reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Nocniczek-mój przyjaciel;-)

a i zapomniałabym napisać z Wojtkiem mamy mały system motywacyjny :-)
tzn. za każdym razem gdy coś zrobi cieszymy się, i bijemy oraz mówimy mu brawo... bo ważne by dziecko pozytywnie to kojarzyło... a że małemu to się bardzo podoba to i chętnie siada i czeka na nagrodę :-)
 
reklama
a i zapomniałabym napisać z Wojtkiem mamy mały system motywacyjny :-)
tzn. za każdym razem gdy coś zrobi cieszymy się, i bijemy oraz mówimy mu brawo... bo ważne by dziecko pozytywnie to kojarzyło... a że małemu to się bardzo podoba to i chętnie siada i czeka na nagrodę :-)
a im więcej uśmiechniętych i klaszczących wokoło tym lepiej:-D
wczoraj przed kąpielą Zosia zauważyła w łazience nocnik - chciałam ją posadzić, ale za nic w świecie nie pozwoliła na to:no: od razu złość...więc nadal czekamy
 
patik a może Zosi coś w tym nocniczku nie pasuje??? My np. trzymaliśmy nocnik koło grzejnika i było wszystko oki ale postawilismy go w innym miejscu i Wojtas przez 2 dni nie chciał siadać i zastanawiałam się o co chodzi i zauważyłam że po prostu plastikowy nocniczek był cieplejszy jak stał koło grzejnika a jaz zrobił się zimny to mój skarbek nie chcial usiąść więc nocnik wrócił na poprzednie miejsce
 
dziewczęta przekleję Wam info od jednej z koleżanek sierpniówek, może się przydać :-) u nas narazie nie ma nocniczkowych postępów - Natka sadzana na niego zaczyna beczeć, więc nie naciskam, poczekamy.. ;-)
 
Czym jest nauka korzystania z nocniczka?

Dziecko potrafi bez niczyjej pomocy zdjąć majteczki, następnie zrobić, co nalezy, ubrac ponownie majteczki, umyć i wytrzeć rączki.

* * *

Oznaki gotowości do nauki:

1. dziecko skończyło 18 m-cy
2. pieluszka często bywa sucha, kiedy budzi sie po popłudniwej drzemce lub po kilku godz. od ostatniej zmiany
3. jest ono świadome tego, że robi kupkę np. zachowuje się bardzo cicho, jest skoncentrowane, pokazuje na pieluszkę, że zrobiło siusiu lub kupke
4. rozumie i potrafi wypełniac proste polecenia np idź i przynies czerwoną piłeczkę
5. chętnie pomaga przy zdejmowaniu swoich ubranek
6. potrafi wskazać rózne części swojego ciała
7. potrafi usiedziec w miejcu i skoncentrować się na zabawie, książeczce lub ogladaniu bajki przez czas 5-10 minut

* * *
Etap pierwszy

Zabieramy dziecko ze sobą do łazienki kiedy sami idziemy sie załatwiać, mówimy i pokazujemy co robi mama, że zdejmuje majteczki, robi siuisu, podciąga spodnie, nalezy zachęcic dziecko żeby robiło to samo, naśladowało, na początku może siadac na nocnik w pieluszce.
Jeśli dziecko chętnie się w to angażowało, zachęcamy do siadania na nocniczku bez pieluszki, kiedy przygotowujesz mu kapiel. Wystarczy aby dziecko siedziało 5-10 minut. Oczywiscie jeśli uda się coś zrobić do środka nagradzamy barwami. Kiedy zacznie mu to sprawiac przyjemność, nalezy sadzać na nocnik także po śniadanku, kiedy zdejmujemy piżamkę, czy zmieniamy pieluszkę.

