reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Zdrowie i uroda w ciąży

Zastanawiałam się dzisiaj mocno nad wędzoną rybką. Ostatnio trochę sobie podskubałam, bo uwielbiam. W ostatnim odcinku O MATKO K.Bosackiej było właśnie o prawidłowiej diecie. Zalecała oczywiście jak większość źródeł rybki, które są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe. W programie ładowała na talerz wędzone makrele i nie było mowy o tym aby wędzonych ryb nie spożywać... Natomiast w internecie aż huczy od zakazów dotyczących jedzenia wędzonych rybek:crazy:
 
reklama
z tego co ja wiem to nalzey unikac ryb morskich bo maja szkodliwa rtęć w sobie! a ztymi wędzonymi to nie wiem- może chodzi o to że wedzone to jakby surowe???

ale tutaj znalzlm taki art. dlaczemu nie nalezy wędzonych ryb jeśc- i chodzi o obróbke:
Jakie ryby można jeść w ciąży?

Powszechnie wiadomo, że ryby są bardzo zdrowe, gdyż dostarczają organizmowi kwasów tłuszczowych omega-3. Są kwasy, które w przypadku kobiet w ciąży są szczególnie zalecane ze względu na to, że wspomagają rozwój układu nerwowego płodu. Jednak nie wszystkie rodzaje ryb są zalecane w ciąży. Niektóre trzeba nawet całkowicie wykreślić ze swojego menu w ciąży, ze względu na gromadzące się w nich metale ciężkie i inne toksyczne substancje, które dla dorosłej osoby są nieszkodliwe, natomiast u płodu mogą spowodować duże szkody. Niezalecane ryby w ciąży, to:

  • szczupaki,
  • okonie,
  • sandacze,
  • węgorze,
  • miętusy.
Bez obaw można jeść:

  • śledzie,
  • kawior,
  • dorsze,
  • makrele,
  • sieje,
  • łososie (morskie i oceaniczne).
Oprócz tego zakazane w ciąży są owoce morza podawane na surowo, wątróbka rybna (jak każda inna wątróbka) oraz ryby wędzone lub nieświeże, o niewiadomym pochodzeniu. Wędzone ryby są szkodliwe w ciąży, ze względu na to, że mogą zawierać szkodliwe dla zdrowia i rakotwórcze nitrozoaminy, wytrącające się w mięsie podczas obróbki. Nie jest prawdą, że surowe ryby są całkowicie zakazane w ciąży. Surowe ryby lepiej ograniczyć ze względu na to, że jeśli byłyby nieświeże, przyniosą duże szkody dziecku. Jeśli jednak pochodzą z renomowanej restauracji, można się skusić na porcję bez obaw.
Anna Szozda, 07-03-2013
 
A Bosacka mówiła, że można wszamać wątróbkę tylko obym teraz nie skłamała albo raz na dwa tygodnie, albo raz na miesiąc. Czyli to nie tak, że nie wolno:crazy:
Z tymi dietami to w ogóle jazda jest i to nie chodzi tylko o to co wolno w ciąży a czego nie. Każdy ma inny pomysł na to co będzie zdrowsze i lepsze. Jedni, że dieta wysokobiałkowa i inni, że niskobiałkowa i tak ze wszystkim:rofl2:

Od koleżanki usłyszałam, że mam nie pić zielonej herbaty, bo może do poronienia doprowadzić! A swojego lekarza się pytałam i powiedział, że zielona najzdrowsza, w ciąży również. Albo jak fajnie w mit obrosły liście malin. Nie można pić naparu z liści malin ponieważ może powodować skurcze macicy a co za tym idzie przedwczesny poród. Każdy gdzieś tam sobie zakodował maliny i niedawno wyczytałam w internecie jak dziewczyna straszyła, że nie można pić takiej granulowanej herbatki malinowej :) co to pewnie nawet nigdy obok malin nie stała :)

A swoja drogą dzisiaj o 22.25 będzie powtórka programu O MATKO K. Bosackiej, więc obejrzę jeszcze raz :)
 
Ostatnia edycja:
Tutaj niestety tez potrzeba troche zdrowego rozsadku. Sa ogolne wyznaczniki zdrowego odzywiania sie ktorych dobrze sie trzymac. Ale z drugiej strony nie jest tak ze od jednego chocby tatara stanie sie cos zlego. Dla mnie najwazniejsze to sluchac swojego organizmu, bo te wszystkie zachcianki jakie mamy (pomijajac te na slodycze:-D) to sa wyrazne sygnaly ze czegos potrzebujemy, takiej czy innej witaminy badz mineralu. A przesada nigdy nie jest dobra, w zadna strone.
 
Trymestr II
Tydzień 13-16


Brzuch w ciąży



[h=2]Kalendarz ciąży - tydzień 13[/h]Wiek płodowy: 11 tygodni (78 – 84 dni)
Przed tobą 27 – 26 tygodni (188– 182 dni) do terminu porodu
[h=3]Twój maluszek[/h][h=3]Wielkość[/h]Twój maluszek ma już 7 – 7,5 cm długości – tyle co średniej wielkości złota rybka – i waży około 28 g.
[h=3]Rozwój[/h]Twoje dziecko jest jeszcze mniejsze od palca, ale jego twarz już zdradza jedyne i niepowtarzalne rysy i cechy.
Uszy maluszka rozwinęły się już na tyle, że zaczyna powoli słyszeć twój głos, chrząkanie i śpiewanie piosenek. To dobry moment na śpiewanie pierwszych kołysanek!
Struny głosowe twojego dziecka właśnie teraz się kształtują, dlatego wkrótce i ono będzie zdolne do śpiewania z tobą w dwugłosie!
Ulubionym zajęciem maluszka jest teraz zginanie i prostowanie świeżo uformowanych, rozwijających się mięśni i stawów. Pojawiające się u niego co chwilę napady czkawki wzmacniają jego przeponę, przygotowując do przyszłej niestrudzonej pracy podczas oddychania.
Ponadto twoje dziecko ma już wszystkie narządy wewnętrzne niezbędne do wydzielania hormonów, trawienia pokarmów i usuwania produktów przemiany materii. Posiada już trzustkę, tarczycę, pęcherzyk żółciowy, nerki gotowe są już do filtracji krwi i wydalania moczu, a szpik kostny rozpoczyna produkcję krwinek białych, ważnego ogniwa układu odpornościowego, który w momencie narodzin zacznie chronić dziecko przed zakażeniami.
[h=3]Ty[/h][h=3]Co się z tobą dzieje fizycznie[/h]Już teraz lub za kilka dni twoje samopoczucie powinno być coraz lepsze. Jest to związane z częściowym przejęciem produkcji hormonów ciąży przez łożysko. Prawdopodobnie w ciągu najbliższego tygodnia będziesz mogła raz na zawsze zapomnieć o męczących cię nudnościach, a jednocześnie odzyskasz dawną energię.


Pamiętaj jednak, że może to niekiedy potrwać nieco dłużej. Awersja do pewnych smaków i zapachów może potrwać nawet do końca ciąży choć w lżejszej formie. Jeśli jednak nadal męczą cię nudności i wymioty koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza. Pamiętaj jednak, że jeśli nie miałaś ich do tej pory to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nieprzyjemne dolegliwości zostały ci oszczędzone przez naturę.
[h=3]Co powinnaś zrobić[/h]Czy twoje dotychczas ulubione pantofelki na wysokich obcasach stają się powoli niewygodne? To znak, że przyszedł moment, aby pomyśleć o odpowiednich butach. W miarę jak twoje stopy poszerzają się i obrzmiewają, buty stają się niewygodne i niezbyt bezpieczne, ponieważ przesuwanie się środka ciężkości twojej coraz masywniejszej sylwetki sprzyja zaburzeniom równowagi. Wybierając buty wybierz te na płaskim obcasie, które są łatwe do wkładania i zdejmowania, lekkie, przewiewne i jednocześnie dobrze obejmujące stopę. Zrezygnuj z butów sznurowanych, bo wkrótce ta czynność stanie się dla ciebie problemem!
Wykorzystaj swoje dobre samopoczucie i spróbuj nowych ćwiczeń. Wypróbuj ćwiczenia ruchowe na basenie, które są polecane przez wielu lekarzy. Dlaczego? Ponieważ pływanie nie obciąża stawów, zmusza do pracy wszystkie grupy mięśniowe, poprawia giętkość, płynność ruchów, a także wydolność krążeniową.
A może warto skusić się na jogę? Ćwiczenie pozycji jogi ułatwi ci przyzwyczajenie się do zmian środka ciężkości twojego ciała, pomoże w rozluźnieniu mięśni grzbietu, a także złagodzi bóle kostno – stawowe. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie pozycje jogi są dla ciebie wskazane, dlatego praktykuj ją pod okiem wykwalifikowanego instruktora


