Fizjologiczny smoczek
Jeśli ma zastąpić pierś, powinien być do niej podobny. To znaczy przypominać ją kształtem. Przyjrzyj się smoczkom w sklepie – łatwo zauważysz te, które wyglądają podobnie jak twoja pierś. Są
u podstawy szerokie (tzw. szerokoodpływowe). Końcówka zaś, przez którą dziecko ssie mleko, musi się zwężać i przypominać brodawkę. Smoczek nie powinien być profilowany, to znaczy w pewnych miejscach węższy, zaś w innych szerszy, bo tak przecież pierś nie wygląda. Chudy, profilowany smoczek może zbyt głęboko wchodzić dziecku do buzi podczas ssania. Jeśli tak się stanie, maluszek będzie się nim dławić i krztusić. Wtedy już nie ssie, tylko połyka szybko wypływające mleko.
Twardy smoczek
Dobry smoczek powinien być raczej twardy po to, by dziecko musiało się trochę „napracować” przy ssaniu. Dlatego właśnie, jeśli karmisz maluszka piersią, to wybieraj smoczki silikonowe (czyli te bezbarwne, przezroczyste). Zwróć też uwagę, by silikon nie był zbyt miękki. Smoczki kauczukowe, inaczej nazywane lateksowymi (to te jasnobrązowe), są bardziej miękkie. Właściwie nie trzeba ich mocno ssać. Dlatego dziecko na początku bywa często lekko zdezorientowane i, zamiast ssać, gryzie smoczek. Może się też trochę nim „rozleniwić”. Później nie będzie mu się chciało wypijać mleka z piersi, co jest jednak dość pracochłonną sztuką.
Dynamiczny smoczek
Co to znaczy? To, że podczas ssania powinien się zachowywać podobnie jak pierś. Gdy malec wymasowuje z niej pokarm, to jednocześnie lekko wciąga brodawkę w głąb buzi. Kiedy zaś zwalnia nacisk, brodawka szybko powraca do swojego poprzedniego położenia. Są już smoczki, które naśladują ten właśnie sposób zachowania piersi: wyciągają się w trakcie ssania, a potem wracają do poprzedniej pozycji. Dzięki temu dziecko rzeczywiście wykonuje podobne ruchy buzią i językiem, jak przy piersi. Na etykiecie takiego smoczka przeczytasz, że jest on właśnie „dynamiczny”.
Smoczek z małą dziurką
Dla noworodka i niemowlęcia w pierwszych trzech miesiącach wybieraj smoczki z jedną dziurką (lub kilkoma malutkimi). Są one nazywane wolnymi, czyli slow (oznacza się je też cyframi 0 lub 1). Dopiero gdy malec skończy cztery miesiące, możesz je zmienić na takie z większą dziurką.
podobno chicco ma jakies dobre fizjologiczne smoczki... ale tez znalazlam ze uspokajacze podobne do sutka ma firma Nuby: