reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

🌸 Listopadowe mamy 2024🤰🌸

O właśnie się zastanawiam czy na L4 ciążowym mogę jechać z rodziną nad morze? Czy na zwolnieniu nie można?

To zależy też co masz wpisane w zwolnieniu? Czy masz leżeć? Jeśli nie, to zawsze możesz napisać do ZUS, że przez jakiś czas jesteś pod innym adresem (chociaż ja zupelnie nie czuję potrzeby) 😅 nikt nie neguje zwolnień lekarskich ciążowych, bo przecież oczywistym jest, że ciąża nie jest wymysłem czyjeś wyobraźni. ZUS w ciąży interesuje się ewentualnie tylko tym, czy Twoja umowa o pracę była rzeczywista, a wynagrodzenie nie nadmuchane na potrzeby zasiłku ;)
 
reklama
To zależy też co masz wpisane w zwolnieniu? Czy masz leżeć? Jeśli nie, to zawsze możesz napisać do ZUS, że przez jakiś czas jesteś pod innym adresem (chociaż ja zupelnie nie czuję potrzeby) 😅 nikt nie neguje zwolnień lekarskich ciążowych, bo przecież oczywistym jest, że ciąża nie jest wymysłem czyjeś wyobraźni. ZUS w ciąży interesuje się ewentualnie tylko tym, czy Twoja umowa o pracę była rzeczywista, a wynagrodzenie nie nadmuchane na potrzeby zasiłku ;)
Mogę chodzić, nie mam leżącego zwolnienia. A to do ZUSU można po prostu napisać, że od tego do tego dnia będę pod takim adresem w takiej miejscowości?
 
Prawda jest taka ,że jak jedziesz na 7 dni to trzeba by miec ogromnego pecha żeby mieć wtedy kontrole. Zasada jest taka,żeby nie dodawać zdj na social mediach i nie chwalić sie całemu światu bo życzliwy zawsze sie może znalezc 😉
Prawda, ale najczęściej ktoś życzliwy jest w bliskim otoczeniu 😅
Jednak kontroli jest teraz bardzo dużo, w zeszłym roku w mojej rodzinie były 3 razy do jednej osoby 🙃
Dla mnie gra nie warta świeczki, bo po co się stresować, czy akurat wtedy nikt nie zapuka.
 
Mogę chodzić, nie mam leżącego zwolnienia. A to do ZUSU można po prostu napisać, że od tego do tego dnia będę pod takim adresem w takiej miejscowości?
Lekarz wypisuje zwolnienie i adres, pod którym będziesz się wtedy znajdować. Czy samemu można to zmienić w zusie to nie mam pojęcia. Jeśli np. chcesz jechać nad polskie morze ze wskazań medycznych, to lekarz wypisuje, że od tego do tego jesteś np. w tym hotelu.
 
Lekarz wypisuje zwolnienie i adres, pod którym będziesz się wtedy znajdować. Czy samemu można to zmienić w zusie to nie mam pojęcia. Jeśli np. chcesz jechać nad polskie morze ze wskazań medycznych, to lekarz wypisuje, że od tego do tego jesteś np. w tym hotelu.

Czyli mogę powiedzieć lekarzowi,żeby wpisał adres pod którym będę w danym czasie?
 
Prawda, ale najczęściej ktoś życzliwy jest w bliskim otoczeniu 😅
Jednak kontroli jest teraz bardzo dużo, w zeszłym roku w mojej rodzinie były 3 razy do jednej osoby 🙃
Dla mnie gra nie warta świeczki, bo po co się stresować, czy akurat wtedy nikt nie zapuka.

To były kontrole przy zwolnieniu ciążowym?😱
 
No dobrze, ale jak mam ciężką fizyczna pracę i pracodawca nie ma gdzie mnie dać do lżejszej pracy, to co? To jestem na L4 dlatego, że mam taką prace a nie inną. Jakbym miała pracę biurową nie poszłabym na L4. ;)

To jest to niezgodne z prawem i pracodawca powinien płacić Ci I wysłać do domu, ale w praktyce wiemy jak jest, dlatego bierzemy L4 🤷🏼‍♀️

Co do zasady możesz przebywać nad morzem, jeśli to poprawią Twoje zdrowie (a wiadomo, że jod i odpoczynek dobrze robią, więc łatwo to udowodnic). Musisz tylko zmienić adres w Zusie gdzie będziesz przebywać w tym czasie. Ale znowu - wiadomo, że jak się wyjeżdża na 5 dni, to mało kto to robi 🤷🏼‍♀️ więc tu decyzja i ryzyko należy do Ciebie.
 
To były kontrole przy zwolnieniu ciążowym?😱
Tak 😅 słyszalam kiedyś, że podobno system im losuje kogo mają odwiedzić, ale nie wiem ile w tym prawdy. Wydaje mi się, że wiele może też zależeć czy ZUS ma swoją siedzibę w miejscu gdzie mieszkamy, bo wtedy kontrola podejrzewam, że mogłaby być większa. Raz miał też mój bratanek że złamana nogą i właśnie wracał z basenu i prawie się minął z babką, to nie chce teraz kłamać ale powiedziała, że miałby chyba 24h na wyjaśnienie.

@bluecaat mnie lekarz za każdym razem się pyta o adres, pod jakim będę przebywała.
 
To jest to niezgodne z prawem i pracodawca powinien płacić Ci I wysłać do domu, ale w praktyce wiemy jak jest, dlatego bierzemy L4 🤷🏼‍♀️

Co do zasady możesz przebywać nad morzem, jeśli to poprawią Twoje zdrowie (a wiadomo, że jod i odpoczynek dobrze robią, więc łatwo to udowodnic). Musisz tylko zmienić adres w Zusie gdzie będziesz przebywać w tym czasie. Ale znowu - wiadomo, że jak się wyjeżdża na 5 dni, to mało kto to robi 🤷🏼‍♀️ więc tu decyzja i ryzyko należy do Ciebie.
No dobrze, jeszcze będę pytała swojej ginekolog ;)
 
reklama
Czyli mogę powiedzieć lekarzowi,żeby wpisał adres pod którym będę w danym czasie?

Tak :) chociaż ja jak jechałam na kilka dni to nie bawiłam się w zmianę adresu.
Kontrole moglam przecież mieć jak pojechałam do mamy na 3 godziny na obiad. Pewnie tłumaczenie się z tego wygląda podobnie 😜 chociaż nie doświadczyłam tej przyjemności 🤭
 
Do góry