reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Zdrowie i uroda w ciąży

Jak powinnaś odżywiać się w ciąży? Podzieliliśmy Twoją dietę na konkretne miesiące i stworzyliśmy kompendium wiedzy o odżywianiu w ciąży! Zobacz, jak powinna wyglądać Twoja dieta w ciąży - miesiąc po miesiącu.

Odżywianie w ciąży powinno być przede wszystkim urozmaicone. W ten sposób dostarczysz swojemu organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Pamiętaj, że jest to bardzo ważne - zwłaszcza dla prawidłowego rozwoju dziecka!

Odżywianie w ciąży - miesiąc 1


W pierwszych tygodniach życia Twoje dziecko rozwija się bardzo intensywnie. Wiele zatem zależy od warunków i substancji odżywczych, które mu dostarczysz. Pamiętaj, że czeka Cię wiele wyrzeczeń!
Bezwzględnie musisz zrezygnować z :

  • picia alkoholu
  • palenia papierosów
  • nadmiaru słodyczy
  • nadmiaru soli kuchennej
  • wypijania dużej ilości kawy
  • tłuszczów pochodzenia zwierzęcego

Zaszłaś w ciążę - najwyższa pora na radość i... na zmianę przyzwyczajeń żywieniowych! Bardzo ważne dla rozwoju dziecka jest twoje odżywianie, a im wcześniej zaczniesz dbać o siebie, tym lepiej. Poprawiając swój sposób odżywiania się, zapewnisz sobie i dziecku odpowiednią ilość składników odżywczych i kalorii. Jeżeli sądzisz, że przed ciążą nie dbałaś wystarczająco o formę i zdrowie, porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym twoją ciążę. Pamiętaj, że poczynienie korzystnych zmian w stylu życia przyniesie korzyść tobie i twojemu nienarodzonemu dziecku, a także pomoże ci w szybkim odzyskaniu sił po porodzie.
Na początku ciąży twoje zapotrzebowanie na energię wzrasta nieznacznie, więc sięgając po jedzenie kieruj się apetytem.


W pierwszych tygodniach życia twoje dziecko rozwija się bardzo intensywnie. Wiele zatem zależy od warunków i substancji odżywczych, które mu dostarczysz.
Najważniejszymi zmianami jakie czekają płód jest między innymi kształtowanie się układu nerwowego, a musisz wiedzieć, że ten kształtuje się z cewy nerwowej. Cewa ta ma kształt rynienki, która zamyka się między 16 a 28 dniem życia płodu. Jeśli zamknięcie nie będzie przebiegało prawidłowo, twoje dziecko może mieć różne wady rozwojowe.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na kształtowanie się układu nerwowego jest kwas foliowy. Niestety, nasz organizm nie potrafi go wytwarzać, zatem musisz czerpać witaminę z zewnątrz. Najlepiej wchłaniany jest oczywiście kwas foliowy pochodzenia naturalnego, ale dobrze dostarczać organizmowi tej substancji także w postaci środków farmakologicznych


W pierwszych 12 tygodniach ciąży powinnaś przyjmować 400 mcg na dobę. W kolejnych tygodniach 300 mcg na dobę.

Gdzie znajduje się kwas foliowy?
Produktami, które zawierają najwięcej folianów są: wątroba wołowa, otręby pszenne, groch, drożdże, wątróbka drobiowa, fasola biała, szpinak, szparagi, wątroba cielęca, brukselka i pomarańcze.
Dodatkowo powinnaś zmienić w swojej diecie ryż biały na brązowy, jeść więcej orzechów laskowych, awokado, kurzych jaj, brokułów, brukselki i kalafiorów.
Kwas foliowy znajdziesz także w owocach i warzywach, takich jak: kiwi, pomidor, śliwka, banan, morela, brzoskwinia, jabłko, truskawki.
Inne produkty, które zawierają nieco mniej kwasu foliowego, to: kurczak, makrela, dżemy, sery dojrzewające, dorsz, kasza jęczmienna, polędwica wieprzowa, polędwica z indyka, sery twarogowe i mleka oraz płatki kukurydziane.
Warto skonsultować z lekarzem co i jak powinnaś spożywać. Pamiętaj jednak, żeby zadbać o dietę bogatą w kwas foliowy oraz witaminy. I najważniejsza zasada: jesz dla dwojga, a nie za dwoje.
[h=3]Z czego musisz zrezygnować będąc w ciąży[/h]Bezwzględnie musisz zrezygnować z :

  • picia alkoholu
  • palenia papierosów
  • nadmiaru słodyczy
  • nadmiaru soli kuchennej
  • wypijania dużej ilości kawy
  • tłuszczów pochodzenia zwierzęcego
  • wędzonego lub konserwowanego mięsa i ryb
  • glutaminianu sodu
Picie alkoholu, nawet okazjonalnie i w niewielkiej ilości stanowi zagrożenie dla płodu. Zwiększa ryzyko poronienia, odklejenia łożyska, urodzenia dziecka o bardzo małej wadze, a także z Płodowym Zespołem Alkoholowym (FAS). Podobnie z piciem kawy - może się to przyczynić do poronienia, przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, urodzenia noworodka o małej masie, przedwczesnego porodu.


