reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Cos pysznego dla naszych brzuszkow

zielona ja mam przelicznik!!

bułka tarta:
1.w szklance 0.25L - 12dag
2.w łyżce stolowej - 1 dag
3. w łyżeczce do herbaty - -
mąka przenna
1. 12 dag
2. 1 dag
3. -
kasza manna
1. 17 dag
2. 1 dag
3. 0,5 dag
płatki owsiane
1. 9 dag
2. 0,4 dag
3. -
ryż
1. 21 dag
2. 1,5 dag
3. -
kasza jęczmienna
1. 22 dag
2. 1 dag
3. -
kasza gryczana
1. 18 dag
2. 1 dag
3. -
cukier
1. 21 dag
2. 1,5 dag
3. 0,5 dag
cukier puder
1. 14 dag
2. 1 dag
3. -
sól
1. 30 dag
2. 1,5 dag
3. -
mleko
1. 24 dag
2. 1.5 dag
3. -
śmietana
1. 22 dag
2. 1,2 dag
3. -
masło
1. 24 dag
2. 1,5 dag
3. 0,5 dag
smalec
1. 23 dag
2. 1,3 dag
3. 0,5 dag
olej
1. 21 dag
2. 1,2 dag
3. 0,4 dag
woda
1. 25 dag
2. 2,4 dag
3. 0,8 dag

kiedyś sprawdzałam (bo przelicznik mam od mamy a ona od swojej mamy) i zgadzało sie :-)
 
reklama
PLACEK Z OWOCAMI Z KRUSZONKĄ

ciasto
1 kg owoców ( np jabłka- tarte z cynamonem i wanilią,śliwki, agrest lub porzeczki )
25 dag masła
20 dag cukru
6 jaj
10 dag mąki ziemniaczanej
25 dag mąki pszennej
torebka proszku do pieczenia
2 łyżki kremówki

kruszonka
ok 15 dag masła
10 dag cukru
20 dag mąki

Utrzeć masło z cukrem. Nie przerywając mieszania dodawać na przemian mąkę ziemniaczaną i jaja. Na koniec dodać mąkę przesianą z proszkiem i kremówkę. Ciasto powinno być gęste. Wyłożyć na blachę posmarowaną tłuszczem i wysypaną bułką tartą. Rozłożyć owoce. Posypać kruszonką zagniecioną z podanego przepisu. Piec ok 50 min w 180 st
 
Ja zapodaje to jutro, bo u mnie szpinak lubia wszystkie 3 sztuki:

rolada szpinakowa z łososiem

Przepis:
- 1 opakowanie mrożonego szpinaku
- 1 łyżka chrzanu lub 2 ząbki czosnku
- 1 łyżeczka masła
- 4 jajka
- dwa serki Almette chrzanowe lub śmietankowe plus 4 ząbki czosnku
- łosoś w plastrach 400g

Na patelni podsmażamy z masłem szpinak, chrzan lub czosnek, sól, pieprz. odsączamy
na sitku i studzimy. Żółtka dodajemy do szpinaku. Białka ubijamy na sztywno. Pianę
dodajemy delikatnie do szpinaku i mieszamy. Wylewamy na dużą blachę wyłożoną
papierem do pieczenia i pieczemy 15 min. w 190 st. Przestygnięty placek smarujemy
serkiem i na to układamy łososia tak aby pokrył całość. Zwijamy jak roladę i zawijamy
ściśle w folię do żywności. Wkładamy do lodówki na kilka godzin.
Smacznego

dsc_2890.jpg
 
Elvie, prosilas o chleb, ale ja robie pelnoziarnisty i na zakwasie, wiec nie kazdy lubi (ja i moje dzieciaki uweilbiamy, szczegolenie swiezy):

Najpierw trzeba zrobic zakwas ;-) czyli make zytnia+ wode do kamionki, codziennie dokarmiac maka i tak przez 5-6 dni. Powinno stac w cieple (najlepiej 25-30 stopni), ale jak jest chlodniej tez sie zrobi. Pierwszy chleb nigdy mi nie wyszedl jak trzeba z zakwasu, ale nastepne sa pyszne :-D niektorzy robia kolejny zakwas potem i 'wzmacniaja' go poprzednim, ja jestem leniwa i za rada ciotki, po wymieszaniu wszytskiego, odkladam pol litrowego sloika ciasta i do lodowki (tak moze stac do 10 dni) i to jest moja baza chlebowa na potem :-D

Chleb:

1 kg maki (ostatnio byla pelnoziarnista pszenna Lubelli, kiedys zytnia... jak zytnia to daje okolo 70 dkg zytniej+ 30 pszennej, bo ciezki ten chleb wychodzi), Lubella ma jeszcze chlebowa z 3 zboz, ale nie probowalam.
1/4 szklanki pestek ze slonecznika
1/4 szklanki siemienia
1/4 szklanki platkow (ja daje mieszanke Kupca z amarantusem)
Lyzka soli
4 szklanki letniej wody
Zakwas

Wszystko wymieszac, ale nie wyrabiac!
Odlozyc zakwas na nastepny raz.

