reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

wizyty lekarskie, wyniki badan, zdjęcia z usg, płeć

ostatnio bylo o wydzielinie z pochwy i uplawach wiec wklejam Wam cos ze szkoly rodzenia przedporodem.pl :



Tak wiele zmian następuje w twoim organizmie podczas ciąży, że zapewne często jest ci się połapać co jest normą, a co powinno budzić niepokój. Wiele objawów związanych jest ze zmianami hormonalnymi typowymi dla ciąży.

Właśnie pod wpływem hormonów zmienia się charakter wydzieliny z pochwy.

Wydzielina z pochwy staje się bardziej obfita niż dawniej, jest bezbarwna, biaława, bądź jasnożółta po zaschnięciu.
Ma łagodny zapach lub jest bezwonna, o konsystencji przypominającej śluz występujący podczas jajeczkowania. Jest to objaw fizjologiczny, typowy dla ciąży i nie powinien budzić twojego niepokoju.
Pod wpływem hormonów ciążowych zmienia się również odczyn w pochwie – z kwaśnego na zasadowy. W takich warunkach o wiele łatwiej rozwijają się infekcje pochwy. Objawiają się one m. in. zmianami w wyglądzie wydzieliny.

Kiedy wygląd wydzieliny budzi niepokój?

Powinnaś zwracać uwagę na wygląd wydzieliny, konsystencję i zapach. Jeśli upławy są zielonkawe lub żółte, staną się gęste, serowate lub pieniste i będą miały przykry zapach – prawdopodobnie doszło do infekcji pochwy bakteryjnej lub grzybiczej. Może tym objawom towarzyszyć świąd, pieczenie albo nawet stan podgorączkowy.

Rozwój infekcji zagraża dalszemu prawidłowemu przebiegowi ciąży.

Dlatego koniecznie powinnaś udać się do lekarza, jeśli wygląd wydzieliny niepokojąco się zmieni. Leczenie jest proste i nie zagraża dziecku (nawet w I trymestrze). Natomiast nieleczona, długotrwała infekcja może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego oraz do porodu przedwczesnego i innych rzadziej występujących powikłań.

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji?
- Odpowiednio dbaj o higienę intymną: do podmywania nie używaj mydeł zapachowych, ani płynów do kąpieli, a jedynie mydła glicerynowego lub płynów o lekko kwaśnym odczynie; nie używaj myjki ani gąbki; podcieraj się zawsze od przodu do tyłu; unikaj obcisłej i wykonanej ze sztucznych tkanin bielizny;
- Jeśli wydzielina jest obfita noś podpaski higieniczne.
- Wprowadź odpowiednią dietę ubogą w cukry, spożywaj natomiast jogurty naturalne zawierające żywe szczepy pałeczek kwasu mlekowego, których odpowiednia ilość wpłynie korzystnie na przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej pochwy.
 
reklama
i jeszcze cos o zaparciach z tego samego zrodla:


Dlaczego w ciąży często występują zaparcia?
Przyczyną zaparć w czasie ciąży jest rozluźnienie mięśniówki jelit, spowodowane wysokim poziomem hormonów we krwi. Także ucisk rosnącej macicy na jelita hamuje normalną czynność perystaltyczną. Każdy okres niepokoju i stresu dodatkowo pogarsza sprawę. Inne czynniki sprzyjające zaparciom to przyjmowanie suplementu żelaza i spożywanie pokarmów bogatych w skrobię, a ubogich w błonnik, jak też zbyt mało ruchu.