Słodycze z kolei powodują nadwagę - w ciąży bardzo łatwo jest przytyć, natomiast po porodzie może być problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów. Ponadto mogą powodować próchnicę, a na nią narażone są kobiety w ciąży wyjątkowo.
Sól kuchenna sprzyja nadciśnieniu tętniczemu oraz nasila obrzęki - jeśli jeszcze nie masz opuchniętych nóg, to dobry znak. Ale soli lepiej unikaj!
Tłuszcze zwierzęce lepiej zamień na te pochodzenia roślinnego. Są o wiele mniej szkodliwe - między innymi nie powodują otyłości, miażdżycy, choroby wieńcowej.

źródła:Dieta w ciąży - miesiąc po miesiącu - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
Dieta w pierwszym miesiącu ciąży - Strona 2 - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
 
reklama
Odżywianie w ciąży - miesiąc 2

Drugi miesiąc ciąży upłynie Ci pod znakiem porannych mdłości. Ale są na to sposoby!
[h=3]Co jeść, by pokonać poranne mdłości?[/h]W walce z nimi może okazać się pomocny imbir- dodawaj go do wody, herbaty, zupy, sosu. Pamiętaj, że musisz używać świeżego, surowego imbiru, a nie tego sproszkowanego.
Możesz także szukać pomocy w owocach - banan jest źródłem witaminy B6 i powinien załagodzić mdłości. Ponadto łatwo go zabrać wszędzie ze sobą!

Dieta w drugim miesiącu ciąży
Drugi miesiąc ciąży upłynie ci pod znakiem porannych mdłości, a twojemu maleństwu pod znakiem kolejnego etapu rozwoju. Pod koniec 8 tygodnia ciąży zarodek ma wykształcone nawet oczy i uszy!

Co jeść, by pokonać poranne mdłości?
W walce z nimi może okazać się pomocny imbir- dodawaj go do wody, herbaty, zupy, sosu. Pamiętaj, że musisz używać świeżego, surowego imbiru, a nie tego sproszkowanego.
Możesz także szukać pomocy w owocach - banan jest źródłem witaminy B6 i powinien załagodzić mdłości. Ponadto łatwo go zabrać wszędzie ze sobą!
Aby uniknąć nieprzyjemnego uczucia mdłości zacznij jeść mniej, ale częściej. Spożywaj 5-6 posiłków dziennie złożonych z małych porcji. Gdy pomiędzy nimi zaczyna cię ssać w żołądku możesz zjeść trochę migdałów, banana, batonik musli, cukierka (ale ze słodyczami nie przesadzaj).
Powinnaś pić także dużo wody mineralnej i nie objadać się na noc, aby nie obciążać układu pokarmowego
Ponadto przestrzegaj diety, którą przyjęłaś w pierwszym miesiącu ciąży - dalej spożywaj dużo produktów bogatych w kwas foliowy, witaminy i minerały.


Uważaj na zapachy - niektóre z nich mogą być dla ciebie szczególnie nieprzyjemne. Jednak jest to indywidualna sprawa każdej z nas.
[h=3]Jakie są niezbędne substancje, które musisz dostarczyć dziecku?[/h]
  • Witamina D ( 10 mcg na dobę). Jest ona niezbędna do poprawnego kształtowania się kości i zębów. Ponadto witamina D pomaga rozprowadzić tlen, niezbędny dla dziecka. Głównym źródłem witaminy D są tłuste ryby morskie.
  • Witamina E ( nie ma zaleceń co do dawki dobowej) chroniąca przed poronieniem. Źródłem witaminy E są zielone warzywa liściaste. Warto skonsultować z lekarzem przyjmowanie witaminy E w postaci suplementu diety.
  • Kwas foliowy ( 400 mcg w pierwszych 12 tygodniach ciąży, następnie 300 mcg) niezbędny do budowy komórek nerwowych. Źródłem kwasu foliowego są zielone warzywa liściaste, wątróbka, jajka, kurczak, makrela, sery dojrzewające i twarogowe, mleko. Dobrze, abyś kwas foliowy zażywała także w postaci suplementu diety.
  • Cukry. Cukry są niezbędne, ponieważ dostarczają energii.
  • Pełnowartościowe białko (70 gramów na dobę). Pamiętaj, że białko powinno być zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Najbardziej wartościowe białka znajdziesz w białku jajek, mleku i jego przetworach oraz w mięsie i nasionach roślin strączkowych (np. grochu, soi, fasoli, soczewicy).


źródła:Dieta w ciąży - miesiąc po miesiącu - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
Dieta w drugim miesiącu ciąży - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
 
Odżywianie w ciąży - miesiąc 3

W tym okresie płód jest wyjątkowo podatny na czynniki patogenne, które mogą znajdować się w jedzeniu i powodować groźne choroby. Dlatego musisz uważać na to, co jesz.
W trzecim miesiącu ciąży zwróć uwagę, aby Twoja dieta obfitowała w produkty bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Powinnaś zatem jeść dużo ryb (byle nie surowych!) oraz używać oliwy z oliwek.