Kalendarz ciąży - tydzień 14

Wiek płodowy: 12 tygodni (85 – 91 dni)
Przed tobą 26 – 25 tygodni (181– 175 dni) do terminu porodu
[h=3]Twój maluszek[/h][h=3]Wielkość[/h]Twój maluszek waży około 40 g i ma 7,5 – 10 cm długości – zmieściłby się cały w twojej dłoni.
[h=3]Rozwój[/h]Twarzyczka twojego dziecka wciąż się wykształca i nabiera z jednej strony cech ogólnoludzkich, a z drugiej coraz bardziej indywidualnych. W tym tygodniu w jego dziąsłach powstają zawiązki zębów.
Skóra maluszka jest nadal niezwykle cienka i delikatna. Gdybyś teraz chciała zrobić zdjęcie dziecku, na fotografii zobaczyłabyś prześwitującą przez nią sieć naczyń krwionośnych. Powoli zaznaczają się pierwsze włoski na główce i zarys brwi – nawet ciemnej barwy, jeśli dziecko odziedziczyło po was geny smagłej cery.
Szpik kostny dziecka w coraz większym stopniu przejmuje produkcję krwinek, zadanie, które wcześniej spoczywało na pęcherzyku żółciowym.
Twój maluszek to prawdziwy wiercipięta! Rzadko nieruchomieje, a przez większą część czasu zgina i prostuje paluszki, przeciąga się, ziewa i walczy od czasu do czasu z męczącą czkawką.
Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość – zanim zaczniesz odczuwać jego ruchy, minie jeszcze miesiąc albo i więcej.
[h=3]Ty[/h][h=3]Co się z tobą dzieje fizycznie[/h]W 14. tygodniu ciąży znacząco – o mniej więcej 25% - wzrasta ilość płynu owodniowego, w którym unosi się płód.
Właśnie rozpoczęłaś drugi trymestr ciąży. Twoje samopoczucie powinno się zdecydowanie poprawiać. W tym tygodniu wiele kobiet zauważa wyraźną ulgę, jeśli chodzi o nudności, zmiany nastroju, zmęczenie i inne hormonalnie uwarunkowane dolegliwości. Pamiętaj jednak, że nie zawsze ustępują one całkowicie –czasami w mniejszym lub w większym nasileniu utrzymują się aż do końca ciąży.

Co powinnaś zrobić
Już teraz powinnaś zacząć myśleć o porodzie i o tym, kto powinien znaleźć się obok ciebie przy tym doniosłym wydarzeniu. Pamiętaj, że nie jest na to za wcześnie. Im wcześniej, tym lepiej.
Być może zaczynasz powoli wyciągać z szafy najbardziej rozciągnięte podkoszulki i inne zapomniane części garderoby. Możesz także sprawić sobie nowe ubrania ciążowe – przynajmniej bieliznę osobistą – ale nic się nie stanie, jeśli resztę ubrań pożyczysz od przyjaciółek czy kuzynek. Pamiętaj, że ubrania ciążowe będą potrzebne ci jeszcze tylko przez parę miesięcy, a później ( na szczęście!) będą na ciebie o wiele za duże.