Sprawdzone sposoby na zaparcia:
- Z zaparciami możesz walczyć jedząc potrawy zawierające dużą ilość włóknika, spożywaj duże ilości świeżych warzyw i owoców, jedz kasze, ciemne pieczywo oraz suszone owoce (rodzynki, śliwki, morele, figi); możesz dodać do swojej diety odrobinę otrąb pszennych (maksymalnie łyżkę stołową).
- Pij co najmniej 8 szklanek płynów dziennie, najlepiej niech to będą soki owocowe i warzywne; bardzo skuteczny jest sok/kompot ze suszonych śliwek.
- Spaceruj codziennie (ok. 1 km) i wykonuj ćwiczenia gimnastyczne, które lubisz i które są bezpieczne w ciąży; bardzo korzystne są ćwiczenia oddechowe, gdyż ćwicząc przeponę rozluźniasz mięśnie brzucha.
- Nie stosuj na własną rękę żadnych środków przeczyszczających; możesz jedynie zastosować czopki glicerynowe lub Lactulosum (obydwa środki dostępne bez recepty).
- Jeśli nie możesz poradzić sobie z tą dolegliwością, skontaktuj się z lekarzem.
 
za szkola rodzenia przedporodem.pl


Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, gdy:
- wystąpi krwawienie z towarzyszącymi skurczami, bądź dolegliwościami bólowymi w środkowej części podbrzusza lub pleców,
- będziesz czuła ból w podbrzuszu z towarzyszącymi nudnościami lub bez, ale z opuchnięciem dłoni i twarzy,
- będziesz czuła ból podbrzusza po jednej lub obu stronach z towarzyszącym mu krwawieniem lub nudnościami i wymiotami,
- będzie występował ból i ucisk w dolnej części pleców lub zmiana charakteru dolegliwości bólowych w tej części ciała albo bolesność lub uczucie ucisku w miednicy, promieniujący do okolicy lędźwiowej i ud,
- wystąpi obfite krwawienie z dróg rodnych jasnoczerwoną krwią
pojawi się nagle silny obrzęk twarzy i powiek oraz dłoni i towarzyszyć mu będą zaburzenia widzenia albo nagły, nie uzasadniony przejedzeniem przybór wagi,
- wystąpią zaburzenia widzenia takie jak: podwójne widzenie, osłabienie widzenia, zamazany obraz,
- będziesz odkrztuszała plwocinę z krwią,
- zauważysz odpływanie płynu z pochwy,
- wystąpi wysoka gorączka – jeśli temperatura ciała przekroczy 38,8 st.
- będą występowały intensywne wymioty z towarzyszącym bólem brzucha lub/i gorączką,
- wystąpi biegunka, czyli więcej niż 2-3 luźnych stolców dziennie, zwłaszcza gdy zauważysz krew lub śluz w stolcu,
- będziesz czuła ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, zwłaszcza gdy towarzyszyć mu będzie wysoka gorączka lub/i bóle pleców,
- zauważysz, ze oddajesz zdecydowanie mniej moczu lub nie oddajesz go w ogóle przez cały dzień (bezmocz),
- zauważysz brak lub znaczące zmniejszenie nasilenia ruchów płodu po 28. tygodniu ciąży w porze zwykle dużej aktywności (wieczorem) – prawidłowo powinnaś odczuwać przynajmniej 8-10 ruchów w ciągu 2 godzin.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
od siebie jeszcze dodam, siemię lniane. Najlepiej kupić len mielony. Jedna łyżka na pół szklanki ciepłej wody, robi się taki kleik. Ja wypijam za jednym razem :)
 
ze szkoly rodzenia przedporodem.pl :

anemia

W czasie ciąży kilkakrotnie będziesz miała wykonaną morfologię krwi. Dzięki temu badaniu można wykryć przytrafiającą się dość często u ciężarnych niedokrwistość (anemię). Pamiętaj, że w czasie ciąży obraz morfologiczny krwi zmienia się nieco, więc samodzielna interpretacja wyników nie ma sensu. U kobiety oczekującej dziecka w sposób naturalny dochodzi do rozcieńczenia krwi, spowodowanej szybszym zwiększaniem się ilości osocza w stosunku do znajdujących się w nim elementów morfotycznych („fizjologiczna” anemia). Istnieją jednak normy poniżej których morfologia nie powinna spadać, gdyż jest to niekorzystne zarówno dla dziecka jak i przyszłej mamy.