Od 9 do 13 tygodnia ciąży kształtuje się ciało twojego maluszka, a właściwe odżywianie wspomaga jego rozwój. Dlatego też nie zapomnij o dwóch kluczowych składnikach odżywczych – o magnezie i witaminie A.
[h=3]Ważne dla twojego maluszka[/h]Magnez, który spożywasz wspomaga rozwój twojego dziecka i jest niezbędny dla prawidłowej rozbudowy kośćca. Ostatnie badania wykazały, że ilość magnezu konsumowanego przez przyszłą mamę w pierwszym trymestrze ciąży ma związek z wagą, wzrostem i obwodem głowy dziecka. To chyba idealny argument, który powinien skłonić cię do spożywania produktów bogatych w ten pierwiastek. Magnez odnajdziesz w nasionach dyni, słonecznika, melona, a także w mleku, pieczywie, w ziemniakach i liściastych, zielonych warzywach. Zalecana dawka dobowa to 270 mcg.
Witamina A jest równie ważna ponieważ współuczestniczy w rozwoju dziecka, mając duży wpływ na zdrowie jego skóry, przewodu pokarmowego, serca, a także płuc. W trakcie pierwszych trzech miesięcy ciąży maleńki płód gromadzi własne zapasy tej witaminy, dlatego też musisz mu jej dostarczać. Idealne źródła witaminy A to ziemniaki, marchew, kabaczki i inne dyniowate, mango i szpinak.

Ważne dla ciebie

Magnez ma także wpływ na zdrowie mięśni twojej macicy. Oprócz tego uczestniczy w tworzeniu i naprawianiu tkanek. Do codziennych posiłków postaraj się wprowadzać produkty o dużej zawartości magnezu. Twoje łożysko współreguluje poziom magnezu we krwi, więc nie obawiaj się, że przyswoisz nadmiar tego minerału.


Natomiast witamina A utrzyma w zdrowiu twoją skórę, a także wyściółkę narządów wewnętrznych. Staraj się spożywać dużo zasobnego w retinol odtłuszczonego nabiału – mleko, chude sery, serki i jogurty – wybierając wyłącznie świeże produkty z tej grupy.
Zażywając witaminę A ważne jest aby kontrolować przyjmowanie odpowiednich dawek. Stały niedobór, jak i bardzo duże dawki retinolu (7500 mcg i więcej) mogą przyczynić się do wad wrodzonych u dziecka. Dlatego też unikaj wątróbki, która zawiera sporo retinolu, a także zestawów witaminowych i kapsułek z tranem, w których znajduje się powyżej 3000 mcg retinolu. Zalecana dobowa dawka witaminy A dla kobiet w ciąży to 700 mcg.
[h=3]Nudności i zmęczenie[/h]Zmęczenie i nudności to poważny problem w tym okresie ciąży i mogą niweczyć ochotę na zdrowe śniadanie. Pamiętaj jednak, że jest to okres bardzo ważny dla ciebie i twojego maluszka, dlatego też staraj się coś przełknąć.


Pomimo, że mdłości są określane mianem „porannych” to mogą wystąpić o każdej porze dnia. Jeśli chcesz się ich pozbyć lub chociaż trochę złagodzić spróbuj kilka sprawdzonych sposobów:

  • Przed wstaniem z łóżka zjedź jednego bądź dwa herbatniki lub krakersy.
  • Kiedy poczujesz mdłości napij się gorącej wody z plasterkami imbiru.
  • Między posiłkami sięgaj po niewielkie, lekko słodkie przekąski, np. herbatniki, wafle ryżowe.
  • Jeśli sam zapach jedzenia przyprawia cię o mdłości, poproś swojego partnera, aby pomagał ci w gotowaniu.
  • Jeżeli naprawdę nie jesteś w stanie jeść i pić, grozi ci odwodnienie. W takim przypadku koniecznie odwiedź swojego lekarza, który prawdopodobnie zaleci ci spożywanie witaminy B6, która bywa pomocna.


źródła:Dieta w ciąży - miesiąc po miesiącu - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
Dieta w trzecim miesiącu ciąży - Strona 2 - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
 
Odżywianie w ciąży - miesiąc 4

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że Twoje zapotrzebowanie energetyczne nieznacznie wzrosło - potrzebujesz teraz około 300 kalorii więcej, niż na początku ciąży. Podstawowym produktem żywnościowym powinny zatem być:

  • kasze
  • makarony
  • płatki zbożowe
  • ciemne pieczywo
Produkty te są źródłem węglowodanów. Poza węglowodanami musisz dostarczyć organizmowi dużo witamin i minerałów oraz białka. Staraj się jeść dużo owoców - to nimi zaspokajaj swój głód pomiędzy posiłkami.


