reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Kwietniowe mamy 2021

Dziewczyny oswieccie mnie bo to moja pierwsza ciąża. Usg jest obowiązkowo między 11 a 13 tc ale badania prenatalne to nie to samo i nie ma ich ma NFZ tak? Powiedzcie coś więcej :) co wykrywają, ile kosztuje? Wszystkie kobiety robią te badania? Są bezpieczne?
Usg genetyczne między 11 a 13 tc, pozwala wykryć ewentualne wady genetyczne tj. Zespół Downa, Edwardsa, Patau czy Turnera.
I tu cytat z internetów:
„W zależności od momentu zrobienia badania, lekarz może zbadać pęcherzyk ciążowy, grubość fałdu karkowego płodu, kość nosową, paliczki dłoni, zarys oraz wymiary poszczególnych narządów. Może także ocenić łożysko, pępowinę oraz płyn owodniowy.”
 
reklama
Wg usg wychodzi 6 tydzień 3 dzień,
według OM 6 tydzień 6 dzień :)

Ja sobie to linijka zwizualizowałam po przyjściu od lekarza :) Masakra jak sobie uświadomiłam, że taki drobiazg, a serce już bije...
No właśnie a skąd wynikają te różnice? Bo u mnie było podobnie według aplikacji i miesiączki 6+6 a na usg wyszło 6+4. To chyba się zdarza jak się ma długie cykle i owulacja jest później niż u większości kobiet. Mam rację? A więc chyba ten wiek z usg jest bardziej wiarygodny?
 
Usg genetyczne między 11 a 13 tc, pozwala wykryć ewentualne wady genetyczne tj. Zespół Downa, Edwardsa, Patau czy Turnera.
I tu cytat z internetów:
„W zależności od momentu zrobienia badania, lekarz może zbadać pęcherzyk ciążowy, grubość fałdu karkowego płodu, kość nosową, paliczki dłoni, zarys oraz wymiary poszczególnych narządów. Może także ocenić łożysko, pępowinę oraz płyn owodniowy.”
Ok ale czy usg genetyczne które robi się między 11 a 13 tc i można na NFZ a badania prenatalne to jest to samo?
 
Mozesz dostac skierowanie na nfz jesli masz wskazania ,czyli jestes w grupie ryzyka wad genetycznych i wad w rozwoju na ten temat mozesz sobie poczytać. Prywatnie w moich okolicach badania te robi się w 13tyg koszt usg i test pappa z krwi 450zl. Sa to badania nieinwazyjne i bezpieczne. Dostępne są dla wszystkich ciężarnych ale nie każdego na to poprostu stac jesli nie masz wskazań i chcesz zrobić je dla swojej wiadomości czy dziecko np nie będzie z zespołem Downa itp
Dzięki :)
 
reklama
Do góry