Kalendarz ciąży - tydzień 15

Wiek płodowy: 13 tygodni (92 – 98 dni)
Przed tobą 25 – 24 tygodnie (174– 168 dni) do terminu porodu
[h=3]Twój maluszek[/h][h=3]Wielkość[/h]Twoje maleństwo ma już 10 – 11 cm długości i ciężar około 50 g.
[h=3]Rozwój[/h]Gdybyś spojrzała teraz na twarzyczkę swojego maleńkiego człowieka, zauważyłabyś , jak krzywi się i marszczy. W ten sposób dziecko ćwiczy rozwijające się mięśnie mimiczne twarzy.
Swoją pracę rozpoczęły już wszystkie narządy, nerwy i mięśnie maleństwa. Pętle jelit coraz bardziej wypełniają malutką jamę brzuszną, wątroba rozpoczyna wydzielać żółć, która w późniejszym czasie posłuży do trawienia tłuszczów, a trzustka insulinę, hormon niezbędny do wykorzystywania cukru (glukozy) jako źródła energii

Ty
[h=3]Co się z tobą dzieje fizycznie[/h]Przeglądając się w lustrze z pewnością zauważyłaś wyraźne zaokrąglenie poniżej pępka. Nic dziwnego ponieważ dno macicy przekracza już granice miednicy kostnej. Teraz kiedy, twoja ciąża zaczyna być widoczna z pewnością coraz częściej słyszysz rozmowy i komentarze na swój temat. Wielu najbliższych znajomych i bliskich poczuje nieodpartą chęć dotknięcia twojego brzucha. Jeśli cię to krępuje, nie masz ochoty na tego typu gesty, nie ulegaj tego rodzaju prośbom czy gestom.
Gruczoły mleczne znajdujące się w twoich piersiach niebawem rozpoczną wydzielanie niewielkich kropelek wodnistej cieczy na szczycie sutków .
Ciecz, która wypływa teraz z twoich sutków to nic innego jak siara, pierwszy, bogaty w cenne składniki odżywcze pokarm dla twojego nowonarodzonego maluszka, poprzedzający właściwe mleko.
Jeśli jednak wyciek z piersi jest dość obfity, wsuwaj w biustonosz waciki albo kawałki pociętych wkładek higienicznych.
Innym objawem, który może pojawić się u ciebie w tym okresie ciąży mogą być odczuwalne skurcze macicy, zwane skurczami Braxtona – Hicksa. Skurcze te są doskonałym treningiem dla macicy i jednocześnie powodują reorganizację jej warstw mięśniowych, niezbędną do przyszłej czynności porodowej. Skurcze mogą się objawiać jako chwilowe stwardnienie w dole brzucha. Pamiętaj, że nie należy mylić ich z właściwymi skurczami porodowymi, silniejszymi, bolesnymi i pojawiającymi się w regularnych odstępach czasu ( na przykład co 15 minut).

Jak to przeżywasz emocjonalnie
Pomimo, że gwałtowna, hormonalna huśtawka twoich nastrojów nieco się uspokoiła, to nadal możesz zauważyć, że jesteś wrażliwsza niż zwykle, masz mniej pewności siebie i jesteś bardziej podatna na różnego rodzaju lęki.
[h=3]Co powinnaś zrobić[/h]To dobry moment na uwiecznienie tego okresu. Warto przygotować pamiątki, które za kilka lat będziesz mogła z sentymentem pokazać swojemu dziecku. Może to być comiesięczny krótki filmik z tobą w roli głównej, cotygodniowa dokumentacja fotograficzna zmian twojej sylwetki czy własnoręcznie pisana kronika przebiegu ciąży z ozdobną okładką, wycinkami, wpisami przyjaciół, „złotymi myślami” i wynikami badań. Pomysłów jest naprawdę wiele, a ograniczeniem jedynie twoja wyobraźnia i inwencja!