W tym okresie ciąży nudności zwykle ustępują, dlatego też możesz odczuwać ponowny przypływ energii i znowu rozkoszować się jedzeniem.
W związku z szybkim i intensywnym rozwojem płodu możesz odczuwać głód. Pamiętaj jednak, żeby nie jeść byle czego! Dieta przyszłej mamy musi być bardzo wyważona i starannie przygotowana.

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że twoje zapotrzebowanie energetyczne nieznacznie wzrosło - potrzebujesz teraz około 300 kalorii więcej, niż na początku ciąży. Podstawowym produktem żywnościowym powinny zatem być:

  • kasze
  • makarony
  • płatki zbożowe
  • ciemne pieczywo
Produkty te są źródłem węglowodanów. Poza węglowodanami musisz dostarczyć organizmowi dużo witamin(A, D,C, B12, Foliany), i minerałów( magnez, potas, wapń, żelazo, cynk, jod) oraz białka. Staraj się jeść dużo owoców - to nimi zaspokajaj swój głód pomiędzy posiłkami.
Tylko uważaj - banany, winogrona oraz suszone owoce mają wysoki indeks glikemiczny i tym samym mogą powodować cukrzycę ciążową.

[h=3]Czego absolutnie nie wolno ci jeść w czwartym miesiącu ciąży?[/h]
  • Hamburgery, frytki, czipsy - zawierają niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe i powodują tycie.
  • Tonik. Picie toniku może uszkodzić ucho wewnętrzne dziecka, napój ten zawiera dużo chininy. Picie napojów gazowanych zawierających kofeinę, sztuczne barwniki i aromaty jest niewskazane - dwutlenek węgla podrażnia przewód pokarmowy, a fosforany w nich zawarte utrudniają wchłanianie wapna
  • Słodycze. Unikaj słodyczy - choć masz na nie ochotę to pomyśl, że odłożą się one w tkance tłuszczowej, która może pozostać po ciąży!
  • Krwiste, surowe mięso, owoce morza, sushi, surowe jajka (wszystko co może zawierać surowe jajka - czyli np. majonezy domowej roboty, kogel-mogel) - mogą zawierać niebezpieczne bakterie
  • Dania gotowe, tylko do podgrzania (np. zupy w proszku) - zawierają mnóstwo soli i konserwantów
  • Alkohol - nawet śladowe ilości mogą okazać się niebezpieczne. Lepiej dmuchać na zimne!
[h=3]Ważne dla twojego maluszka[/h]Pamiętaj, że nadal obowiązuje cię przestrzeganie urozmaiconej diety. Twój maluszek do rozwoju potrzebuje wielu różnych składników odżywczych. W tym okresie do najważniejszych substancji odżywczych należy witamina D( niezbędna do rozwoju kości i zębów malucha) , a także kwasy tłuszczowe z grupy omega – 3, które są niezbędne do rozwoju oczu i mózgu dziecka. Najlepsze źródło tych kwasów to ryby i owoce morza. Rybie mięso to również wyborne źródło jodu. Pamiętaj, że około czternastego tygodnia ciąży zaczyna swoją pracę tarczyca malucha, która wytwarza własne hormony. Tarczyca do prawidłowej pracy wymaga jodu, a ryby i owoce morza to najlepsze źródło tego pierwiastka. Postaraj się spożywać 140 mcg jodu na dobę i 10 mcg witaminy D.

żródlo:Dieta w ciąży - miesiąc po miesiącu - Strona 2 - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
Dieta w czwartym miesiącu ciąży - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
 
Odżywianie w ciąży - miesiąc 5
W piątym miesiącu ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wapń i wynosi ono 1200mg na dobę. Co ciekawe połowa spożywanego wapna powinna pochodzić z przetworów mlecznych.
Dostarczając organizmowi odpowiednią ilość wapna chronisz swoje kości - utrata tego pierwiastka może przyczynić się do osteoporozy. Dodatkowo wapń obniża ciśnienie u kobiet ciężarnych.


Po rozpoczęciu drugiego trymestru poczucie ciągłego zmęczenia powinno cię opuścić. Dlatego też jeśli tylko pogoda na to pozwoli to będzie odpowiedni okres na urlop lub krótkie wakacje. Kilka dni spędzonych na słońcu zapewni twojemu maluchowi witaminę D, tak potrzebną do rozwoju kośćca.
[h=3]Ważne dla ciebie i twojego maluszka[/h]Twój maluszek potrzebuje teraz dużo witaminy D. Dobrym źródłem witaminy D jest tran, ryby, żółtko jaj, masło, mleko i płatki śniadaniowe. Zaleca się przyjmowanie 10 mcg tej witaminy dziennie.
Kolejnym sposobem na pozyskanie witaminy D jest umiarkowane przebywanie na słońcu (wystarczy pół godzinny spacer w ciągu słonecznego dnia).

