reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Nasze przepisy ;-)

reklama
Od jakiegoś czasu marzę o nakarmieniu głodnej drużyny piłkarskiej, ale zmieniam marzenie na nalot bb-głodomorów :D
 
Ostatnia edycja:
Lekki, małokaloryczny, prosty i szybki :)

Panna Cotta light

30iw7rl.jpg P7211164.jpg

* 500 ml jogurtu naturalnego
* 1 galaretka
* bita śmietana do dekoracji (Śnieżka albo w sprayu)
* owoce do dekoracji

Galaretkę rozpuścić w 1/2 szklanki wrzątku i przestudzić. Jogurt ubić mikserem na puszysto, dodać chłodną ale nie ściętą galaretkę, wymieszać mikserem i przelać do pucharków. Wstawić do lodówki na co najmniej 1h.
Ja podaję ją w pucharkach, udekorowałam bitą śmietaną i owocami. Można jednak pucharek zanurzyć w gorącej wodzie na 5 sek. i przełożyć panna cottę na talerzyk.
Deser jest szczególny, ponieważ pianka jest lekko kwaskowata i mało słodka, za to bita śmietana słodka, ale łagodna. Bardzo mi do tego pasują borówki. Ewentualnie wybrałabym inne niekwaskowate owoce, np. brzoskwinie.
 
Ostatnia edycja:
Sałatka kalafiorowa

P7211161.jpg

* 1 średni kalafior
* 5 ogórków kiszonych
* 1 puszka groszku konserwowego
* 6 jajek na twardo
* 2 ząbki czosnku
* majonez, jogurt naturalny
* sól, pieprz

Kalafior umyć, pokroić na drobne różyczki, ugotować na półtwardo. Ogórki i jajka pokroić w kostkę. Zmieszać z kalafiorem, dodać groszek, przeciśnięty przez praskę czosnek, majonez i jogurt (wg uznania). Doprawić solą i pieprzem.

Wersja II sałatki

* dodać 1 puszkę tuńczyka w kawałkach w sosie własnym
 
Mła a może powinnaś prowadzić jakiś blog kulinarny?? (albo się nie chwalisz i już taki jest?? :-))
Jutro mam nadzieje ze na obiad pójdziemy do rodziców M ake od pon zacznę testować Wasze przepisy bo ostatnio nie mam weny.
Dla mojego M musi być mięso i warzywa, ryż, makaron lub ziemniaki już niekoniecznie :-)
 
Inka, niestety nie mam na to czasu. No i na bloga trzeba mieć już bardziej wyjściowe foty potraw ;)

Mój M mięso niekoniecznie. A zamiast ziemniaków zwykle woli ryż, makaron, a od jakiegoś czasu kaszę, zwłaszcza jęczmienną.
 
Cos na letnie sniadanko:

Dip z awokado (moja wersja guacamole):
1 awokado
sok z 1/2 limonki/cytryny
zabek czosnku
pomidor
cebulka (nieduza, moze byc szalotka)
kolendra (swieza, garsc listkow) - dodatek opcjonalny
sol, pieprz

Awokado (musi byc dojrzale, miekkie) obieram, kroje na male kawalki i rozgniatam widelcem z dodatkiem soku z limonki w wiekszej miseczce, w ktorej bede robic dip. Dodaje przecisniety przez praske zabek czosnku, pokrojona drobniutko cebule i pomidorka (sparzony, bez skorki) pokrojonego w kostke bez soku i nasion, sam miazsz. Sol i pieprz do smaku, posiekana drobno kolendra - wymieszac i gotowe. Kolendra opcjonalnie - bo albo sie ja kocha, albo nienawidzi. ja kocham:) Lepiej nieco schlodzic przed podaniem.

Salsa z pomidorow

2-3 wieksze dojrzale pomidory
peczek bazylii
1-2 zabki czosnku (zalezy od gustu)
oliwa z oliwek

Pomidory sparzyc, obrac pokroic w kostke (bez soku i pestek - sam miazsz) i do miseczki. Nastepnie przecisniety przez praske czosnek, posiekana bazylka i oliwa z oliwek (tak aby pomidorki w niej plywaly). Sol i pieprz do smaku. Na troche do lodowki.