Do anemii może dojść na skutek:
- utraty krwi (nagle, gdy odkleja się łożysko lub przewlekle, przy długotrwałym plamieniu lub poronieniu zagrażającym)
- niedoboru żelaza (płód oraz łożysko wykorzystuje zgromadzone zapasy oraz może nastąpić utrata podczas uporczywych wymiotów lub być spowodowany niewłaściwą dietą)

Jeśli zaobserwujesz u siebie:
- duszność
- osłabienie
- trudności w koncentracji
- zawroty i ból głowy
- bladą i suchą skórę
- łamliwe włosy
niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem!

W przypadku niedokrwistości spowodowanej brakiem żelaza lekarz zaleci przyjmowanie jego preparatów. Zaleci też częstsze kontrole morfologii krwi, nawet raz w miesiącu.

Powinnaś też stosować odpowiednią dietę bogatą w żelazo.

Aby wyrównać niedobory powinnaś wtedy jeść: mięso wołowe, wątrobę drobiową, drób, ciemnoczerwone i ciemnozielone warzywa, kapustę białą i włoską, żółtka jaj, soję, suszone owoce.
Równocześnie wprowadź do diety naturalne środki zakwaszające (owoce cytrusowe lub soki z tych owoców, pomidory, truskawki, jagody, maliny), gdyż dzięki nim żelazo lepiej będzie się wchłaniać.
Powinnaś również uważać, aby nie spożywać pokarmów zawierających żelazo (lub tabletki) razem z napojami zawierającymi kofeinę, gdyż zmniejszają one jego wchłanianie.
W zasadzie taką dietę możesz stosować przez całą ciążę, nawet jeśli teraz twoje wyniki krwi są zadowalające, być może uchroni cię to przed uciążliwą dolegliwością.
 
witam, ja po wizycie.
ufff obeszło się bez antybiotyku,
urinal dostałam i mam brać przez minimum tydzień, potem powtórzyć badania i zobaczymy..
a co do samej wizyty, to ja nie rozumiem, normalnie mi ciągle brzuch twardnieje, a zwłaszcza jak jadę autem, a u lekarza brzuszek miękki mały sobie fika, jak gdyby nigdy nic:szok:
ogólnie to przeżyłam szok i chyba przebiłam Was wszystkie. przez 2 tygodnie przywaliłam aż 4 kg:szok::szok::szok: nawet nie wiem gdzie i kiedy :wściekła/y::wściekła/y:
chyba faktycznie zrezygnuję ze słodyczy... moje marzenie o max 13 kg w ciązy poszło w siną dal :-(
a co do wizyty jeszcze, to mały leży główkowo, ma już mało miejsca waży 1409 gram:-)
wizyty mam już co 3 tygodnie
w ogóle mnie trochę lekarz nastraszył, że w ciągu ostatniego tygodnia mieli w szpitalu 2 przypadki, dziewcyzny w 34 i 35 t.c. i dzieci w środku już nie żyły:no: i kazał obserwować i sprawdzać czy są te ruchy
 
w ogóle mnie trochę lekarz nastraszył, że w ciągu ostatniego tygodnia mieli w szpitalu 2 przypadki, dziewcyzny w 34 i 35 t.c. i dzieci w środku już nie żyły:no: i kazał obserwować i sprawdzać czy są te ruchy

Aga nie strasz...bo aż mi ciarki przeszły!!!!!!!!!!!!
 
Aga to dobrze że obyło się bez antybiotyku, no i super że synek już taki duży:-)
 
reklama
Dziewczyny gratuluje udanych wizyt!!!
Aga mnie tez ciarki przeszly,niestety tak sie zdarza,pewnie sie pepowina udusily bo jaki inny powód mógłby być?
Jak ja chodziłam z pierwszym dzieckiem to dziewczynie w 7 czy 8 miesiacu dziecko nie żyło,bo się udusiło pępowina
 
Do góry