W piątym miesiącu ciąży wzrasta zapotrzebowanie na wapń i wynosi ono 700 mcg na dobę. Co ciekawe, połowa spożywanego wapnia powinna pochodzić z przetworów mlecznych.
Dostarczając organizmowi odpowiednią ilość wapnia chronisz swoje kości - utrata tego pierwiastka może przyczynić się do osteoporozy. Dodatkowo wapń obniża ciśnienie u kobiet ciężarnych, redukuje niebezpieczeństwo wystąpienia stanu przedrzucawkowego i co ważne kontroluje przesyłanie impulsów nerwowych oraz skurcze mięśni.
Dużą ilość wapna znajdziesz w:

  • jogurtach
  • mleku ( spożywaj 3-4 szklanki dziennie)
  • żółtym serze
  • kefirze i maślance
  • sardynkach w oleju
  • fasoli
  • brokułach
  • brukselce
  • kapuście
  • migdałach
  • ciecierzycy
  • szpinaku
  • suszonych morelach


Dodatkowo powinnaś wprowadzić do swojego menu kiełki, natkę pietruszki, rzeżuchę, szczypiorek. Produkty te zawierają witaminę C oraz chlorofil, które pomagają w przyswajaniu żelaza!
[h=3]O czym jeszcze warto pamiętać?[/h]Musisz pamiętać, aby twoja dieta była bogata w żelazo(14,8 mcg na dobę), kwas foliowy ( 400 mcg w pierwszych 12 tygodniach ciąży; następnie 300 mcg na dobę) i witaminy z grupy B( 50 mg na dobę) oraz w cynk (7 mg na dobę). Te składniki odżywcze wspomagają wytwarzanie krwi oraz budowę nowych komórek nerwowych, kości, mięśni, tkanek. Jedz dużo chudego mięsa, fasoli, grochu, tłustych ryb morskich, kaszy, brązowego ryżu, zielonych warzyw.
Staraj się, aby twoja dieta była różnorodna, spożywaj kilka mniejszych posiłków dziennie (4-5), ale niech każdy będzie bogaty w inne substancje.

[h=3]Zadbaj o odporność dziecka![/h]Możesz to zrobić - wystarczy, że dostarczysz dziecku dużą ilość aminokwasów. Najwięcej odpowiednich aminokwasów znajdziesz w jajkach kur grzebiących. Brzmi zaskakująco, ale to prawda - jajka kur grzebiących są oznaczone inaczej niż jajka kur z farm. Różni je specjalny stempelek na skorupce lub opakowaniu - 0 i 1 oznacza kury grzebiące, czyli żyjące na wolności, zaś 3 oznacza, że jajko pochodzi z kurzej fermy.
Dodatkowo ważnymi składnikami mineralnymi, które wzmacniają odporność dziecka są selen( 60 mcg na dobę), cynk (7 mg) i magnez (270 mcg).
Wzmacniają one układ odpornościowy dziecka oraz stymulują organizm do obrony przed szkodliwymi substancjami. Znajdziesz je w: szpinaku, pestkach dyni i słonecznika, pełnoziarnistym pieczywie, rybach, chudym mięsie i kaszy.

źródła:Dieta w ciąży - miesiąc po miesiącu - Strona 2 - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
Dieta w piątym miesiącu ciąży - Strona 2 - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
 
Odżywianie w ciąży - miesiąc 6

W szóstym miesiącu ciąży warto zbadać krew - może okazać się, że brakuje Ci żelaza! Aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednie ilości tego pierwiastka powinnaś jeść codziennie natkę pietruszki oraz urozmaicać potrawy kiełkami, szczypiorkiem, rzeżuchą. Rośliny te zawierają witaminę C oraz chlorofil, które pomagają w przyswajaniu żelaza.
Ze swojej diety wyklucz kawę i herbatę. Kofeina i teina utrudniają przyswajanie żelaza. Lepiej zastąp je sokami - najlepiej pomarańczowym i z czarnej porzeczki. Soki te, podobnie do kiełków, zawierają witaminę C przyjazną dla Twojego organizmu

Ważne dla ciebie
Jeśli ogarnia cię pokusa zjedzenia słodkiego ciastka z kremem, skieruj raczej wzrok ku misce z owocami. Cukry zawarte w soczystym jabłku przenikają znacznie wolniej, a w związku z tym owoce na dłużej zaspokoją twój głód. Aby walczyć z pokusami i zjadania tak zwanych „pustych kalorii” postaraj się mieć zawsze pod ręką w domu lub w pracy, różne owoce, warzywa, orzechy i pestki, do przekąszenia od czasu do czasu.
Idealna przekąska dla ciebie to orzechy brazylijskie. Każdy z nich zawiera około 75 mcg selenu, co zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek.


Twoje tempo przemiany materii w okresie ciąży wzrasta o około 20 procent. Dlatego też nawet kiedy odpoczywasz, z pewnością odczuwasz wzmożone gorąco. Jeśli czujesz się przegrzana, postaraj się wypijać jeszcze więcej wody, aby uzupełnić płyny tracone wraz z potem ( 6- 8 dużych szklanek wody – nie licząc innych napojów).
W tym okresie ciąży możesz także cierpieć z powodu zgagi ,niestrawności i zaparć. Aby ograniczyć nasilenie nieprzyjemnej zgagi jedz mniejsze posiłki, jednocześnie unikając pikantnych i tłustych potraw i napojów gazowanych.
Jeśli pojawią się u ciebie zaparcia pij dużo wody ( 6 – 8 szklanek dziennie) i spożywaj produkty, które zawierają błonnik ( rośliny strączkowe, owies, gruszki, zielone warzywa liściaste, soczewica, a także otrębowe płatki śniadaniowe). Aktywność ruchowa także pomaga w zwalczaniu zaparć, zatem staraj się spacerować i pływać.



Jeśli często towarzyszy ci uczucie osłabienia, zmęczenia, senność, bóle głowy lub jesteś nadmiernie blada, wykonaj badania krwi! Jeśli twoje wyniki będą obniżone udaj się do lekarza - może okazać się, że masz niedokrwistość. Ta choroba bardzo negatywnie wpływa na rozwój płodu, ponieważ powoduje nieprawidłowości w rozwoju łożyska.
Niedokrwistość jest wynikiem niedoboru żelaza. Aby dostarczyć swojemu organizmowi odpowiednie ilości tego pierwiastka powinnaś jeść codziennie natkę pietruszki oraz urozmaicać potrawy kiełkami, szczypiorkiem, rzeżuchą. Rośliny te zawierają witaminę C oraz chlorofil, które pomagają w przyswajaniu żelaza.
Ponadto bogatym źródłem żelaza jest mięso. Zadbaj o to, by w twojej diecie każdego dnia znalazła się porcja mięsa. Uważaj tylko na wątróbkę - pomimo, że zawiera ogromne ilości żelaza, to zawiera także witaminę A, w nadmiarze szkodliwą dla dziecka!
Źródłem żelaza oraz białka są jajka. Niewolno ci wykluczyć ich z diety! Uważaj na surowe jajka oraz na przetwory je zawierające, aby uniknąć zarażenia bakterią salmonelli.


Ze swojej diety wyklucz kawę i herbatę. Kofeina i teina utrudniają przyswajanie żelaza. Lepiej zastąp je sokami - najlepiej pomarańczowym i z czarnej porzeczki. Soki te, podobnie do kiełków, zawierają witaminę C przyjazną dla twojego organizmu!
[h=3]Ważne dla twojego maluszka[/h]U twojego dziecka zaczyna się rozwijać układ odpornościowy, a także ochronna tkanka tłuszczowa. Prawidłowo przestrzegana przez ciebie dieta z pewnością przyczyni się do dalszego bezproblemowego rozwoju maluszka. Dlatego też nie zapomnij o codziennym spożywaniu:

  • Wapnia( 700 mcg na dobę), który znajdziesz w nabiale, płatkach , kwasu foliowego, w białym pieczywie, fasoli, soczewicy.
  • Żelaza (14,8 mg na dobę), które znajduje się w jajkach, w zielonych warzywach, płatkach śniadaniowych.
  • Kwasu foliowego ( 300 mcg na dobę), który znajdziesz w szparagach, burakach, brokułach, szpinaku, pomarańczach i brukselce
źródła:Dieta w ciąży - miesiąc po miesiącu - Strona 2 - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
Dieta w szóstym miesiącu ciąży - Strona 2 - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
 
Odżywianie w ciąży - miesiąc 7
Siódmy miesiąc może okazać się dla przyszłej Mamy bardzo nieprzyjemny. Dziecko cały czas rośnie, zaczyna mu brakować miejsca, zatem trochę się rozpycha. Podnosi się Twój żołądek do góry powodując zgagę, obciążone są plecy, mogą występować krwotoki z nosa, hemoroidy. Krwotoki z nosa spowodowane są najczęściej brakiem witaminy C!














Dzięki odpowiedniej diecie w siódmym miesiącu ciąży możesz zmniejszyć przykre dolegliwości. Jak powinna wyglądać twoja dieta w kolejnym, siódmym miesiącu ciąży?

Kobieta w ciąży



[h=3]Dieta w siódmym miesiącu ciąży[/h]Dziecko jest już ukształtowane, ale to nie oznacza, że powinnaś powrócić do starych nawyków żywieniowych. Wręcz przeciwnie - dzięki odpowiednio dobranej diecie możesz zmniejszyć dolegliwości związane z ciężkim i całkiem już sporym brzuszkiem!
[h=3]Ważne dla ciebie[/h]Siódmy miesiąc może okazać się dla ciebie bardzo nieprzyjemny. Dziecko cały czas rośnie, zaczyna mu brakować miejsca, zatem trochę się rozpycha. Podnosi się twój żołądek do góry powodując zgagę. Pewnym rozwiązaniem będzie spożywanie pięciu mniejszych posiłków dziennie, a także unikanie smażonych i zaprawianych ciężkimi sosami potraw. Wszystko, co smażone na głębokim tłuszczu nie będzie ci służyło. Nawet naleśniki smażone na tłuszczu mogą okazać się problemem i przyczyną zgagi.
Powinnaś unikać produktów, które drażnią przewód pokarmowy - cebula, rzodkiewka, kwaszone ogórki, kapusta. Niektóre z owoców, np. pomarańcze i grejpfruty również mogą powodować uczucie zgagi.

