reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Cos pysznego dla naszych brzuszkow

Ja w kuchni, zwlaszcza w pieczeniu sie nie widze, wiec moze to bedzie glupie pytanie...

Jak zrobić ciasto drozdzowe? Chodzi mi o takie na ktorym bede mogla zrobic cebularz...
marta - White Plate tu na 100% znajdziesz inspirację, wystarczy w wyszukiwarce na tym blogu wpisać słowo drożdżowe a różne przepisy Ci wyskoczą - od tej babki zawsze wszystko się udaje:tak:
Nie wiem dokładnie, co to jest cebularz, ale może to drożdżowe od pasztecików się nada: White Plate: Staropolskie paszteciki z kapustą i grzybami
 
reklama
Dzieki Elvie:) cebularz to takie jakby placki/bułki drozdzowe na wierzch ktorych daje sid podsmazona cebulke, pora. Na to mozna polozyc np mozarelle i zapiec. To ma byc taka przekaska:)
 
marta - z tego, co napisałaś to uważam, że spód od tarty też by się do tego nadawał. Kiedyś Wam tu przepis na tartę wrzucałam, przeszukaj wątek to znajdziesz;-)
 
Spod do tarty bankowo sie nada, ale prawdziwi cebularz jest drozdzowy, taka forma 'pizzerki' z cebula :-D

Kiedys tu podawalam przepis na nietypowa pizze wlasnie 'wysoka' i puchata i mysle, ze takie ciasto by sie nadalo :-)

Dawno nie robilam, ale tak to leci:

3 szklanki przesianej maki
8 dkg drozdzy
1 zoltko
1 szklanka mleka
olej
cukier, sol

Cukier+ drozdze+ troche cieplego mleka- polaczyc i odlozyc w cieple m-ce: drozdze musza wyrosnac
Maka+ sol+ cieple mleko (reszta ze szklanki, ale mniej na podoredziu troche wiecej, jakby ciasto bylo za geste, to samo z maka- jakby bylo za rzadkie)+ wyosniete drozdze+ zoltko (jajo tez wyciagnij wczesniej z lodowki, bo ciasto drozdzowe nie lubi zimnego, okna w kuchnie tez sie zamyka), wyrabiasz w misce reka, wbijajac w to powietrze, az ciasto bedzie gladkie i odejdzie od reki (fizyczna robota dla wytrwalych), podlac olejem (troche) lekko go wrobic.
Odstawiasz w cieple miejsce do wyrosniecia i przykrywasz scierka (drozdzowe nie lubi swiatla), jak sie podwoi, przebij je (piescia np.) znowu zarob (ale krotko) i niech znowu wyrasta :-D moze byc juz w ostatecznej formie, jak wyrosnie naloz dodatki i do piekarnika nagrzanego do 180 na okolo 25- 3 minut (staraj sie nie otwierac pieca, pod koniec, jak rumiane, zagladnij i sprawdz drewnianym patyczkiem (wykalaczka) czy gotowe, jak sie nic nie przyklei jest OK.

Jak to czytam, to juz wiem dlaczego wole robic kruche i polkruche :-D
 
dzieki za pierniczki, właśnie się przymierzam:-)

a ciasto pizzowe ( również do pizzerinek małych, myślę że i na cebularz się będzie nadawało robię tak:

100 ml wody
około 1,5 szkl. mąki,
5 dkg drożdży
sól
oregano
łyżeczka oleju
1/2 łyżeczki cukru

do gorącej wody(aby się tylko dało ręce włożyć) dodaję olej, przyprawy, cukier i drożdże, rozcieram, dosypuję po trochę mąki, najpierw mieszam łyżką, póżniej zagniatam, wsadzam do wysmarowanej masłem miski szklanej, stawiam przy kominku na 30 min ( można też do piekarnika na 30-50 stopni, ale nie więcej, bo wyschnie), powinno urosnąć tak drugie tyle mniej więcej, wykładam w całości lub częściach na blachę wysmarowaną masłem, rozwałkowuję szklanką, dalej już co kto lubi:-) ja smaruję keczupem do pizzy pudliszków, daję dodatki jakie mam, posypuję tartym serem i piekę około 13-15 min w 250 stopniach
 
Dziewczyny moj maz zrobil to kiedys na kolacje.Dla mnie pycha.
Potrzebne rzeczy.Plasterki boczku,mieso mielone ser zolty.

