reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Opieka nad maluszka i wszystko co nią związane

Mam pytanie do mam ktore dopajaja dzieci glukoza ze wzgledu na zoltaczke. Mi pediatra zalecila dokarmianie na 100ml wody/1 łyżeczka glukozy. No i nie dopytalam o szczegoly. Jaka to ma byc woda, w sensie temperatury? No i o jakiej porze to podawac? Karmie piersia i narazie nic o butelkowym dokarmianiu nie wiem:zawstydzona/y:
 
reklama
Dziewczyny, znalazałam to na stronie MlekoMamy i wychodzi ze dziecko na piersi moze przybierać od 600 g -1000 g miesięcznie, wiec skoro moja przybrałą 300 g w dwa tygodnie, to chyba mieści sie w dolnej granicy i wydaje mi sie ze sie najada, wiec chyba nie ma co dokarmiać.

Moja córka skończyła właśnie miesiąc. Karmię ją wyłącznie piersią, ale mam wrażenie, że się nie najada. Chciałaby być ciągle przy piersi, jak odkładam ją do łóżeczka zaraz się budzi, otwiera szeroko buzię i "szuka" lub zaczyna ssać paluszki. Czy może być ciągle głodna?
/Magdalena, mama Oli/

Pani Magdo, proszę pamiętać, że pierwszy miesiąc po porodzie, to dla dziecka też jest duży stres i stąd to wariactwo, czyli "karmienie na okrągło". W tym przypadku to ciągłe domaganie się piersi może więc oznaczać, że malutka potrzebuje po prostu mamy, a niekoniecznie jedzenia. Dlatego radziłabym jeszcze trochę wytrzymać i dawać pierś córeczce tak często jak tego potrzebuje.

Natomiast żeby mieć całkowitą pewność, że mała najada się z piersi należałoby ją zważyć np. w przychodni i sprawdzić, czy prawidłowo przybrała na wadze (świadomość, że tak jest doda Pani skrzydeł !). Przez pierwsze trzy miesiące waga dziecka powinna wzrosnąć od 600-700 g na miesiąc do 1000g (i czasem więcej), potem od 4 do 6 miesiąca tempo wzrostu maleje do 400-500 g miesięcznie. /wg. M.J. Okrzesik "Piersią spoko, str.26, 2007/


Żeby mogła być Pani spokojna o to, że Pani córeczka się najada proszę zwrócić uwagę czy:

- jest karmiona na żądanie, nie rzadziej jednak niż 8 razy na dobę (najdłuższa przerwa w dzień nie powinna przekraczać 3 godzin, a w nocy 4 godzin)
- przystawienie do piersi jest prawidłowe (proszę zajrzeć do zakładki Fakty i Mity), a po przystawieniu do piersi mała ssie aktywnie (czyli słychać łykanie - w sumie przez 5-10 minut)
- sama budzi się na karmienie, a po karmieniu jest wyraźnie zadowolona i uspokojona, zdarzają się okresy czuwania i oglądania świata
- moczy 6-7 pieluszek na dobę, 2-3 razy dziennie robi kupę (czasem nawet każda pielucha może mieć "kleksa" ). Po jakimś czasie to się zmieni i stolców nie będzie tak dużo.
- pani piersi przed karmieniem są wyraźnie pełniejsze niż po karmieniu i czuje Pani wypływ pokarmu (mrowienie, delikatne ukłucia, ucisk)


 
Blizniaki fajny arytykuł. czyli twoja mała przybiera prawidłowo :tak:, miesci sie w normie.
Mój mały w niecałe dwa tygodnie przybrał 500g.
 
Hej Dziewczyny!
Widze że temat dokarmiania wszedł. Nam na razie mleczka jakos starcza choć wieczorkiem mała troszkę marudzi i dostaje 50ml glukozy, ale bardzo sie cieszę że nie musze jej dawac mleka bo co cycek to cycek .....i zdrowsze i wygodniejsze. Nie wiem ile mała przybrała, ale na pewno jej sie przybrało bo widac że jest większa gołym okiem. Musiałabym się przejechac do przychodni zwazyć ją.

Bliźniaki super artykuł.
 
