@paulina1994 a tak co do żelaza, nie znalazłam żadnego artykułu gdzie byłoby napisane, że żelazo jest nie wskazane przed 8tc.
Wręcz przeciwnie:
Co daje żelazo?
Żelazo to jeden z najcenniejszych dla nas mikroskładników. Ale czym tak w zasadzie jest? Składnikiem hemoglobiny czerwonych ciałek krwi (znajduje się tam około 70% żelaza), czyli erytrocytów. Rolą hemoglobiny jest zaś transport tlenu do narządów wewnętrznych i mięśni – odbiera tlen w płucach i oddaje w tkankach ciała.
Żelazo a płodność
Żelazo przyda się zarówno kobietom, które dopiero planują ciążę i starają się o dziecko, a także tym, które już spodziewają się malucha.
Żelazo w diecie kobiet starających się o dziecko:
- Odpowiada za poprawne funkcjonowanie komórek jajowych.
- Poprawia ogólny stan organizmu.
- Poprawia kondycję.
Badania pokazują, że kobiety, u których występuje niedobór żelaza mogą mieć problem z zajściem
w ciążę wynikający z występowania cykli bezowulacyjnych. Kiedy natomiast owulacja wystąpi, jakość jajeczka może być niższa.
Żelazo w diecie kobiet w ciąży wpływa zaś na prawidłowe funkcjonowanie zarodka.
Zapotrzebowanie na żelazo
Standardowo osoby dorosłe potrzebują 0,7-2 mg żelaza dziennie. Zapotrzebowanie rośnie w przypadku kobiet ciężarnych. One muszą przyjmować 2-5 mg. Warto jednak pamiętać, że nie całe przyjmowane żelazo wchłania się. W przypadku żelaza hemowego (obecnego w mięsie) jest to 20%, natomiast niehemowego (obecnego w pozostałych produktach, głównie roślinnych) to zaledwie 5%. Dlatego dieta powinna zawierać wielokrotność zalecanej dawki.
Objawy niedoboru
Często, jeśli występuje niedobór żelaza, mamy do czynienia z anemią, czyli niedokrwistością. Jakie są jej objawy?
- Osłabienie, łatwe męczenie się.
- Bóle głowy, zawroty głowy.
- Bladość.
- Łamliwość paznokci, gorszy stan włosów.
- Uczucie zimna.
- Zaburzenie libido.
Gdzie znajdziemy żelazo?
Żelazo można dostarczać sobie dietą. Najlepiej przyswaja się to zawarte w czerwonym mięsie, dlatego dobrze jest wybierać wołowinę. Sporo żelaza mają także podroby, w tym – wątróbka (jej jednak nie powinny raczyć się nią kobiety w ciąży), a oprócz tego drób, ryby (sardynki, makrele, szprotki) i jaja (a konkretnie – żółtka). Warto jednak pamiętać, że czerwone mięso nie powinno stanowić podstawy diety, dlatego należy spożywać umiarkowane jego ilości.
Jeśli chodzi o pozostałe produkty, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rośliny strączkowe takie, jak ciecierzyca, soczewica, fasola oraz produkty zbożowe (kasza gryczana, razowe pieczywo, pełnoziarnisty ryż). Żelazo znajduje się także w zielonych warzywach – jarmużu, rukoli, sałacie, a także w burakach, boćwine, suszonych owocach. Aby polepszyć przyswajalność żelaza warto łączyć produkty je zawierające z tymi bogatymi w witaminę C.