Ukradkiem widzialam ze najpierw rozlozyl ze trzy plasterki boczku potem posmarowal to cieniutka warstwa mieska mielonego juz przyprawionego.Na to ser zolty.
Zawinal to w rulon i nastepne robil.Potem wrzucil to na pol godzinki do piekarnika.
Ja jak bede to kiedys robic to jeszcze zaleje to moze beszamelem albo jakims innym sosem.

Najwazniejszego nie napisalam a mianowicie ze do srodka szla jeszcze parowka.
 
Ostatnia edycja:
przepis na szybkie leniwe porcja dla 1-2 osób:
porcja białego sera (półtłusty lub tłusty) (stadardowe opakowanie)
rozgniatamy w misce widelcem z jednym całym jajkiem jak już masa jest w miarę jednolita sypiemy mąkę i zagniatamy. zagniatamy tak długo, aż ciasto przestanie przywierać do palcy. dzielimy na porcje rozwałkowujemy ręką kroimy i wrzucamy na osolony wrzątek. podajemy z przysmażoną bułką tartą i cukrem, lub samym cukrem, lub ze śmietaną, jak kto lubi :-)

PRZYGOTOWANIE: 15 MIN :-)
 
szybkie sałatki

1) z puszek

aby była dobra przygotować dzień wcześniej

SKŁADNIKI:
Puszka orzeszków ziemnych solonych FELIX (lub innych)
Puszka fasoli czerwonej meksykańskiej (przepłukać przed dodaniem bo barwi)
Puszka kukurydzy
Puszka ananasa (pokroić w kostkę)
garść lub dwie rodzynek
natka pietruszki (posiekana)
majonez
pieprz

zmieszać wszystko i tyle :-)

2) z tuńczykiem

SKŁADNIKI:
2 puszki tuńczyka w kawałkach w sosie własnym
puszka kukurydzy
puszka ananasa (pokroić w kostkę)
4-5 ogórków konserwowych średnio dużych
szczypior gruby
majonez
dużo pieprzu
dla zwiększenia objętości sałatki można dodać ugotowany na al'dente jedną-dwie garści ryżu

Wymieszać i jeść :-)

3) z selerem konserwowym
SKŁADNIKI:
1 słoik selera konserwowego (przekroić kawałki na pół albo w ogóle - według uznania)
puszka ananasa (w kostke pokroić)
szczypior gruby
2 łyżki majonezu
4 ogórki konserwowe (w kostke)
4 jajka na twardo w dużą kostkę
sporo pieprzu
szczypta soli do smaku

mieszamy i jemy :-)

4) pieczarkowa
SKŁADNIKI:
0,5kg pieczarek (podgotować 10min, lekko zakwasić, aby nie ściemniały za bardzo)
5 jajek na twardo
4-5 ogórów konserwowych dużych
szczypior gruby
majonez 1-2 łyżki
dużo pieprzu
można ewentualnie dodać kukurydzy dla zwiększenia objętości

mieszamy i jemy :-)



jak ktoś nie lubi kukurydzy, może zastąpić groszkiem :-)


SMACZNEGO
 
Ostatnia edycja:
Przepis na coś a'la paszteciki (idealne na święta)

250gr mąki
250 gr sera białego
250 gr margaryny (najlepsza Kasia)

składniki łączymy ze sobą na jednolitą masę i wstawiamy do lodówki żeby je schłodzić. po schłodzeniu wyciągamy rozwałkowujemy kroimy w kwadraty i nadzieamy czym chcemy i składamy jak pierogi. z wierzchu smarujemy żółtkiem (lepiej się zlepi ciasto i zarumieni) wrzucamy na piekarnika i pieczemy, aż się zarumieni.
nadzienie może być zarówno słone jak i słodkie. może to być kapusta z grzybami, mięso ale również ser na słodko, konfitury, owoce... wedle uznania.

ENJOY :-)
 
reklama
BIGOS WIGILIJNY
1kg kapusty kiszonej
1kg cebuli
1kg pieczarek
1szklanka oliwy
1/2 szklanki wody
liść laurowy, ziele angielskie, pieprz

Wrzucamy kapustę, pokrojoną w kostkę cebulę i pokrojone w talarki pieczarki wlewamy oliwę i wodę przykrywamy i gotujemy po ok pół godziny wrzucamy przyprawy (1 listek, 2-3 ziarenka ziela, pieprz do smaku) i gotujemy nadal pod przykryciem do miękkości. Trwa to około 1h

PYSZNY moja babcia robi go od lat na wigilię
 
Do góry