reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Ciąża Po Poronieniu

Jednym z hormonów, których poziom badany jest w trakcie starań o dziecko, jest prolaktyna.
Jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową. Jego podwyższone stężenie obniża poziom gonadotropin (zwłaszcza LH), zaburza mechanizm owulacji i prowadzi do niewydolności fazy lutealnej, a przez to do kłopotów z zapłodnieniem.

Badanie
Poziom prolaktyny określa się poprzez baranie krwi, najczęściej w II fazie cyklu, w godzinach rannych, po spokojnie przesapanej nocy. W celu uzyskania jak najbardziej rzetelnych wyników prolaktynę należy oznaczać na czczo lub przynajmniej 3 godziny po posiłku i po kilkuminutowym odpoczynku.

Poziom prolaktyny jest względnie stały w cyklu miesiączkowym, lecz ulega zmianom w cyklu dobowym i jest wyższy nocą w porze snu. Stężenie prolaktyny podnosi się podczas stresu, w czasie urazu, po posiłku oraz w ciąży. Wynik mogą podwyższać zarówno menstruacja, jak i owulacja. Poziom prolaktyny może również podwyższyć współżycie oraz badanie piersi, z których należy zrezygnować przynajmniej na 3 dni przed planowanym badaniem.

Czasami przeprowadza się badanie wraz z tak zwanym obciążeniem (po przyjęciu metoklopramidum), co może wskazać na hiperprolaktynemię czynnościową, którą stwierdza się, jeśli wynik po obciążeniu wzrasta ponad 10 razy. Jeśli wzrasta od 5-10 razy, jest to łagodna hiperprolaktynemia czynnościowa i tylko w nielicznych przypadkach się ją leczy.

Hiperprolaktynemia czynnościowa
... powoduje niewydolność ciałka żółtego, niepękanie pęcherzyków Graffa i zaburzenia miesiączkowania, mlekotok, jak również obniżenie libido, wahania nastojów i nasilony PMS.
Hiperprolaktynemię najcześciej leczy się przy pomocy Bromergonu lub jego zamienników, zawierających Bromokryptynę. Leczenie może trwać do kilku lat. Objawy takie jak nieregularne cykle i laktacja ustępują zwykle w ciągu 1-2 miesięcy od rozpoczęcia leczenia.

Wyniki badania prolaktyny
Norma: 1,9- 25 ng/ml
  • 3-15 ng/ml: wynik bardzo dobry
  • 15-20 ng/ml: wynik dobry
  • 20-25 ng/ml: łagodna hiperprolaktynemia
  • > 25 ng/ml: wynik ponad normę, oznacza hiperprolaktynemie
Przelicznik jednostek w przypadku prolaktyny: 1 ng/ml = 20 mIU/l
 
reklama
Dzięki dziewczyny...

Kobietka dziwię się , że jeszcze testa nie zrobiłaś... Choć ja tam też się nie spieszyłam.. Nie mam jakiegoś parcia na testowanie.. Sama się teraz tak przy Was zastanawiam czy przy okazji robienia hormonów w poniedziałek nie zrobić też bhcg.. Ale ja tam w moje szczęście nie wierzę..

A gala a Ty może już testuj co? Jeśli masz przeczucia to nie trzymaj nas w niepewności...

Kłaczek ale mi ochoty na pączka narobiłaś:-) A Ty nie miałaś dziś robić kontrolnego testa? a R. już wie?
 
hej kobietki!
cos mi sie zle wcisnelo i przezucilo mnie na ostatnia strone watku. troche musialam przewertowac zeby zobaczyc co u was.
u nas ok. romantycznie i erotycznie, przynajmniej sie staram. spinam sie za kazdym razem i zamiast skupic sie na sobie to mysle o dziecku a potem sie wkurzam i mysle zeby nie myslec o dziecku, na jedno wychodzi
m robi mi masaze przed zebym sie troche rozluznila :)
Jutro lece do gina, 11dc bedziemy mierzyc pecherzyk:) ale cos czuje ze jest ok bo mnie kluje prawy jajnik

to co, kobietka następna? cos tak obsawiam nie wiem czemu, no i potem a_gala. z klaczkiem moje przeczucie sie sprawdziło chociaz nie chcialam glosno mowic zeby nie zasiac paniki niepotrzebnie

buziaki dla wszystkich
milego dnia zycze
kurcze, jedyne co mnie wkurza zimą w tym kraju to komary. nie wiem skad sie biora w domu, w oknach siatki a te cholery i tak mnie ciagle gryza w stopy, a od raidu to pewnie ja predzej padne niz one
 
oj fasolkowo tu będzie lada moment:)Kłaczek rozpoczęła a ja wam mówię,że tu zawsze zbiorowo:)
Kobietka testuj jutro!!!! A_gala a Ty kiedy testujesz?
Karollcai33 zrobiłaś kolejny test? bo miałaś robić drugi prawda:)

ja mam ktg jutro ok9tej...proszę tradycyjnie o kciuki.żeby z małym wszystko ok było .to najważniejsze.
 
