Sprzątanie pokoi

Ostatnie zmiany: 27 czerwca 2019
Sprzątanie pokoi

reklama

Sprzątanie pokoi

Trudno to sobie wyobrazić, ale prawdą jest, że sprzątanie mieszkania nie dla każdego jest koszmarem.

Okazuje się, że istnieją jednostki, dla których muskanie mebli miotełką do kurzu, trzepanie dywanów i mycie wszystkiego, co wpadnie w ręce to niezwykle miły relaks.

Są też i tacy, dla których okresowe przeglądy szaf i szuflad to doskonała okazja do rozliczenia się ze wspomnieniami i rzeczywistością, a trzepanie dywanów to najlepsza forma odreagowania stresu. Ba - kilka tygodni temu usłyszałam wypowiedź pewnej pani domu, dla której sprzątanie to osobliwe hobby i która każdego dnia, tydzień po tygodniu, w ramach swego popołudniowego czasu wolnego, sprząta jedno pomieszczenie (poniedziałki – WC, wtorki – kuchnia, środy – pokój syna, itd.), oddając się bezczynności tylko w niedzielę.

Jeśli nie należysz do osób spełniających się w sprzątaniu, nie jesteś systematyczna, świąteczne remanenty cię przerażają, nie chcesz zatrudniać fachowej pomocy, a jednocześnie sama myśl o porządkach powoduje ostry ból głowy, ten tekst jest dla ciebie. Czy wiesz, że sprzątanie można sobie ułatwić? Należy tylko odpowiednio się do tego przygotować. Oprócz oczywistego uzbrojenia: miotełki, zastępu niezbędnych środków czystości, gwardii ściereczek i gąbek, misek i wiaderek, równie ważny jest logiczny plan działania, który uwzględnia porządkowe ambicje – zakres terytorialny, czasowy oraz stopień szczegółowości porządkowego natarcia. Miej na uwadze, że inaczej podejdziesz do zwykłego, cotygodniowego sprzątania, zaś zupełnie inaczej do generalnego odgruzowania mieszkania.

Postaraj się wygospodarować kilka chwil (w ilości adekwatnej do planu działań) na spokojne prace. Najlepiej, byś nie musiała się spieszyć i by nic cię nie rozpraszało – może zorganizujesz dzieciom niewychowawczą (powinnaś im bowiem wpajać obowiązkowość) w tych okolicznościach wycieczkę do dziadków? Nie oszukujmy się – towarzystwo domowników i ich twórczy chaos nie jest w tych okolicznościach pożądany. Jeśli nie masz możliwości zmierzyć się z bałaganem solo – zarówno mężowi, jak i dzieciom stwórz plan działania, może familijne sprzątanie stanie się okazją do dobrej zabawy? Potem to już tylko załóż niekrępujące dresy (pamiętaj, że możesz je niechcący zniszczyć) i wygodne buty (nie śliskie), włącz ulubioną muzykę, po czym … zaparz aromatyczną herbatę; podczas delektowania się nią myśl pozytywnie (uznaj, że dzisiejszy dzień to w pewnym sensie domowa siłownia i sauna)– odpowiednie nastawienie to gwarant sukcesu i .. minimum stresu. Nałóż na twarz tłusty krem, dłonie otul ochronnymi rękawicami, zaopatrz się w uśmiech numer pięć i do dzieła.
 
Na pierwszy ogień niech idą pokoje

Rozejrzyj się po pokoju i wyrzuć wszystko, co jest tam zdecydowanie zbędne - przeczytane gazety, papiery, uszkodzone zabawki; zbierz kubki, rozrzucone ubrania, zajrzyj za kanapę i szafki – tam lubią leżeć różne zapomniane przedmioty.

