Dziewczyny kochane przestancie sie nakrecac liczeniem tych ruchów, poczytajcie ten artykuł:
Nie ma ścisłych parametrów dotyczących liczby ruchów dziecka. Dzieci - tak jak dorośli - mają różne temperamenty, jedne są spokojniejsze, a inne bardziej ruchliwe. Każda matka jest najlepszą specjalistką w dziedzinie ruchów swojego dziecka. Ona zna jego rytm snu i czuwania, wie, kiedy powinno się ruszać i jak mocno.W miarę upływu ciąży ruchy dziecka stają się coraz łagodniejsze, ponieważ ma ono coraz mniej miejsca. Dziecko ma również dwu-, trzygodzinne okresy snu, kiedy nie rusza się wcale. Jeśli jednak mama czuje, że liczba ruchów znacznie się zmniejszyła z dnia na dzień, konieczna jest kontrola zapisu czynności serca dziecka i ewentualnie USG. Zwykle ruchy dziecka odczuwa się kilkadziesiąt razy dziennie. Przyjmuje się, że nawet pod koniec ciąży, kiedy dziecku jest już bardzo ciasno, powinno ich być co najmniej kilkanaście na dobę powinno ich być co najmniej kilkanaście na dobę.
Ruch sprawia dziecku radość
Gimnastyka prenatalna sprawia dziecku wyraźną przyjemność. Ono lubi ćwiczyć, o czym świadczy fakt, że robi to codziennie z niesłabnącym zapałem. Początkowo, w trzecim-czwartym miesiącu ciąży, kiedy jest „nurkiem” kilku-, kilkunastocentymetrowej długości, może swobodnie koziołkować w ciepłych wodach płodowych.
Wykonuje spontanicznie powstające „układy choreograficzne” we własnym basenie (czyli worku owodniowym). Jak dowodzą ostatnie obserwacje dokonane przez specjalistów podglądających życie prenatalne człowieka, ruchy maleństwa są harmonijne i pełne gracji.
Dziecko fika, wierzga i pływa
Dziecko szybko rośnie w łonie mamy i staje się coraz silniejsze, co możesz odczuwać wielokrotnie w ciągu dnia jako energiczne „wiercenie się” czy kopnięcia. Z upływem kolejnych tygodni ma ono coraz mniej miejsca, a około 30. tygodnia ciąży zaczyna mu się robić za ciasno w macicy. Jego ruchy przestają też być amortyzowane przez do niedawna grubą, a teraz coraz cieńszą warstwę wód płodowych. Dlatego niejedna mama, znosząc mocne uderzenia stóp, kolan, łokci, pięści i pupy swojego maleństwa, odnosi wrażenie, że nosi w sobie nie jedno, ale więcej dzieci. Młody tata czuje dumę i radość, gdy w odpowiedzi na głaskanie brzucha żony czy przemawianie do potomka, stopa lub kolano malucha uwypukli się przez ścianę brzucha żony. Te pierwsze "rozmowy" mężczyzny z dzieckiem są bardzo ważne – przygotowują go do podjęcia ojcowskiej roli.
Dziecko i jego ruchy na co one wpływają
Spełniają wiele istotnych zadań w rozwoju młodego organizmu. Oto najważniejsze z nich:
- maluch ćwiczy mięśnie, kości i stawy, przez co wzbogaca repertuar swoich gimnastycznych umiejętności i doskonali sprawność aparatu ruchu;
- gimnastyka jest źródłem przyjemności;
- ruch jest konieczny do rozwoju połączeń i dróg nerwowych, poprawia koordynację nerwowo-mięśniową, służy precyzyjnemu dostrojeniu obu tych układów;
- dziecko ćwiczy zmysł równowagi – sprzyjają temu przewroty, obracanie się, kołysanie w wodnym środowisku;
- wyrabia się zdolność lokalizacji bodźców dotykowych w różnych okolicach ciała dziecka – zmienne ciśnienie wód płodowych podczas gimnastyki powoduje różny nacisk na poszczególne części ciała, obijanie się malucha o ściany macicy dostarcza innego rodzaju wrażeń;
- sprzyja rozwojowi mózgu.
Jak zachęcić dziecko do ruchu
Jeśli chcesz poczuć ruchy swojego dziecka, możesz zachęcić je do gimnastyki. Wypij wieczorem szklankę mleka i zjedz coś słodkiego, np. kanapkę z dżemem. Potem poleż na lewym boku. Po ok. 20 minutach cukier z posiłku dotrze do organizmu dziecka. Świeża porcja energii i późna pora (która dla dziecka w brzuchu mamy często bywa czasem największej aktywności) spowodują, że maluch poczuje ochotę na ćwiczenia. Natomiast jeśli zauważysz, że ruchy dziecka ustały na wiele godzin, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Przeprowadzi on badania, które sprawdzą stan malucha i rozwieją Twój niepokój.