soniafka mnie przy pierwszej ciazy bardzo bolalo podbrzusze w pierwszym miesiacu. Momentami myslalam ze nie wytrzymam i bardzo sie balam ze cos zlego sie dzieje ale moja ginka mi wytlumaczyla, ze to po prostu organizm sie tak przygotowuje do kolejnego etapu, miesnie sie rozciagaja ( zapomnialam jak sie te miesnie nazywaja ale o problemach z pamiecia juz tu wspominalam) Trzeba to przetrwac a tym bardziej jak lekarz mowi ze wszystko jest ok.
Tak z innej beczki to moze dodalybysmy nowy temat o ciekawych linkach i informacjach. Wtedy nie trzeba bedzie tego wyszukiwac tutaj na ogolnym, jak ktos bedzie chcial o czyms poczytac.
Na poczatek mam taki material do tego tematu:
Rozwój dziecka w pierwszym miesiącu (1-4 tydzień)
Dziecko w 3 tygodniu ciąży
Pierwszy dzień trzeciego tygodnia ciąży jest właściwym dniem zapłodnienia. Jednocześnie jest więc to pierwszy dzień kształtowania się płodu, który w trzecim tygodniu jest jeszcze bezkształtną masą komórek. Pod koniec 3 tygodnia ciąży zarodek ma około 2,5 mm długości. Wówczas powstaje zawiązek serca oraz tworzą się układ krwionośny i układ nerwowy. W tym momencie kobieta najczęściej jeszcze nie wie, że zostanie mamą.
Dziecko w 4 tygodniu ciąży
W czwartym tygodniu podczas badania USG można wyróżnić głowę dziecka, na której widoczna jest jama ustną. Ponadto zaczyna pracować prymitywne serce - bije ono od około 21 dnia ciąży (czyli jakieś 7 dni po zapłodnieniu). Pod koniec 4. tygodnia ciąży dziecko jest wielkości ziarenka ryżu - mierzy około 6 mm długości. Dziecko ma już przewód pokarmowy, nerki i wątrobę. W tym czasie tworzy się pępowina i powstają zawiązki kończyn.
Rozwój dziecka w drugim miesiącu ciąży (5-8 tydzień)
W drugim miesiącu ciąży
dziecko rośnie około 1 mm dziennie i osiąga długość około 2,5 cm. W tym czasie szybko rozwija się łożysko, które stanowi system podtrzymywania życia. Powstają mięśnie, grubieją i wydłużają się chrząstki, zaczyna tworzyć się kręgosłup i zaczątki żeber.
Głowa rozwija się bardzo szybko i w drugimi miesiącu stanowi około 1/2 długości dziecka. Tworzy się mózg i zaczyna powstawać kora mózgowa. Wykształca się twarz.
Dziecko wykonuje już spontaniczne ruchy, ale nie są one jeszcze odczuwalne przez kobietę.
Dziecko w 5 tygodniu ciąży
W piątym tygodniu ciąży dziecko przypomina jeszcze przejrzystą galaretkę i ma kolor szarawy. Jednakże w tym czasie zaczyna się już kształtować mózg i tworzy się kręgosłup.
Dziecko w 6 tygodniu ciąży
W szóstym tygodniu ciąży podczas badania USG można już u dziecka wyraźnie wyróżnić głowę i ogonek.
Dziecko w 7 tygodniu ciąży
W siódmym tygodniu ciąży dziecko jest wielkości małego orzeszka i systematycznie rośnie 1 milimetr dziennie. Dziecko posiada już wszystkie główne organy i układy wewnętrzne - pojawiają się płuca, trzustka, pracują nerki, wątroba wytwarza komórki krwi, a serce jest w pełni ukształtowane i pompuje krew.
Dziecko w 8 tygodniu ciąży
W ósmym tygodniu ciąży dziecko ma wielkość fasoli. Tułów jest już wydłużony i można łatwo odróżnić go od reszty ciała.
Kształtują się ręce i stopy łącznie z paluszkami i liniami papilarnymi, oczy z zamkniętymi jeszcze powiekami, uszy, koniuszek nosa, podniebienie, język, żuchwa i szczęka z zawiązkami zębów mlecznych.
Podczas badania USG można dostrzec już ramiona i nogi. Na twarzy widać oczy i koniuszek nosa. Można również zobaczyć, jak bije malutkie serduszko - wówczas serce uderza około 144 razy na minutę (i to jest normalne!).
Pod koniec drugiego miesiąca ciąży dziecko może osiągnąć długość nawet 3,5 cm i ważyć około 10 gramów.
Waga dziecka w ciąży
Kobiety w ciąży często zastanawiają się, ile aktualnie waży dziecko i czy jest to za dużo lub za mało. Należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i nie ma sztywnych wartości dotyczących prawidłowej wagi płodu.
Tymczasem waga dziecka, którą można poznać podczas badania USG, jest tylko wartością przybliżoną.
Ile przeciętnie waży dziecko w kolejnych tygodniach ciąży?
Poniżej średnia waga dziecka dla 9-39 tygodnia ciąży.
9-10 tydzień - 5 g
11-12 tydzień - 12 g
13-14 tydzień - 25 g
15-16 tydzień - 80 g
17-18 tydzień - 150 g
19-20 tydzień - 260 g
21-22 tydzień - 350 g
23-24 tydzień - 540 g
25-26 tydzień - 900 g
27-28 tydzień - 1100 g
29-30 tydzień - 1360 g
31-32 tydzień - 1800 g
33-34 tydzień - 2250 g
35-36 tydzień - 2750 g
37-38 tydzień - 3100 g
39-40 tydzień - 3600 g
Wielkość dziecka w ciąży
Podczas ciąży kobiety chcą jak najwięcej wiedzieć o tym, jak w danym momencie wygląda ich Maleństwo. Interesujące jest nie tylko to, jakie narządy rozwijają się w kolejnych tygodniach ciąży, ale również to,
ile waży dziecko oraz jakie ma aktualnie rozmiary. Niekiedy pojawia się troska o to, czy nie jest ono za duże lub za małe. Tymczasem
wymiary dziecka zależą od wielu czynników i nie należy się martwić, gdy nieznacznie odbiegają one od powszechnie prezentowanych "norm".
Podczas badania USG można poznać przybliżoną długość ciemieniowo-siedzeniową dziecka, czyli odległość od główki do kości ogonowej. Gdy badanie ultrasonograficzne nie jest akurat wykonywane, to wielkość dziecka w danym momencie ciąży można jedynie przewidywać na podstawie wartości przeciętnych.
Ile przeciętnie mierzy dziecko w pierwszych tygodniach ciąży?
Przeciętna wielkość dziecka w ciąży:
6 tydzień - około 1-2 mm
7 tydzień - około 2-8 mm
8 tydzień - około 9-15 mm
9 tydzień - około 16-24 mm
10 tydzień - około 25-33 mm
11 tydzień - około 34-42 mm
12 tydzień - około 43-52 mm
13 tydzień - około 53-60 mm