Szybciej jest oduczyć sie robienia kupki niż siusiu, gdyż jest dziecku łatwiej to kontrolowac. Jesli dziecko robi kupke o określonych porach dnia, warto zacząć je sadzać w tym czasie na nocniku, oprócz pór wymienionych wcześniej. Na tym etapie jest to na zasadzie "uda się albo nie"

UWAGA:
Jeśli siedzenie na nocniczku sprawia dziecku przyjemność i robi to już od około tygodnia, można zastanowic się nad rezygnacją i ćwiczeniem korzystania z nocniczka w ciągu dnia. Aby nauka była efektywna równiez Ty musisz być na to gotowa. Nie nalezy przechodzić do drugiego etapu, jeśli nie masz pewności, ze znajdziesz czas na całkowite poswięcenie się temu zadniu..

* * *
Etap drugi

Większośc dzieci jest gotowych do rozpoczecia etapu drugiego nauki pomiędzy pierwszym i drugim tygodniem od rozpoczęcia etapu pierwszego. Ważne jest, by na nauke wybrac tydzień, który nie obfituje w wiele wydarzeń. Przez pierwszych kilka dni maluszek potrzebuje ciągłej uwagi i zachęty z twojej strony, ponieważ w innym razie moze szybko stracić zainteresowanie.

Gdzie należy uczyć

Dziecko musi miec na sobie majteczki, wtedy łatwiej zrozumie różnicę między suchym a mokrym.
Z pewnością zdarzą sie wpadki, dlatego przez pierwszych kilka dni nauki sporóbuj przebywac z nim w mniejszej ilości pomieszczeń.
Jeśli masz dywan w pomieszczeniu, to nocnik ustaw na ręczniku, bo wiele wpadek zdarza się tuż obok nocnika, gdy dziecko nie zdąży na niego uściąść.

Higiena

Podczas pierwszych etapów nauki korzystania z nocniczka powinnas zawsze wycierać pupkę i pomagać umyć i wysuszyć rączki.


* * *

 
PROGRAM SIEDMIODNIOWY

DZIEŃ PIERWSZY

Pierwszego dnia nauki, zaraz po śniadanku, ubierz swojemu dziecku majteczki. Powiedz, że jest dużym chłopcem/dziewczynką i teraz może już nosić majteczki tak jak tata czy mama i jeśli będzie chciało zrobic siusiu czy kupkę powinno używac nocniczka.
Przez pierwszych kilka dni trzeba mu będzie ciągle powtarzać aby siadało no nocnik. Powinnaś zachęcić je do siadania na nocnik co 15 minut, najlpeiej za kazdym razem na okres 5-10 minut. W tym czasie usiądź obok i czytaj książeczki lub ogladajcie bajki (róbcie to na czym dziecko najchetniej się skupia). Jesli musisz iść do drugiego pokoju wazne aby zabrać ze sobą dziecko i jego nocniczek, najlepiej jednak jest przebywac w jednym pomieszczeniu.
Kiedy uda się dziecku kilkakrotnie skorzystać z nocniczka, można zacząć je na niego sadzać w dłuższych odstępach czasu.


Radzenie sobie z wpadkami

Nie czuj sie zawiedziona, jeśli pierwszego dnia twojemu dziecku przytrafi się mnóstwo wpadek. Watro wtedy zachowac spokój i zbagatelizować sprawę. Nie okazuj gniewu, powiedz " nic nie szkodzi, prawie Ci sie udało, chodź załozymy czyste majteczki, następnym razem będzie dobrze".

DZIEŃ DRUGI

W miarę upływu drugiego dnia nauki nalezy stopniowo przechodzić od przypominania dziecku, że powinno usiąść na nocniku, do pytania go, czy czuje, że powinno to zrobić. Chdzi oto, żeby dziecko samo zdecydowało, nawet jeśli miałoby to oznaczac kilka wpadek.
Można zaprosić kolegę lub kolezankę, która umie już korzystać z nocniczka, ponieważ twój maluch będzie chciał się popisac swoimi umiejętnościami.


