reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Wrzesień 2014:)

Powiem Ci, że właśnie tak się nad tym zaczęłam zastanawiać. Ale od tego roku się wiele pozmieniało, jak np. zakłada się własną działalność przed porodem, czyli do czasu przejścia na macierzyńskie nie ma 12 miesiący kiedy opłaca się składki to zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy, który niedawno otworzył działalność wynosi 30% podstawy najniższego wynagrodzenia, czyli w tym przypadku byłoby to 450zł (to jest składka) i np jak opłaca się tą składkę przez 3 miesiące to jeszcze dodatkowo do tego 3/12 tej składki, jak tak razem zliczyłam to wyszło 562,50zł. Także czy to ma sens? A i tak przez ten pozostały czas trzeba opłacać jeszcze składki zdrowotne.
Trochę poczytałam w necie na ten temat i stwierdzam, że nagmatwane to jest nieźle albo ja nie kapuje.
Są 2 sposoby obliczania tych składek, 60% z średniego wynagrodzenia, i dla tych co zaczynają karierę z działalnością 30% najniższej krajowej. Także teraz nie wiem czy można płacić więcej, wg swojego uznania, np 1000zł składki to jakby to zostało rozliczone.
Sorki trochę mieszam ale nie orientuje się w tym temacie.

Link do źródła: Przyszłym matkom nie będzie się już opłacało zakładanie firm przed porodem | rp.pl
Na drugiej stronie są te przykładowe składki.

Nexiss zwróć uwagę, że to są zmiany które dopiero mają wejść- dużo się o nich mówi, ale jak to sprawdzałam w zeszłym miesiącu to nie skierowano nawet jeszcze do sejmu projektu ustawy... tak że jeszcze trochę im zajmie zanim to uchwalą, a myślę, że vacatio legis tych przepisów też powinno być odpowiednie... spotkałam się z opinią, że te zmiany wejdą w życie nawcześniej w styczniu 2015- wtedy nie będzie to miało dla Ciebie znaczenia... Na dzień dzisiejszy obowiązują te zasady, o których piszą na początku artykułu- czyli można sobie "ponadużywać" obecnych przepisów
 
reklama
a mnie mój wku.. bo akurat teraz bedzie kilka dni bez dzieci a i tak woli być sam , myślałam ze przyjedzie lub ja do niego a on kolejny dzień chce być sam , bo przeziębiony i ja też i co z tego dla mnie to nie tłumaczenie :dry:\

achhh samotny wieczór..
chociaż z wami posiedzę :sorry2: to nie aż tak samotnie
 
Nexiss zwróć uwagę, że to są zmiany które dopiero mają wejść- dużo się o nich mówi, ale jak to sprawdzałam w zeszłym miesiącu to nie skierowano nawet jeszcze do sejmu projektu ustawy... tak że jeszcze trochę im zajmie zanim to uchwalą, a myślę, że vacatio legis tych przepisów też powinno być odpowiednie... spotkałam się z opinią, że te zmiany wejdą w życie nawcześniej w styczniu 2015- wtedy nie będzie to miało dla Ciebie znaczenia... Na dzień dzisiejszy obowiązują te zasady, o których piszą na początku artykułu- czyli można sobie "ponadużywać" obecnych przepisów
Tak pisali o tym, że to już od stycznia 2014 roku weszło stąd wątpliwości czy to jest sens.
Czyli teraz jest wg starych zasad, a wiecie może jakbym sobie tak płaciła te 1000zł składki przykładowo to ile by wyliczyli zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego? Muszę jeszcze poczytać jak założyć tą firmę, czy jest potrzebny jakiś swój wkład w to, czy muszę zatrudniać księgową, ile to trwa - kompeltnie zielona jestem :confused:
 
MiniMe i maddlen gratuluje i oby każda z nas przyniosła takie pozytywne wiadomości.
wizyty co miesiąc to norma ja i tak wolałabym co dwa tygodnie :)
Kupiłam ten detektor oczywiście tętna jeszcze nie słychać, ale ładnie słychać jak się rusza, więc chociaż to uspokaja :)
Czytam was od godziny 17 miałam sporo do nadrobienia, ale udało się.
Pozdrawiam

Natalia też sie zastanawiam nad zakupem, tylko nie mam pojęcia, który będzie dobry, oczywiście w rozsądnej cenie. Może coś polecisz?
 
EM Ka tak musza przywrocic ale ja jestem inzynierem i pracuje w firmie budowlanej. Jak w biurze bedzie za duzo osob to np zaproponuja mi prace na budowie na drugim koncu polski i du.pa. A dyr jest wredny i do wszystkiego zdolny i chyba ma juz dosc ciezarowek w dziale bo ciagle nowe.
no wlasnie duzo zalezy od przelozonych....
o dziwo rozne opinie chodza o ludziach z wawki ale jak tam pracowalam to mialam najlepszych szefow w calej swojej karierze:) najbardziej ludzkich i z rozsadnym podejsciem:) i chyba do konca zycia bede ich wspominac z wielkim sentymentem:)

Nexiss zwróć uwagę, że to są zmiany które dopiero mają wejść- dużo się o nich mówi, ale jak to sprawdzałam w zeszłym miesiącu to nie skierowano nawet jeszcze do sejmu projektu ustawy... tak że jeszcze trochę im zajmie zanim to uchwalą, a myślę, że vacatio legis tych przepisów też powinno być odpowiednie... spotkałam się z opinią, że te zmiany wejdą w życie nawcześniej w styczniu 2015- wtedy nie będzie to miało dla Ciebie znaczenia... Na dzień dzisiejszy obowiązują te zasady, o których piszą na początku artykułu- czyli można sobie "ponadużywać" obecnych przepisów
to nie ma na co czekac:)
jakbym nie miala teraz pracy to jutro bym rejestrowala dzialalnosc.

Tak pisali o tym, że to już od stycznia 2014 roku weszło stąd wątpliwości czy to jest sens.
Czyli teraz jest wg starych zasad, a wiecie może jakbym sobie tak płaciła te 1000zł składki przykładowo to ile by wyliczyli zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego? Muszę jeszcze poczytać jak założyć tą firmę, czy jest potrzebny jakiś swój wkład w to, czy muszę zatrudniać księgową, ile to trwa - kompeltnie zielona jestem :confused:
takimi rzeczami sie nie martw jak ksiegowa wezmiesz kpir i to najprostszy sposob rozliczania, znajdziesz opis wszedzie, a dzialalnosc mozesz zalozyc w praktycznie 1 dzien chyba...
 
EM Ka jesli ktos pracuje w ciezkich warunkach = to powinien zglosic ciaze jak najszybciej szefowi, bo pracodawca ma obowiazek znalezc mu takie obowiazki ktore sa lzejsze (i placi pensje jak przy normalnych obowiazkach). Tutaj ciaza to nie choroba (chyba,ze sa oczywiscie jakies problemy) i wszyscy staraja sie pracowac na miare swoich mozliwosci jak najdluzej....

Moze wlasnie dzieki temu i podejscie panstwa jest inne do pracujacych kobiet (choc oczywiscie nie idealne)...A nie jak w Polsce - ze daja smieciowe umowy, albo boja sie zatrudniac kobiety w wieku produkcyjnym - z obawy ,ze te zaraz pojda na chorobowe i znikna na pare lat z zycia zawodowego (np. biorac wychowawczy - tu nie ma czegos takiego - jest tylko macierzynski)...
Z drugiej strony - z tego tez powodu - wiele kobiet nie wraca do pracy (rzuca prace) bo woli posiedziec z dzieckiem az pojdzie do szkoly (w wieku 4-5 lat) - opieka nad malym dzieckiem nie jest tutaj tania...

maddlena, minnie - super,ze wizyty sie udaly! :-)

kusiak zrelaksuj sie i korzystaj z tescia ile sie da ;-) wszystko bedzie ok, poki nie ma czerwonego krwawienia...
 
a mnie mój wku.. bo akurat teraz bedzie kilka dni bez dzieci a i tak woli być sam , myślałam ze przyjedzie lub ja do niego a on kolejny dzień chce być sam , bo przeziębiony i ja też i co z tego dla mnie to nie tłumaczenie :dry:\

achhh samotny wieczór..
chociaż z wami posiedzę :sorry2: to nie aż tak samotnie

Współczuję samotności... A co temu Twojemu jest, że woli być sam? Z kim masz spędzać czas, jeśli nie z ukochanym, nawet, jeśli przeziębiony...
 
Tak pisali o tym, że to już od stycznia 2014 roku weszło stąd wątpliwości czy to jest sens.
Czyli teraz jest wg starych zasad, a wiecie może jakbym sobie tak płaciła te 1000zł składki przykładowo to ile by wyliczyli zasiłku chorobowego i zasiłku macierzyńskiego? Muszę jeszcze poczytać jak założyć tą firmę, czy jest potrzebny jakiś swój wkład w to, czy muszę zatrudniać księgową, ile to trwa - kompeltnie zielona jestem :confused:

niestety co do dokładnych wyliczeń nie pomogę, ale może znajdziesz w necie jakieś kalkulatory?

jeśli chodzi o zakładanie działalności to może spróbu pójśc do Urzędu Pracy- tak są takie stanowiska, które pomagają w tym zakresie... wkładu na pewno nie musisz mieć- księgowej też nie (chociaż może na początek warto pójść do jakieś żeby pokazała Ci podstawy, co masz robić)...
 
reklama
no właśnie tym bardziej że bzikuję już, ach on trochę taki typ człowieka choć myślałam że teraz też chce być przy mnie bo chyba dąży do wspólnego mieszkania..
dziwny trochę,
cały dzien siedział w domu i nie zadzwonił..mówi że dziś sie wyłączył i z nie odbierał telefonów itp :dry:
 
Do góry