Oprócz tego mogą ci dokuczać krwotoki z nosa spowodowane najczęściej brakiem witaminy C, a także hemoroidy i zaparcia. Ostatnią dolegliwość możesz wyeliminować dzięki diecie. Wystarczy, że dostarczysz swojemu organizmowi dużo błonnika. Oto produkty bogate w błonnik:

  • świeże i nieobrane warzywa i owoce (jabłka, maliny, agrest, fasola, groszek, kukurydza, jagody, porzeczki)
  • kasze
  • otręby
  • płatki owsiane



Ponadto powinnaś bardzo dużo pić. Wodę mineralną niegazowaną powinnaś wypijać w ilościach około 2 litrów dziennie. Na uporczywe zaparcia powinno pomóc także spożywanie śliwek, moreli i pestek słonecznika lub dyni.
W tym czasie twoje maleństwo dużo się rusza, „wyma****ąc” rączkami i nóżkami. Jego zegar biologiczny nie musi pokrywać się z twoim, co może dla ciebie kończyć się bezsennymi nocami. Maluszek coraz bardziej rozciąga twoją macicę, która wywiera ucisk na pęcherz, powodując konieczność częstego odwiedzania toalety. Nie rezygnuj jednak z picia wody, ażeby uniknąć wielokrotnego wstawania w nocy – twój organizm nadal potrzebuje dużo płynów. Postaraj się wypijać 6-8 szklanek wody dziennie.

Problemy ze snem
Jeśli cierpisz na bezsenność przed udaniem się na spoczynek wypij herbatkę rumiankową bądź ciepłe mleko. Jeżeli natomiast w środku nocy odczuwasz napady głodu, najlepszym rozwiązaniem będzie spożycie kolacji o znacznej zawartości węglowodanów, na przykład kluski, ryż, płatki zbożowe, ziemniaki.
Odżywianie mózgu maluszka
Nienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają dużą rolę we wszystkich okresach życia, szczególnie jednak w czasie ciąży. Związki z grupy omega – 3 wspomagają rozwój oczu, krwi, mózgu i układu nerwowego płodu. Są potrzebne przez cały okres ciąży, ale przede wszystkim w trzecim trymestrze ciąży, gdy mózg maluszka rozwija się wyjątkowo intensywnie. Wcześniaki bądź słabe noworodki tracą tę istotną fazę, więc należy wzbogacać ich dietę o tłuszcze omega- 3. Dlatego też zaleca się karmienie maluszków mlekiem z piersi lub też wzbogaconą mieszanką dla niemowląt. Dlatego będąc w ciąży staraj się regularnie spożywać takie produkty jak:

  • zielone warzywa liściaste,
  • ryby,
  • orzechy i nasiona (migdały, pestki słonecznika, dyni itd.),
  • oleje i margaryny, wyprodukowane ze słonecznika, rzepaku czy siemienia lnianego.




źródło: Dieta w ciąży - miesiąc po miesiącu - Strona 3 - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
Dieta w siódmym miesiącu ciąży - Strona 2 - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
 
Odżywianie w ciąży - miesiąc 8
Dziecko cały czas gromadzi zapasy niezbędnych mu substancji. Dlatego przez cały okres ciąży musisz uważać, aby nie dopuścić do niedoborów składników odżywczych w organizmie. Nadal jedz dużo białka (pochodzącego zarówno z mięsa, jak i nabiału), żelaza i magnezu.
Białko znajdziesz w: mięsie, rybach, jajkach, serach, maśle, fasoli, soi, zaś żelazo i magnez w: płatkach zbożowych, roślinach strączkowych, warzywach, owocach.


Kobieta w ciąży



[h=3]Dieta w ósmym miesiącu ciąży[/h]W ósmym miesiącu twoje maleństwo jest w pełni rozwinięte! Może czasami cię zaczepiać wiercąc się w brzuchu - ono pewnie też nie może doczekać się rozwiązania!


Dokuczają ci obrzęki? Jeśli tak to pij jeszcze więcej wody. Dziennie spożycie niegazowanej wody mineralnej powinno wynosić około 2 litrów. Pamiętaj tylko, aby nie wypijać na raz dużych ilości wody. Najlepiej pić często, ale mało. Wtedy pomagasz nerkom w ich pracy - oczyszczaniu organizmu ze zbędnych toksyn, ubocznych produktów przemiany materii.
To bardzo ważne - jeśli nerki nie będą działały prawidłowo może dojść do zatrucia wód płodowych!
Ponadto obrzękom sprzyja nadmiar sodu. Unikaj więc produktów, które mają go w nadmiarze - kostki rosołowe, wędzone ryby, śledzie, produkty o dużej zawartości konserwantów ( np. te gotowe, tylko do podgrzania) i nie dosalaj produktów!
Dalej może doskwierać ci zgaga, ale chyba duża ilość płynów oraz przestrzeganie diety (patrz: miesiąc siódmy) powinny zminimalizować to uczucie!
Spożywaj dużo witaminy C, która wpływa także na stan uzębienia. Kilka truskawek, porcja brokułów na parze lub nektarynka pokryją zapotrzebowanie na witaminę C (zalecana dawka dobowa to 50 mg).