TRZECI DZIEŃ

Pod koniec trzeciego dnia powinien uwidocznić się regularny rytm pojawiania się potrzeby skorzystania z nocniczka.
Aby nauka była efektywna bądź konsekwentna w działaniu. Majteczki zakładaj na cały dzień, pieluszki używamy tylko wporze snu.
Nie nalezy zakłdac pieluszek na spacer.
(jest to przyczyna tego, ze niektórym rodzicom nauczenie dziecka korzystać z nocniczka zajmuje tak wiele czasu). Nalezy zabierać na krótkie spacery czy wizyty u znajomych ubranka na zmianę, a przed wyjsciem zachęcic dziecko by skorzystało znocniczka.


DNI OD CZWARTEGO DO SIÓDMEGO

Czwartego dnia większośc dzieci zazwyczaj umie już regularnie korzystać z nocniczka bez potrzeby przypominania im o tej konieczności. Kiedy dziecko umie juz kontrolowac pracę pęcherza nocnik powinien znaleźć sie w ubiakcji na stałe.
Pod koniec pierwszego tygodnia dobrze byłoby zaznajomić dziecko z mozliwością korzystania z toalety.
Wiekoszość dzieci zazwyczaj do końca pierwszego tygodnia potrafi całkowicie się oduczyć siusiania w majteczki, choc moga przydarzyć się sporadyczne wpadk


 
Parę dni temu postanowiłam sadzać Maję po przebudzeniu, żeby zaczęła kojarzyć fakty. Jeśli nie dam jej czegoś żeby się tym zajęła to momentalnie zrywa się z nocnika. Oczywiście nic nie udało się złapać jak na razie, ale nie zwracając uwagi na jęczenie mojej mamy że od pół roku Maja powinna już do nocnika sikać (?!) po prostu daję jej czas. Tak jak katjusza wkleiła - ok.18 m-ca będzie postęp :)
 
Barbra81 calkowicie sie zgadzam zeby poczekac, widocznie zalezy od dziecka. Ja po opwiesciach mojej mamy, ze juz w wieku 9-miesiecy siadalam na nocnik i kolo roku chodzilam bez pieluchy, postanowilam ze nie ma silnych i Gabrys bedzie tez szybko siadal. Udalo mi sie napewno jedno moje dziecko boi sie nocnika i tyle:no:
Nie pomogly 2 rozne nocniku, nasadka, spiewanie bajki, zabawa wszystkim, po prostu nie chce i juz:crazy:Takze musze poczekac
 
No tak ale to co wkleiła Katjuszka to dotyczy juz raczej nauki ''wołania'' ze dziecko chce na nocnik a nie samego siadania;)

Ja sie a raczej Małgosie musze pochwalic ze idzie jej super:) na poczatku,przez dwa pierwsze dni nie chciała siedziec na nocniku ,od razu wyciagała do mnie raczki,w koncu ktoregos razu usiadłam obok niej a ona mnie przytuliła i tak chwilke siedziałysmy i od te pory juz nie bała sie siedziec na nocniczku:)na trzeci dzien złapałysmy kupke z samego rana:)i tak za kazdym razem cos sie uda złapac:)a najsmieszniejsze jest ze ona od poczatku jak tylko cos zrobiła sama sobie biła brawo:)raz nawet sama chciała sciagac rajstopki bo chciała na nocnik:)jestem w szoku ze ona tak to rozumie i wie o co chodzi:)

mysle ze w koncu kazdej z Was sie uda nocnikowanie:)
 
reklama
mnie trochę zniechęciły historie koleżanek ze starszymi dziećmi, które też zaczynały wcześniej a potem u prawie wszystkich dzieciaczków był regres i duża niechęć do nocnika przez dłuższy czas, więc stwierdziłam, że troszkę jeszcze poczekamy aż Natka będzie zupełnie gotowa (choć z tego co wiem to w żłobku i tak ją czasem wysadzają)
 
Do góry