reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Przepisy kulinarne czerwcówek

SAŁATKA TORTELINI 2
Mamusia, podobna do Twojej, ale wrzucam, bo jadlam obie i różne są w smaku ( obie pycha:-))
ugotowane tortellini ( z grzybami/ serem/ mięsem)
pokrojona szynka
pokrojony ser ( drobno pokrojone)
może być ablo kukurydza albo pokrojona w kosteczkę czerwona papryka ( albo to i to)
i uwaga! cały pęczke koperku i szypiorku- drobno pokroić.
zalać te wszystkie składniki takim sosem- jog. nat+ 2 łyżki majonezu+ ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę.
Ta sałatka nie wymaga przypraw dzięki temu, że jest ten czosnek, szczypior i koper. One jakoś tak się ze sobą kompnują...Zanim doprawicie czymkolwiek naprawdę najpierw spróbujcie!:) I nie bójcie się dać po całym pęczku sz. i k. - naprawdę rewelacja i nawet Ci co koperku nie lubią u mnie zajadają się!!
 
reklama
Przepis na klasyczny Sachertorte został stworzony przez młodego cukiernika, Franza Sachera, w Wiedniu, w XIX wieku. Stał się słynnym na całym świecie i obowiązkowym deserem w kawiarni Hotelu Sacher w centrum Wiednia. Jak się domyślacie - podany przeze mnie przepis nie jest oryginalny, bo receptura jest pilnie strzeżona. Ale jest to jedna z bardzo dobrych interpretacji ;). Tort jest delikatny, czekoladowy, przełożony marmoladą morelową i koniecznie podawany z kleksem bitej śmietany ... (choć decyzja i tak należy do Was:). Przepis podany przez Pierre Hermé w 'Desery'. Polecam!* propozycja podana przez

Was w 'Koncercie Życzeń'
sachertorte_4.jpg
Składniki:

  • 200 g gorzkiej czekolady
  • 125 g masła
  • 8 żółtek
  • 10 białek
  • szczypta soli
  • 140 g cukru pudru, lekko aromatyzowanego wanilią
  • 125 g mąki, przesianej
  • 8 łyżek marmolady morelowej
Gorzką czekoladę połamać na mniejsze kawałki, roztopić w kąpieli wodnej lub mikrofali. Masło roztopić. Żółtka utrzeć trzepaczką, dodać roztopione masło i czekoladę, wymieszać.
Białka z solą ubić na sztywną pianę i, stopniowo wsypując cukier ubijać, aż piana będzie bardzo sztywna. Dodać 1/3 piany do masy czekoladowej i, stopniowo wsypując mąkę, mieszać delikatnie, aż składniki się połączą. Dodać pozostałą pianę i delikatnie wymieszać ciasto.
Ciasto przełożyć do dwóch form o średnicy 24 cm, wyłożonych papierem do pieczenia.
Piec w temperaturze 180ºC przez około 45 minut (piekłam troszkę krócej), aż ciasta wyrosną i patyczek wetknięty w środek każdego z nich będzie czysty i suchy. Wystudzić całkowicie na kratce.
Po ostygnięciu, pierwszą część ciasta ułożyć na paterze, posmarować marmoladą morelową, przykryć drugą częścią.
Polewa czekoladowa (wg innego autora):

  • 200 g gorzkiej czekolady
  • 160 g kremówki
Czekoladę połamać, razem z kremówką umieścić w małym garnuszku, delikatnie podgrzewając i mieszając czekać na rozpuszczenie się czekolady, nastepnie od razu zdjąć z palnika. Zbyt długie trzymanie na ciepłym lub zbyt gorącym palniku spowoduje, że całość może się zwarzyć. Jak polewa będzie gładka, wylać na tort, wyrównać.
Podawać z kleksem bitej śmietany.
Smacznego :)
 