Formy (2 podluzne) wylozyc papierem, albo posmarowac tluszczem i wysypac ziarnami, jak kto lubi i wylac ciasto (do 1/2 wysokosci), przykryc sciereczka i zostawic na noc do wyrosniecia.
Rano piekarnik na 200 stopni i piec 1 godzine (jesli z termoobioegiem to 190 wystarczy).
Po upieczeniu wyjac z foremek na drewniana deske, przykryc sciereczka i zostawic do wystygniecia.

Smacznego.
 
Megam, zawsze mozesz dac mniej cukru niz w przepisie :-) beda mniej slodkie, ale wyjda :-)

Ja robie kruche (bardzo kruche) tak:

1 kostka masla
2 szklanki maki krupczatki
zoltko ugotowanego jajka
1 cale jajko
szczypta soli
1/4 szklanki cukru
smietana okolo 2-3 lyzek
100 gram mielonych bialych migdalow (mozna z tego zrezygonwac, jak migdaly to smietany 3 lyzki nie mniej)
Zapach cytrynowy (bo lubie)

Wszystko polaczyc siekajac nozem, maslo powinno byc zimne (wtedy wchodzi w reakcje z glutenem i jest bardziej kruche, tak ostatnio w TV landii uslyszalam, w sumie zawsze tak robie, ale dotad nie wiedzialam dlaczego) nie wyrabiac. Do lodowki na minimum 2 h (u mnie na cala noc). W stosownym czasie rozwalkowac, wykrawac ciasteczka, posmarowac bialkiem, mozesz posypac cukrem :p ale bez bialka i cukru tez beda smaczne, piekarnik na 180 i piec do zrumienienia.

Czesto robie je przy okazji spodu do tarty jakiegos ciasta :-D

Czasem robie z maki tortowej, daje wtedy 2 zoltka, a nie cale jajo i nie daje migdalow, reszta jak powyzej te sa powiedzmy polkruche.
 
Jakby któraś miała ochotę na drożdżową struclę z makiem to za 30 minut zapraszam;-)
Przymiarkę do Świąt z Lenką robimy:-)



Sprawdzony przepis na pierniczki choinkowe - poproszę:tak:
 
My robimy takie

Przepis na PIERNICZKI

1 kg mąki (dodatkowa mąka będzie potrzebna w czasie zagniatania ciasta. I to sporo!)
x 37 dkg. cukru
x 37 dkg miodu
4 jaja
x 1 margaryna ( jest lepsza niż masło)
1 łyżka sody rozpuszczona w ¼ szkl. wody
Po jednej łyżeczce goździków, cynamonu itd. (ale może być po prostu przyprawa do piernika)

x- rozpuścić w garnku podgrzewają na niewielkim gazie i mieszając. Do przestudzonej masy dodać resztę składników i zagnieść ciasto. Ciasto włożyć do lodówki, żeby stwardniało.
Następnie kolejne kawałki ciasta rozwałkowywać, "podsypując" mąką. Wycinać pierniczki i układać je na blaszce wyłożonej pergaminem lub papierem do pieczenia. Uwaga - nie za blisko, bo trochę urosną!

Piec w 180C około 20 min (ale tu trzeba wyczucia: do jedzenia trochę krócej - by nie były zbyt twarde, ale też nie surowe, natomiast do dekoracji można piec dłużej. Wtedy będą ciemniejsze i lukier ładniej na nich wygląda) My piekliśmy około 8-9 minut.


Pierniczki, które są przeznaczone do dekoracji choinki należy przekłuć np. wykałaczką jeszcze gdy są gorące!Twardnieją, gdy tylko wystygną.

Lukier:
Na białku a nie na wodzie! Ubić pianę z 1 białka ( dobrze wcześniej umyć całe jajko!) następnie dodawać cukier puder - ile się da. I tu sekret: im lukier gęstszy tym szybciej będzie wysychać. Można tez dodać kilka kropli cytryny oraz barwnik spożywczy lub np. odrobinę koncentratu z buraków by uzyskać różowy kolor.

Można dekorować np: orzechami, migdałami,makaronikami, suszonymi morelami i perełkami cukrowymi.
 
reklama
Ja w kuchni, zwlaszcza w pieczeniu sie nie widze, wiec moze to bedzie glupie pytanie...

Jak zrobić ciasto drozdzowe? Chodzi mi o takie na ktorym bede mogla zrobic cebularz...
 
Do góry