kobietka załamujesz mnie :( zrób dla nas testa, plis bo pewnie fasolka masz w brzuszku
a_gala tobie też wróżę fasolka :)

a ja w końcu odebrałam wyniki :)
chlamydia nieobecna, ureoplasma i mycoplasma ujemna
przy okazji dostałam kartę stałego klienta z rabatem i wyniki mogę sprawdzać na stronie internetowej sama :)
szkoda, ze nie dali mi tego jak byłam ostatnio :/
tak więc, zakończyłam 36 badaniem i przyczyny brak, cóż trudno, tak więc od następnego cyklu zaczynamy starania

aniunia teściową się nie przejmuj, zrób jak ty uważasz za słuszne i tyle

ola trzymam kciuki za ktg :)
 
Aniunnia, nie chce mi się kontrolnego testa robić. PO co? W majtkach sucho, pojawił się glut, piersi bolą, włos w malowniczych kluskach opada wieczorem choć rano umyty... Jeszcze tylko syfów na gębie wyglądam do kompletu, choć niekoniecznie bo one tak bardziej niezobowiązujące są. Odstawiłam grzecznie słodzik, kawkę pijam barową (znaczy ciecz w kolorze brudnej ścierki i zapachu zbliżonym do kawy) za to pół na pół z mlekiem jak zawsze, dołożyłam do diety magnezik i dupka i... mam dziki plan wymolestować na NHS wczesny scan. Rajmund oczywiście wie, a jakże. Praktyczny mój facet skwitował wieść stwierdzeniem że trzeba by coś ze spaniem zrobić bo jemu już i tak dość ciasno w łóżku. Kochany jest, c'nie? Ale podchodzi do tematu zadaniowo bo jak powiedziałam że piję litrami, to spytał czy mineralki mi jakiejś nie przywieźć... W zimie?? Brrr... Na ew. termin zareagował głęboką zadumą. Bo planował urlop w Polsce w tym czasie, zastanawiając się czy początkiem lipca zlot w Lesku, czy w sierpniu Mrągowo. ŚWINIA!! Zaproponowałam Lesko - wiadomo, jakby co, to na motorze nie pojadę, ale dojadę choćby pociągiem. Leska się nie opuszcza! Jedno ze złamaną ręką, następne po face liftingu (mordament vs chodnik), to kolejne w ciąży nie byłoby od rzeczy, prawda?
Kurcze... Niby staram się nie myśleć naprzód, nie planować, nie wybiegać w przyszłość zastanawiając się nad terminem porodu, przystosowaniem planów do ciąży i dziecka, a jednak... Niepotrzebnie zupełnie. Bo jeśłi ma się udać, to i tak sobie poradzimy improwizując, a jeśli nie to im mniej planów, założeń... im mniej radości tym mniej bólu.
 
ilonka -no to super...mnie jeszcze czekają raz wymazy....po leczeniu jeszcze jedna cyto logia i myko i urea....i dopiero po tych wynikach rozpoczynam staranka pełną parą....mam nadzieje, że też po następnej@
ola** - kciuki zaciśnięte!
 
Kobietko kochana ja czekam na dobre wieści bo wiem z doświadczenia że tu II kreseczki parami idzie:)Nie trzym nas wszystkie w niepewności aż do soboty!!!!!
a_gala- czekam na twoje pozytywne testy
No i moja Ilonko Gratuluje ujemnych wyników, starania czas zacząć o ile już fasolinek nie zakiełkował P:) Niestety tak to jest z tymi przyczynami że czasem nic nie wiadomo, może jak będziesz się kuć wszystko będzie ok jak u mnie:)
aniunia-olej teściową jak ja bym swojej słuchała to bym w życiu w ciążę nie zaszła:)
kasiuwd co u Ciebie kochana?????
Kłaczek odpoczywaj kochana:)
Emy- w tym Egipcie to naprawdę musi być sroga zima a ile śniegu pewnie Zakopane się kryje:)Myśmy w tym roku też w lato z komarami i muchami walczyli
 
reklama
Ilonka,Aniunnia dzięki dziewczynki:) chciałabym już tulić mój mały cud.ale myślę,że jeszcze wrócę do domku.torby nie biorę:p
zleciało fakt,że dopiero panikowałam ,że zbliżam się do 22tyg.a potem nie wiem kiedy czas poleciał.
Ilonka a co do twoich wyników,grunt,ze zrobiłaś dużo badań.dobrze,ze jest ok, bo mozecie spokojnie oddawać się boboseksom.

kłaczek ja mam gębę całą w pryszczach.w ostatnich dniach to już dramat,włosy tłuste masakrycznie.rozstępy,hemoroida i krwawiące dziąsła.no ale innych objawów nie miałam.cyce jak nie bolały tak nei bolą
 
Do góry