Ogladalm ostatnio program Rewolucja na talerzu i wyprobowalam przepis na MINI SZARLOTKI, sa naprawde bardzo dobre a z lodami to juz nie wspomne...
A tu przepis
na masę jabłeczną:
1kg jabłek
1 gałązka rozmarynu
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżki miodu
1 łyżeczka masła

na ciasto:
1 szklanka otrąb owsianych
1 szklanka mielonych migdałów
¼ szklanki cukru
50g masłaJabłka obrać i pokroić w cienkie cząstki. Rozmaryn posiekać i podsmażyć na maśle. Dodać pokrojone jabłka, cynamon, miód i sok z cytryny. Dusić na małym ogniu pod przykryciem przez 5 minut.
Kokilki wysmarować olejem rzepakowym i posypać otrębami owsianymi. W dużej misce wymieszać mielone migdały, otręby owsiane, cukier i masło. Zapełnić kokilki masą jabłeczną do 1/3 wysokości. Następnie nałożyć na to ciasto. Piec w rozgrzanym do 180 stopni piekarniku przez około 30 minut.
Tradycyjna porcja szarlotki 470 kcal, nasza wersja 335 kcal
 
Rolada serowa na przystawkę - dla AgatyR ;-) :-)

30dag sera żółtego, najlepiej salami, bo jest wyraźny w smaku. Serek almette śmietankowy, 3 jajka ugotowane na twardo, fragment brokuła, kilka (4-5) rzodkiewek, natka pietruszki, 3-4 pieczarki, mała cebula. Ser pakujemy do woreczka foliowego, a następnie wrzucamy do wrzątku, na ok. 30 min. W tak zwanym międzyczasie – wodę należy wymienić. Z całej reszty robimy farsz, dziabdziając razem. Tylko cebulkę i pieczarki, drobno pokrojone podsmażamy. Po wyjęciu ser jest plastyczny. Rozciągamy go na natłuszczonym blacie, pokrywamy farszem i zwijamy, jak makowiec. Delikatnie przenosimy na folię aluminiową, zawijamy i pakujemy do lodówki, żeby się ścisnęła. Mniam:)! Takie przystawki to ja lubię podawać.

Nie wiem, czy będzie widać, ale tu jest foto do tego dania: Facebook
 
Nuggetsy
4 pojedyńcze piersi, sól, pieprz, ząbek czosnku, 2 łyżki sosu sojowego, mąka, jajko, bułka tarta
Piersi pokroić w paski przyprawić obtaczać w mące jajku i bułce i usmażyć....wychodzą naprawde rewelacyjne

Półmisek wędlin i koreczki w ananasie
składniki dowolne...chodzi bardziej o prezentacje:-)
550xnl.jpg


Rolada z piersi
4 piersi rozbić na płasko, przyprawić solą, pieprzem i czerwoną papryką, ułożyć na folii aluminiowej tak żeby na siebie zachodziły, na wierzch ułożyć pół starkowanej na grubych oczkach cukinii, 6 pokrojonych w plasterki i usmażonych pieczarek oraz paseczki kolorowych papryk, zawinąć w roladę i owinąć ciasno w folię piec w 180C 45 min kroić mocno schłodzone

Sałatka Gyros
Kapusta pekińska, 2 papryki kolorowe, biała część pora, puszka kukurydzy, 5 ogórków konserwowych (dużych), 5 piersi lub 0,5kg polędwicy, 6 łyżek keczupu, 6 łyżek majonezu, przyprawa do gyrosa.....
Mięso przyprawić przyprawą do gyrosa i usmażyć, resztę składników pokroić, kapustę i pora w paski, paprykę, ogórki i piersi w kostkę, dla efektu układać w przeźroczystej misce warstwami lub dla leniwych wszystko wymieszać...

Tosty z masłem czosnkowym
1 lub 2 długie bagietki pokrojone w ukośne kromki, kilka łyżek masła wymieszanego z 3 ząbkami czosnku i ziołami typu, koperek, szczypiorek.....kromki posmarować masłem i zapiec w piekarniku przez kilka minut tylko zeby były lekko chrupkie a masło rozpuszczone

To narazie tyle Agatko jak cos mi sie jeszcze przypomni to napisze:tak:
 
Ostatnia edycja:
rolada szpinakowa

ciasto


1 opakowanie szpinaku mrożonego rozdrobnionego
1 łyżka masła
2 ząbki czosnku
4 jajka
sól
pieprz


Potrzebny będzie papier do pieczenia.


wypełnienie:
1 serek almette chrzanowy
1 serek almette śmietankowy
łosoś wędzony (opakowanie 200g) lub szynka


Szpinak rozmrozić na patelni, dodać masło, czosnek i przyprawy do smaku. Nadmiar wody odparować lub odcedzić. Masę ostudzić.
Do zimnej masy dodać 4 żółtka i zmiksować. Ubić białka na sztywno i dodać do masy mieszając łyżką (nie miksować).
Blachę z piekarnika wyłożyć papierem do pieczenia i rozsmarować na nim masę szpinakową (na wymiar blachy).. Piec ok 10-15 min w 180st.
Po upieczeniu wyjąć blachę i ostudzić placek(ma pozostać na papierze).
Wymieszać oba serki i posmarować nimi zimny placek. Na serki ułożyć plastry łososia(szynki). Zrolować placek i owinąć folią aluminiową. Wstawić do lodówki.