Hej Dziewczyny!
Widze że temat dokarmiania wszedł. Nam na razie mleczka jakos starcza choć wieczorkiem mała troszkę marudzi i dostaje 50ml glukozy, ale bardzo sie cieszę że nie musze jej dawac mleka bo co cycek to cycek .....i zdrowsze i wygodniejsze. Nie wiem ile mała przybrała, ale na pewno jej sie przybrało bo widac że jest większa gołym okiem. Musiałabym się przejechac do przychodni zwazyć ją.

Bliźniaki super artykuł.

Dziewczyny ile kropelek vigantolu dajecie maluszkom?
 
Mi też pokarmu starcza, ale powiedziała ze mało przybiera wiec na noc dokarmić, ale chyba na razie nie bede dawac, bo ona i tak woli cyca.
Chociaż przestraszyłąm się nie na żarty, ale okazało sie że wagę źle postawiłam i myslałąm ze w ciągu kilku godzin mała straciła 400 g:szok:

Agaciu, to super synek przybiera, tylko się cieszyć.

Anka, mojemu mężowi w aptece wcisnęły zamiast vigantolu witaminę d3 w kapsułkach i ja daję całą kapsułkę, ale z tego co wiem to vigantolu podaje sie 1 kroplę, czasami lekarz zleca 2 krople, ale to zależy jak ciemiączko ise zarasta.
 
dziewczyny nie przejmujcie sie ze dzieci caly czas przy cycku-to narazie normalne. Ksawerek od wczoraj jakby zaczal sie stabilizowac. Je, usypia i mam czas dla siebie. Az mi glupio po takim czasie dawania cycka calymi dniami ze mam taka swobode. Moze juz sie stabilizuje albo ma jakies takie dni. Dzis w nocy karmilam go tylko raz. Fakt ze szlam spac o 1 (tu karmianie) pozniej o ktorejs w nocy i nastepne dopiero o 8!
Teraz juz wyluzowalam troszke bo wiem ze ladnie przybiera :tak:
 
Cyprysiowa super że Ksawery ładnie przybiera.
Blizniaki Twoja Magdusia też wkońcu ruszy a skoro mieści się w granicach to chyba nie ma się co przejmowac. Wiadomo dzieci są różne.
A moja kluseczka w trzy tygodnie przytyła kilogram.
Anka ja też podaję w kapsułkach jedną dziennie. I wydaje mi się to praktyczniejsze niż kropelki bo z Martyną zawsze miałam stresa czy aby napewno tylko jedna kropelka jej do buzi wpadła.
 
A tak wogóle to ile dziennie powinna przybierać?
Ze szpitala wyszłyśmy równo 2 tygodnie temu i ważyła 2480 g, dzisiaj jest 2800 g, czyli przybrała 300 g w dwa tygodnie

Ja też znam takie normy, jak w tym artykule podają. Moja lekarka też trzyma się granicy 150-200g tygodniowo (może być oczywiście więcej). Więc myślę, bliźniaki, że słusznie zdecydowałaś, żeby nie dokarmiać. Twoje dziecko przybiera, może nie w zastraszającym tempie, ale przecież nie głoduje i dobrze się rozwija, więc po co butla, skoro pije ładnie z cycusia.

Witajcie :-)
U mnie nie najlepiej :-( wszystko wróciło...Oliwka strasznie płacze i boli ją brzuszek....prawie nie śpi....no i ja też...jeśli do jutra jej nie przejdzie to chyba pojadę do lekarza....bo chyba można jej jakoś pomóc.....:-(

A próbowałaś wyeliminować coś z twojej diety? Może coś małej szkodzi? U nas też pojawiają się bóle brzuszka, szczególnie po karmieniu, ale tak raz, góra dwa razy na dobę. Idzie wtedy w ruch rureczka i do 15 minut jest spokój i dziecię zasypia.

villemo - ładnie przybiera twoja malutka, super, że u was wszystko w porządku.

Cyprysiowa - gratulacje! Widzisz, twoje wysiłki nie poszły na marne, a małego nieźle przytuczyłaś przez te parę dni :-D Teraz możesz spać spokojnie :tak:

Blizniaki fajny arytykuł. czyli twoja mała przybiera prawidłowo :tak:, miesci sie w normie.
Mój mały w niecałe dwa tygodnie przybrał 500g.

To też poszedł jak burza, super.
 
reklama
Do góry