  • Jeśli masz sporo czasu i odrobinę chęci – skuś się na przegląd szaf i szuflad. Może czas pozbyć się nie używanej od dwóch lat (i dwóch rozmiarów) sukienki lub oddać potrzebującym dzieciom książeczki, z których wyrosło twoje pociechy?
  • Za pomocą miotełki (lub mopa/szczotki owiniętej ścierką) usuń kurze z sufitu, ścian, żyrandoli i karniszy.
  • Jeśli masz firany i zasłony – zdejmij je, wypierz – wrzuć do pralki lub namocz. Do wyczyszczenia zasłon, których nie chcesz zdejmować, możesz użyć odkurzacza z funkcją regulacji siły ssącej.
  • Za pomocą miotełki lub suchej, miękkiej szmatki omieć z kurzu meble, książki i bibeloty; w wersji dla ambitnych – opróżnij regały, umyj wazony, figurki i inne ozdoby;  odkurz księgozbiór (przyda się odkurzacz z wąską ssawką). Następnie potraktuj powierzchnię mebli środkiem do czyszczenia  – mleczkiem, sprayem lub pastą, który przy okazji zapobiegnie osiadaniu na nim kurzu
  • Tapety zmywalne i ściany pomalowane takową farbą umyj wodą z płynem uniwersalnym, niezmywalne lekko przetrzyj wilgotną gąbką. Brudne punkciki na białej ścianie możesz zamalować biurowym korektorem.
  • Wynieś kwiaty, oberwij suche i zniszczone liście, po czym wstaw doniczki do wanny i zafunduj im odświeżający prysznic.
  • Jeśli masz dywany – wynieś je i wytrzep (lub zwiń je i przekaż mężowi, co z tym fantem ma zrobić). Możesz je też odświeżyć (dywan, nie męża) – pokrywając go warstwa sody oczyszczonej, którą po kwadransie ściągniesz za pomocą odkurzacza) lub wyprać je szamponem na mokro lub … proszkiem na sucho (proszek do prania dywanów na sucho).
  • Odkurz tapicerowane meble (zabrudzenia i plamy usuń przy pomocy piany mydlanej bądź specjalnego szamponu).
  • Umyj lustra, lampy i drzwi – wiadomo: gąbka i płyn uniwersalny bądź woda z detergentem.

Okna: jeśli bierzesz się za ich mycie dobrze by było, byś nie trafiła na słoneczny dzień, bowiem wtedy woda szybciej wysycha i na szybach mogą pozostać smugi.

  • Zacznij od przetarcia na sucho okien z kurzu, umyj ramy i futryny okienne, rolety, parapety i karnisze.
  • Jeśli możesz – zdejmij i umyj żaluzje.
  • Jeśli szyby są bardzo zabrudzone, umyj je najpierw ciepłą wodą z płynem do czyszczenia. Jeśli nie – możesz je od razu potraktować przeznaczonym do tego celu środkiem w aerozolu – wystarczy spryskać szybę i wytrzeć ją do sucha.
  • Okna zawsze myj od góry na dół, stronę zewnętrzną szyb myj ruchami poziomymi, a wewnętrzną pionowymi – zauważysz, po której stronie są smugi
  • Gotowe preparaty możesz zastąpić gorącą wodą z octem w proporcji 2:1.
  • Do wypolerowania szyb możesz użyć gazet, papierowych ręczników, miękkiej szmatki  lub … starych nylonowych rajstop.
  • Na koniec powieś przesuszone żaluzje oraz wyprane firany i zasłony.

Przyszedł czas na podłogę. Odkurz ją, pamiętając o powierzchniach za meblami, pod kanapą, o ciemnych kątach; po czym umyj ją i zabezpiecz, uźywając w tym celu odpowiednich preparatów.

  • Drewniane, lakierowane podłogi i panele odśwież przecierając je ścierką zwilżoną w zimnej herbacie – to je odświeża. Wytrzyj je do sucha, wypastuj.
  • Jeśli drewniana podłoga ma drobne rysy, możesz wetrzeć w nie trochę pasty do butów w odpowiednim kolorze i wypolerować, a zadrapania nie będą widoczne.
  • Podłogi kamienne umyj wodą z dodatkiem sody.
  • Pamiętaj, że parkietów nie wolno długo i za bardzo moczyć, należy je szybko przecierać wilgotnym mopem.

Przynieś do pokoju kwiatki, ustaw meble, pozostaw w pokoju otwarte okna i idź do kuchni, by zaparzyć sobie kawę. Czas na przerwę.



Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: