reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Cos pysznego dla naszych brzuszkow

reklama
Wymyslilam sobie takie niby beziki serowe



Kostka twarogu
3 jaja
cukier do smaku
jakis tam aromat

Twarog (ja lubie jak sa grudki, wiec nie mielilam go w zaden sposob) zmiksowalam z zoltkami, cukrem, aromatem i delikatnie wymieszalam lyzka z uprzednio przygotowana piana z oddzielonych od zoltek bialek.

Na papierze do pieczenia wylozylam lyzka 9 placuszkow
Do nagrzanego piekarnika wstawilam na ok. 20 minut

Trzeba uwazac aby nie zostawiac zbyt dlugo, bo to bialko ma tendencje do stawania sie chrupkim, a to juz takie nie za fajne jest.

Placuszki pyszne i mega lekkie.

W innym wariancie dodaje otreby. tez super. Zwlaszcza na sniadanie :tak:
 
Tacos, czyli co zrobic z tortilla


W Meksyku nieprawdopodobna popularnoscia ciesza sie taco. Jedza je malenkie dzieci i starcy, a ich zawartosc zalezy od rejonu. Moga byc rybne, z miesa grilowanego, z miesa smazonego. Niezwykle populane sa te z krowich wymion, z ozorkow, z zoladkow, z mozgu i z poszczegolnych czesci swinskiej glowy. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, wiekszosc z nich smakuje nieziemsko. Czesci jednak bym nie tknela, a czesci nie umiem nazwac po polsku.

Podstawowym skladnikiem, poza tortilla, jest mieso.
Ja niezmiennie polecam taco asada :-)


Taco asada

miesko wolowe pokrojone na kilkumilimetrowej grubosci plastry lekko solimy i mieszamy z pokrojona w talarki cebula. Wstawiamy do lodowki.

kiedy sie miesko chlodzi i marynuje przygotowujemy fasole, salse i guacamole.

Fasola
Najlepiej byloy robic od podstaw gotujac drobna kolorowa fasolke w glinianym garze z cebula i czosnkiem, ale najszybciej bedzie otworzyc puszke bialej badz czerwonej fasoli, wlac zawartosc do garnka, doprawic do smaku, wrzucic kawalek cebuli i gotowac na wolnym ogniu :tak:

Guacamole

Najprostsze i moim zdaniem najsmaczniejsze to rozgniecione awokado, wymieszane z odrobina soli, kilkoma kroplami cytryny, przecisnietym przez praske czosnkiem i doprawione suszonym chili (chodzi mi o takie malenkie kawaleczki)

Rownie popularne jest pico del gallo
miazsz pomidorow (zadnej skorkiczy pestek) pokrojony w drobna kostke, cebula w drobna kostke skrojona, awokado rozplackane, troche czosnku, soli i soku z cytryny oraz kruszonego chile, wszystko rozmieszane i voila, gotowe


Salsa

Czerwona (moja ulubiona)

pomidory
cebula
chipotle - jako ze trudno dostac to chile w Polsce, mozna zastapic je jalapeno
sol
wszystko blendujemy na jednolita papke i gotowe
nie podaje ilosci, bo zawsze robie na oko



zielona


zielone pomidory
cebula, nie za duzo
czosnek
natka kolendry, koniecznie swieza
kilka kropli soku lemonki
blendujemy i gotowe. wazne zeby natka kolendry dobrze sie zblendowala. no i nie przesadzamy z nia, bo ma bardzo silny aromat, ktorego mozna nie lubic - ja nienawidze. brrrr ohyda



jak juz wszystko mamy gotowe miesko wrzucamy na grila. upieczone kladziemy na podgrzana tortille, polewamy salsa, dajemy guacamole i fasole, mozna posypac cebula i kolendra, polac sokiem z cytryny lub lemonki.
mieso nalezy pokroic w paski po zgrilowaniu


Pycha!



Inny wariant, to wariant rybny lub krewetkowy.

