ten wątek:-D
 
reklama
Na życzenie Basi :-)
Groszkowa:

Ugotować wywar na chudym mięsie: indyk albo kurczak (fragment, nie cały:-p) z porem, cebulą, marchewką, pietruszką i natką+ sól do smaku (jarzyny w całości)

Zostawić sam płyn (resztę wywalić). Taki bulion sobie dzielę i mam na zaśkę np. do sosu.

Dodać pokrojone w kostkę ziemniaki, startą marchewkę, startą pietruszkę, pokrojony w półplasterki por, pokrojoną kalarepkę, pokrojony seler naciowy (2 "laski), gotować 10 minut, po tym czasie dodać groszek mrożony.
Jak wszystko miękkie (często sprawdzam, bo jarzyny nie gotują się długo), dodać posiekany koperek (dużo koperku :-D) i wyłączyć.
Można podawać z jogurtem naturalnym, można ze śmietaną, można i bez "zabielania". Jak kto lubi. Czasem wrzucam w to kawałki mięsa z wywaru, ale to jak nie mam drugiego dania i ma być bardziej sycące :-)
 
Do góry