[h=3]Czego potrzebuje dziecko?[/h]Dziecko cały czas gromadzi zapasy niezbędnych mu substancji. Dlatego przez cały okres ciąży musisz uważać, aby nie dopuścić do niedoborów składników odżywczych w organizmie. Nadal jedz dużo białka ( pochodzącego zarówno z mięsa, jak i nabiału) (70gramów na dobę), żelaza (14,8 mg na dobę) ( jajka, zielone warzywa, płatki śniadaniowe) i magnezu ( 270 mcg) ( ziemniaki, zielone liściaste warzywa, nasiona słonecznika i dyni).
Jedz także produkty zawierające skrobię (produkty zbożowe, kasze, ziemniaki), która w twoim przewodzie pokarmowym przekształca się w glukozę magazynowaną potem przez dziecko.
Twoje posiłki powinny być częste, ale pamiętaj, aby jeść regularnie i nie przejadać się.

źródło:Dieta w ciąży - miesiąc po miesiącu - Strona 3 - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
Dieta w ósmym miesiącu ciąży - Dieta w ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
 
Odżywianie w ciąży - miesiąc 9
Dieta w dziewiątym miesiącu ciąży nie różni się od diety z poprzedniego miesiąca. Najważniejsze jednak to to, żebyś miała duży zapas energii na poród.
Dlatego - jeśli zaczynają się skurcze zjedz coś! Coś energetycznego i lekkostrawnego - np. makaron, ryż z warzywami, z serem... lub drożdżówkę, batonika! Czekoladę oraz wodę zapakuj do torby z którą jedziesz do szpitala. Podczas porodu musisz dużo pić, aby nie odwodnić organizmu!


Ciąża



Dieta w dziewiątym miesiącu ciąży

Odżywianie w ciąży było dla ciebie nie lada wyzwaniem, czyż nie? Teraz już tylko oczekujesz na rozwiązanie...
Wielkimi krokami zbliża się poród. Pewnie już teraz nie myślisz o jedzeniu, twój żołądek jest ściśnięty, a ty wyczekujesz rozwiązania z utęsknieniem...
To zupełnie normalne! Dieta w dziewiątym miesiącu ciąży nie różni się od diety z poprzedniego miesiąca. Najważniejsze jednak to, żebyś miała duży zapas energii na poród.
Dlatego jeśli zaczynają się skurcze zjedz coś! Coś energetycznego i lekkostrawnego - np. makaron, ryż z warzywami, z serem... lub drożdżówkę, batonika. Herbatniki, rodzynki lub słodycze na bazie glukozy oraz wodę zapakuj do torby z którą jedziesz do szpitala. Podczas porodu musisz dużo pić, aby nie odwodnić organizmu! Jeśli jednak poród okaże się bardzo wyczerpujący, personel szpitala może zastosować dokarmianie dożylne (kroplówkę).

Witaminy dla twojego maluszka

W ostatnim stadium ciąży komórki nerwowe dziecka zaczynają tworzyć ochronną osłonkę mielinową. Proces ten trwa także po przyjściu dziecka na świat, a do tego niezbędna jest witamina B12, która znajduje się niemal wyłącznie w żywności pochodzenia zwierzęcego. Dlatego też jedz chude mięso i drób, a także odtłuszczony nabiał. Jeżeli jesteś wegetarianką spożywaj suplementy witaminowe, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę witaminy B12 (1,5 mcg na dobę).
Zwróć także uwagę na witaminę K, która reguluje krzepliwość krwi, co ma duże znaczenie przez całe życie i jest szczególnie ważna w okresie okołoporodowym. Witaminę K znajdziesz między innymi w zielonych liściastych warzywach, brokułach, brukselce, kapuście, zielonym groszku, szpinaku, razowym pieczywie. Witaminę K możesz zażywać bez obaw, ponieważ nie ma oficjalnych zaleceń odnośnie odpowiedniej dawki dobowej.

Naucz dziecko smaku!

Jeśli będziesz jadła produkty różnorodne, nauczysz rozpoznawać swojego szkraba różnych smaków! Dziecko odczuwa smak poprzez płyn owodniowy! Pomoże ci to w późniejszym okresie urozmaicać jego dietę!

źródła:http://ciaza-i-porod.wieszjak.pl/dieta-w-ciazy/292465,3,Dieta-w-ciazy-miesiac-po-miesiacu.html
http://ciaza-i-porod.wieszjak.pl/dieta-w-ciazy/280761,Dieta-w-dziewiatym-miesiacu-ciazy.html
 
reklama
Do góry