reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

Staraczki 2018-2020! :)

Ile masz dzieci?

  • 0

    Głosów: 253 49,5%
  • 1

    Głosów: 158 30,9%
  • 2

    Głosów: 72 14,1%
  • 3

    Głosów: 20 3,9%
  • 3+

    Głosów: 8 1,6%

  • Wszystkich głosujących
    511
reklama
@paulina1994 a tak co do żelaza, nie znalazłam żadnego artykułu gdzie byłoby napisane, że żelazo jest nie wskazane przed 8tc. :) Wręcz przeciwnie:
Co daje żelazo?
Żelazo to jeden z najcenniejszych dla nas mikroskładników. Ale czym tak w zasadzie jest? Składnikiem hemoglobiny czerwonych ciałek krwi (znajduje się tam około 70% żelaza), czyli erytrocytów. Rolą hemoglobiny jest zaś transport tlenu do narządów wewnętrznych i mięśni – odbiera tlen w płucach i oddaje w tkankach ciała.

Żelazo a płodność
Żelazo przyda się zarówno kobietom, które dopiero planują ciążę i starają się o dziecko, a także tym, które już spodziewają się malucha.

Żelazo w diecie kobiet starających się o dziecko:

  • Odpowiada za poprawne funkcjonowanie komórek jajowych.
  • Poprawia ogólny stan organizmu.
  • Poprawia kondycję.
Badania pokazują, że kobiety, u których występuje niedobór żelaza mogą mieć problem z zajściem
w ciążę wynikający z występowania cykli bezowulacyjnych. Kiedy natomiast owulacja wystąpi, jakość jajeczka może być niższa.

Żelazo w diecie kobiet w ciąży wpływa zaś na prawidłowe funkcjonowanie zarodka.
Zapotrzebowanie na żelazo
Standardowo osoby dorosłe potrzebują 0,7-2 mg żelaza dziennie. Zapotrzebowanie rośnie w przypadku kobiet ciężarnych. One muszą przyjmować 2-5 mg. Warto jednak pamiętać, że nie całe przyjmowane żelazo wchłania się. W przypadku żelaza hemowego (obecnego w mięsie) jest to 20%, natomiast niehemowego (obecnego w pozostałych produktach, głównie roślinnych) to zaledwie 5%. Dlatego dieta powinna zawierać wielokrotność zalecanej dawki.

Objawy niedoboru
Często, jeśli występuje niedobór żelaza, mamy do czynienia z anemią, czyli niedokrwistością. Jakie są jej objawy?

  • Osłabienie, łatwe męczenie się.
  • Bóle głowy, zawroty głowy.
  • Bladość.
  • Łamliwość paznokci, gorszy stan włosów.
  • Uczucie zimna.
  • Zaburzenie libido.
Gdzie znajdziemy żelazo?
Żelazo można dostarczać sobie dietą. Najlepiej przyswaja się to zawarte w czerwonym mięsie, dlatego dobrze jest wybierać wołowinę. Sporo żelaza mają także podroby, w tym – wątróbka (jej jednak nie powinny raczyć się nią kobiety w ciąży), a oprócz tego drób, ryby (sardynki, makrele, szprotki) i jaja (a konkretnie – żółtka). Warto jednak pamiętać, że czerwone mięso nie powinno stanowić podstawy diety, dlatego należy spożywać umiarkowane jego ilości.

Jeśli chodzi o pozostałe produkty, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rośliny strączkowe takie, jak ciecierzyca, soczewica, fasola oraz produkty zbożowe (kasza gryczana, razowe pieczywo, pełnoziarnisty ryż). Żelazo znajduje się także w zielonych warzywach – jarmużu, rukoli, sałacie, a także w burakach, boćwine, suszonych owocach. Aby polepszyć przyswajalność żelaza warto łączyć produkty je zawierające z tymi bogatymi w witaminę C.
Jeżeli uważasz, że brać powinnaś to bierz ;) mi nic do tego [emoji4]
 
reklama
Do góry