Smacznego:-)
 
Agata R - pytałaś o coś na ciepło.. u mnie sprawdzają się gęste zupy i potrawki- można zrobić wielki gar szybko i bezproblemowo - to moje ulubione:

Zupa serowa:
do kupienia: 2 kostki rosołowe, 0,5kg mięsa mielonego (najlepiej wołowe), 0,5kg pieczarek, 2serki topione (najlepiej emmentaler), pietruszka zielona
Mięso posiekać drobno i przysmażyć w garnku na oleju, w drugim przysmażyć pokrojone pieczarki. Wszystko zalać wodą (tak na 5 cm powyżej mięsa, ma byś gęsta!), dodać kostki rosołowe i pokrojone serki topione, sól, pieprz do smaku i pogotować jeszcze z pół godziny, aż się wszystko rozpuści. Przed podaniem posypać natką pietruszki.
Najlepsza, jeśli się przygotuje dzień wcześniej i postoi przez noc! :)
Ja często robię duuużo, więc wszystkie składnikix2....

Chilli con carne:

Składniki: puszka krojonych pomidorów bez skóry, 1op. "passaty"/przecieru z pomidorów, puszka groszku, puszka kukurydzy, puszka czerwonej fasoli, fasolka szparagowa (mrożona 1op-ok.0,5kg), 0,5-1kg mięsa mielonego, chilli w proszku.

Mięso podsmażamy na oleju, potem wrzucamy całą resztę :D i chwilę to gotujemy, ilość przecieru pomidorowego do smaku, tak samo z ostrością i ilością chilli...
To już mega szybki przepis, a jaki smaczny! I super pikantny na imprezy pod piwko :)
 
ŁAZANKI

Produkty (na wielki gar): główka białej kapusty, 0,5kg kiszonej, 4 cebule, 1 większa kiełbasa - np. toruńska, 0,5kg pieczarek, ok. 300g wędzonego boczku, makaron łazanki-0,5kg, liść laurowy, ziele angielskie, 1 kostka rosołowa,
kapustę świeżą i kiszoną pokroić w miarę drobno i gotować w małej ilości wody do miękkości z zielem ang., kostką rosołową i liściem laurowym (mi to zajęło chyba z 2h...:wściekła/y:). Na oddzielnej patelni przysmażyć na oleju pokrojony boczek, kiełbasę, pieczarki i cebulę - ja dodałam jeszcze trochę chilli, bo lubię wszystko na ostro. Ugotować makaron.
Jak kapusta będzie miękka odcedzić ją z wody, i w 1 dużym garze wymieszać wszystkie składniki...
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
reklama
PUSZYSTA BABKA CYTRYNOWA

- 4 całe jajka
- 1 szklanka cukru
- 1 szk. oleju
- 1 szk. mąki zwykłej
- 1 szk.mąki ziemniaczanej
- 1 duża cytryna
- 1 cały cukier waniljowy
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia + szczypta soli

jajka + cukier + cukier waniljowy miksujemy (ok 15 minut) dodać olej i sok z cytryny i miksować znów około 15 minut aż podwoi swoją wielkość i zrobi się praiwe białe. Mąkę zw + ziemniaczaną zmieszać z proszkiem i solą w osobnej misce i przez sito po trochu dodawać do zmiksowanych składników tu już nie miksować tylko delikatnie wymieszać.szybko wlać do formy i piec w tem 180 stopni z termoobiegiem przez ok 35 minut. Należy wykonać wg tej kolejności inaczej babaka nie urośnie dobrze. jak wystygnie można polać lukrem

Lukier


szklanaka cukru pudru przesiana przez sito i wlewać stopniowo wrzącą wodę (około pół szklanki tak na oko) ucierać aż nie będzie czuć grudek cukru pudru i szybko polać babkę można posypać ozdobami (kolorowymi "pałeczkami")

serdecznie polecam

smacznego
 
Do góry