Kalendarz ciąży - tydzień 16


Wiek płodowy: 14 tygodni (99 – 105 dni)
Przed tobą 27 – 26 tygodni (167 – 161 dni) do terminu porodu
[h=3]Twój maluszek[/h][h=3]Wielkość[/h]Dziecko waży już około 80 g i osiągnęło długość około 11,5 cm od szczytu główki do pośladków. Z łatwością jeszcze mogłabyś położyć je sobie na dłoni.
[h=3]Rozwój[/h]Mamy dobrą wiadomość! Już z dnia na dzień możesz oczekiwać niezapomnianego i wzruszającego momentu, w którym poczujesz pierwsze ruchy swojego maleństwa.
Twoje dziecko jest coraz silniejsze, jego maleńkie kości zaczynają twardnieć i właśnie wkracza w okres prawdziwego skoku wzrostowego. Na razie jeszcze ma mnóstwo miejsca w twojej macicy i chętnie to wykorzystuje. W każdej chwili może pobawić się sznurem pępowiny (który coraz sprawniej chwyta), possać własne maleńkie paluszki albo wesoło wierzgać nóżkami, kopiąc w ściany pęcherza płodowego.
[h=3]Ty[/h][h=3]Co się z tobą dzieje fizycznie[/h]W twojej macicy znajduje się zbliżona do szklanki objętość płynu owodniowego, więc nic dziwnego, że czujesz w tej okolicy ciężar i napięcie. Na kilogramy, których ci przybywa, składa się także dodatkowa objętość krwi i innych płynów ustrojowych, łożysko, cały układ podtrzymujący dziecko, a także powiększone piersi.
Z powodu nadprodukcji krwi i śluzu możesz być podatniejsza na obrzęk błony śluzowej, a także nieprzyjemne krwawienia z nosa. Pomocne może okazać się nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, a także ciepłe kąpiele, żeby zachować drożność zatok przynosowych.
Przyrost ciężaru ciała wynosi teraz prawidłowo około 0,5 kg na tydzień.


źródło:Kalendarz ciąży – tygodnie 13 -16 - Strona 6 - Kalendarz ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
 
die perle tak się właśnie zastanawiam od paru dni jak tu sobie poradzić chociażby z włosami na nogach... zawsze depilatorem robiłam, ale teraz mam tak wrażliwą skórę że ból jest nie do wytrzymania, od wosku włoski mi wrastają... golarka jest ok ale zawsze się pozacinam i już mam tak nogi poharatane że aż żal pokazywać się w sukience... myślałam o paście cukrowej?
 
dzemo ja się skusiłam kiedyś właśnie na pastę cukrową, na nogi i bikini ... matko..myślałam,że umrę:)
Ból okropny i obiecałam sobie ,że nigdy więcej. Efekty o prawda długie - zanim włoski zaczną wyrastać,ale nie mam zamiaru tak cierpieć :)
kupuję ulubiony krem do depilacji i zmywam go wodą po 8 min i koniec:)
 
MartOocha, musisz przetestować jak będzie reagować skóra. Z mojego doświadczenia robi się bardzo wrażliwa. Mi pod koniec pierwszej ciąży robiły się wybroczyny przy zdejmowaniu zwykłego plasterka po pobieraniu krwi... No a bikini na pewnym etapie robi się mocno przekrwione i opuchnięte (czasem nawet żylaki sie robią). Boję się, że wosk w takim wypadku nie jest dobrym pomysłem ale każdy jest inny i każda skóra inaczej reaguje.

Ja mam wszystkie włosy (bikini, nogi, pachy) usunięte laserowo i jest mi z tym boooosko, polecam :)
 
reklama
La Mari [FONT=&quot]ja też zaczęłam usuwać włoski laserowo, ale po 2 zabiegach na pachach jakoś kaski zabrakło. Jak tylko będzie finansowo ok., to na pewno sobie zrobię i też polecam. Wprawdzie miałam tylko dwa zabiegi, ale włosy są dużo rzadsze.[/FONT]
 
Do góry