reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Cos pysznego dla naszych brzuszkow

mamusiu - a gdzie w tym bigosie grzyby suszone, śliwki suszone, wino, łyżka przecieru pomidorowego? I aż szklanka oliwy tam jest??:szok: To ja jednak wolę swój;-)
 
Ostatnia edycja:
reklama
Ja robię bigos z tego przepisu:
Bigos staropolski przepis | Kotlet.tv
Jest tam film jak go zrobić i wersja ilustrowana;-)
Wychodzi przepyszny!
Tylko ja nie daję takiej ilości mięcha, bo nie lubię.
Śliwki daję wędzone od górali a nie kalifornijskie.

Bigos im starszy tym smakuje lepiej;-)

Robię go w nieprzyzwoitych ilościach a później zapasy mrożę.
 
Do kapusty wigilijnej obowiązkowo suszone grzyby (ale nie pieczarki!!!), śliwki suszone, miód, winko, parę łyżek oleju lnianego

A zwykły bigos - osobno kapusta kiszona z łyżką smalcu i cebulką, gotuję 2-3 dni po parę godzin. Osobno mięso w kostkę (łopatka, szynka) i kiełbacha. potem łączę i jeszcze ze 2 h razem się gotuje, zapalam, mój śp dziadek absolutny mistrz kuchni jeszcze w piekarniku zapiekał. No i najlepszy po przemrożeniu
 
no to nasz bigos:
w garnku obsmażyć na masełku boczek aż będzie łandnie obsmażony. Zdjąć z ognia, do tego gara kapusta kiszona i posiekana biała i się to gotuje.
Równocześnie do gotowania się kapusty obsmażamy kiełbachę (najlepsza jest z grilla z poprzedniego wieczora ;-)) lub jakieś inne mięcho. Obsmażone mięcho wrzucamy do kapuchy ale nie wcześniej niż po ok 30 minutach gotowania. Posypac całość przyprawami (vegeta, pieprz, liść laurowy, suszone śliwki) wlewamy szklankę czerwonego wytrawnego wina i posiekane pieczarki. Gotować razem aż będzie miękkie od czasu do czasu mieszając.
 
U mnie w sumie bigos leci 2 razy do roku na swieta, robie sagan (nie garnek) i wekuje, potem mamy spokoj po swietach.

A bigos Mamusi nie jest tradycyjny, bo zamiast grzybow sa pieczarki, ale (uwaga kochane) jest to bigos POSTNY, a mimo, ze ja nie jestem katoliczka, to wiem, ze w post mozna mieso dopiero od niedawna.

U mnie w domu robilo sie na Wigilie kapuste z grzybami jeszcze (bigos to leci po Wigilii) i to jest tradycyjne danie Wilgilijne, podobne do Mamusi, z ta roznica, ze daje sie grzyby lesne, nie pieczarki.

Elvie- olej dlatego, bo nie ma miesa, ktore ma w sobie sporo tluszczu, co to sie potem wytapia i sie go zjada ;-) a na czyms ta kapusta musi sie smazyc ;-)
 
elvie leniwe wyglądają idealnie :-D ciesze się, że wyszły :-) no i dziękuję za bigosowy przepis :-) bardzo fajny jest

aniam - no myślę, że każdy sobie z tymi sałatkami poradzi :-D hehehehe ale najważniejsze jest to, że są szybkie :-)
 
reklama
Elvie- hehehehe... spróbuj podsmażayć kilogram kapusty tak, żeby się nie paliła, przez dłuższy czas nie dodając oleju, jak robię łazanki, to ze szklanka mi idzie, chociaż staram się ratować wodą, ale to nie daje tego efektu :-D

Głodna jestem i ide poszukać inspiracji na obiadek :-D
 
Do góry