Do obu dipow najlepsze sa podpieczone w piekarniku (polewam kromki odrobina oliwa z oliwek przed pieczeniem) / tosterze - bagietka, angielka (bulka poznanska) lub pieczywo tostowe, na ktore nakladam dip / salse i od razu hop do buzi - aby grzanki nie stracily na chrupkosci;)
Smacznego!
 
Salatka z poledwica wieprzowa

1 salata (najczesciej uzywam Lollo Rosso, moze byc tez lodowa)
2 pomidory
peczek szczypiorku
1 dojrzale awokado
sok z limonki / cytryny
1 poledwiczka wieprzowa
kapary (okolo 10-15 szt - wg gustu)
oliwki zielone (okolo 10 szt - wg gustu)
grubo zmielony pieprz cytrynowy lub zwykly

Sos
oliwa z oliwek okolo 1/3 szklanki
musztarda okolo lyzeczki
miod - okolo pol lyzeczki
ocet balsamiczny - 1 lyzka stolowa
czosnek - 1 zabek
sol i pieprz

Do podania z bagietka z maslem czosnkowym (maslo ok. 1/4 paczki, oregano, 3 zabki czosnku, sol, pieprz)
Bagietke nacinam i w zaglebienia wkladam maslo (uprzednio roztarte z ww. skladnikami), zawijam szczelnie w folie alu i do nagrzanego piekarnika (220 stopni) na okolo 10 - 15 minut (trzeba sprawdzac, a przed wyjeciem mozna rozchylic folie by byla chrupka na wierzchu)...

Salate myje dre na kawaleczki, na to laduje obrane i pokrojone w srednie kawalki awokado skropione uprzednio sokiem z limonki, pokrojone w osemki pomidory, posiekany szczypiorek oraz kapary i oliwki.
Poledwiczke oczyszczam z blon, obtaczam w pieprzu i podsmazamz obu stron na patelni na oliwie z odrobina masla. Nastepnie zdejmuje poledwiczke z patelni, zawijam w folie aluminiowa i wkladam do nagrzanego piekarnika aby nieco doszla - czas zalezy od grubosci poledwiczki i tego jakie mieso lubimy... mnie wystarcza zwykle okolo 5 - 10 minut w 220 stopniach. Upieczona poledwiczke, gdy nieco wystygnie kroje na plastry i ukladam na salatce, ktora przed podaniem polewam sosem.

Sos
wszystkie skladniki mieszam ze soba w nieduzym zakreconym;) sloiczku, ewentualnie koryguje smak octem / miodem
 
reklama
Ziemniaki po chłopsku (dla 2-3 osób)

P7221276.JPG P7221281.JPG

* 4 średnie ziemniaki
* 1,5 laski kiełbasy (np. podwawelskiej)
* 20 dag pieczarek
* 2 cebule
* 2 ząbki czosnku
* 15 dag żółtego sera w kawałku (np. salami)
* sól, pieprz

Ziemniaki obrać lub umyć (młode smaczniejsze są w mundurkach), pokroić w plastry lub półplastry i podgotować w solonej wodzie niemal na miękko.
Kiełbasę pokroić w półplasterki i podsmażyć na patelni. Wyciągnąć i na tej samej patelni podsmażyć cebule pokrojone w piórka dodając po kilku minutach pokrojone w plasterki pieczarki. Kiedy pieczarki będą gotowe dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, kiełbasę i ziemniak. Posolić i popieprzyć i jeszcze chwilę wszystko razem smażyć.
Na koniec zmniejszyć ogień, posypać potrawę startym żółtym serem i nie mieszając przykryć pokrywką na kilka minut, żeby ser się roztopił.

Do potrawy można dodać różne zioła i np. przecier pomidorowy, ale w tym wypadku wydaje mi się, że urok dania polega na jego prostocie i "swojskości" :)
 
Do góry