Filet jakiejs ryby lub dorodna krewete obtaczamy w ciescie - takie jak na nalesniki, tylko ciutek gestsze i zamiast mleka czy wody lepiej dac piwo (ciasto pieknie rosnie podczas smazenia) - smazymy na glebokim tluszczu. Podgrzna tortille smarujemy majonezem, kladziemy rybe, posypujemy poszatkowana salata lodowa, polewamy salsa - najlepiej zielona i gotowe.
rybe kroimy w paski takie 10cm na 2cm - mniej wiecej i dopiero obtaczamy w ciescie i smazymy
 
Ostatnia edycja:
Niezwykle populane sa te z krowich wymion, z ozorkow, z zoladkow, z mozgu i z poszczegolnych czesci swinskiej glowy.

Na takie na pewno bym się nie skusiła :sorry:

A moja tortilla była bardziej europejska :-) Zmiksowałam parę przepisów i tak:

Zrobiłam pastę, którą wysmarowałam placki

Trochę fasoli czerwonej z puszki wyciśniętej przez praskę, 2 ząbki czosnku, 2 łyżeczki przecieru pomidorowego i 1 łyżeczka papryki słodkiej mielonej.

Środek:

kapusta pekińska,
oliwki (to zamiast ogórków kiszonych),
czerwona cebula,
papryka żółta i czerwona,
kukurydza,
fasola czerwona
+ pierś z kurczaka w gyrosie
 
szarlotka palce lizać:

ciasto:

3 szklanki mąki
3 łyżki cukru
2 łyżeczki proszku do pieczenia
kostka margaryny
6 żółtek

wypełnienie:
ok. 1-1,2 jabłek (ja usmażyłam)
łyżeczka cynamonu
cukier w zależności od kwasowości jabłek (ja dałam ok1 łyżki)

pianka:
6 białek schłodzonych
szklanka cukru

wykonanie: Jak wykonać pyszną szarlotkę z kruszonką - Kulinaria.Spryciarze.pl

180 st. C, ok. 40-50 min

to co jest ważne aby pianka nie opadła - gdy się ciasto upiecze - nie wyciągamy od razu z piekarnika, tylko uchylamy lekko na ok. 10 min i potem bardziej na następne 20 min...mi nie opadła...

polecam !
 
Nie wiem czy kiedyś jadłyście ale ja eksperymentowałam ostatnio i nawet mój A. zapałał do niej miłością:

Sałatka z marchewki z czosnkiem

2 duże marchewki
2 duże ząbki czosnku
sól
pieprz
cytryna

Marchewke zetrzeć na drobnych oczkach, przez paskę przecisnąć czosnek dodać sól i pieprz do smaku (nie za dużo) i wcisnąć trochę soku z cytryny. Wymieszać.
Potem można dodawać wg uznania te same składniki aż osiągnie się smak który wam odpowiada. My lubimy mocno czosnkowy. Więc na 2 duże marchewki dajemy i 4 ząbki czosnku.
 
Sprawdzony przepis na pierniki: bistro mama: Pierniczki

Polewa Czekoladowa: polewa się robi lustrzana, szybko stygnie

0,5 szkl. cukru pudru
3cm z kostki masła
4 kopiate łyżeczki kakao
łyżka mleka/lub wody
Podgrzewać całość mieszając, jeśli jest za rzadkie odparować nadmiar wody. NIE GOTOWAĆ!!!!


Ciasto" Michałek Miodowy"

0,5 kg mąki
2 jajka
2 kopiaste łyzki miodu i 1/3 kostki margaryny - rozpuściś
1 płaska łyżeczka sody
3/4 szkl cukru pudru
Mąkę, jajka, sodę i rozpuszczoną margarynę z miodem mieszamy, zagniatamy ciasto i dzielimy na 4 części. Rozwałkować na cienkie placki i każdy placek upiec w temp. 180 st. na złoto.

MASA:
1/2 l mleka
3 kopiaste łyżki kaszy manny
1 szklanka cukru

Ugotować kaszę na mleku z cukrem, po wystudzeniu utrzeć z kostką masła i dodać trochę aromatu pomarańczowego. Każdy placek cienko posmarować najpierw dżemem ( dowolnym) a później kremem. Całość z wierzchu polać czekoladą :)

smacznego ;)
 
Dzięki Elvie za przepis na pierniczki, napewno wykorzystam.
Robię podobne ciasto tzn kruche blaty są takie same ale masa inna, pasuje do niego polewa czekoladowa na wierzchu i smakuje najlepiej po 2 dobach jak kruche zwilgotnieje od masy:tak:
 
reklama
Do góry