Chusty elastyczne
Dla malutkich dzieci polecam chustę elastyczną– chusty elastyczne są długości od 5 m do 5,6m.
Chusty elastyczne są bardzo miękkie, doskonale dopasowuj się do ciała noszącego i dziecka – łatwo jest je założyć, raz założona chusta pozwala na wielokrotne wkładanie i wyjmowanie z niej dziecka bez konieczności rozwiązywania lub poprawiania wiązania.
Jest to bardzo wygodne przy najmniejszych niemowlakach – kiedy dziecko często karmimy, przewijamy, „odbijamy”. Chusta ta wybacza wiele błędów, które można popełnić przy wiązaniu.
Ma też swoje ograniczenia – w przypadku cięższych dzieci materiał pracuje za bardzo i noszący zaczyna odczuwać ciężar dziecka. Jeśli czujesz, że Twoje maleństwo robi się za ciężkie to znak, że przyszedł czas na zmianę na chustę tkaną
Chusty wiązane
Chusty długie wiązane to po prostu prostokątny kawałek materiału szerokości ok. 70 centymetrów a długości od 2,6 m do nawet 5,6m.
Chusta tkana wymaga większej wprawy w wiązaniu niż np. chusta elastyczna. Dobrze jest przećwiczyć pod okiem doświadczonej osoby dociąganie chusty.
Choć oczywiście chusty mają dołączoną przeważnie czytelną instrukcję z mnóstwem zdjęć.
Od długości chusty zależy ile wiązań będziemy mogli wykonać za jej pomocą.
Może nieco o materiale z jakiego uszyte są chusty, bo to dzięki niemu chusty wiązane mają niewątpliwą przewagę nad innymi rodzajami nosideł dla dzieci.
Bawełna tkana skośnokrzyżowo zachowuje się zupełnie inaczej niż dostępne w sklepach tkaniny. Charakteryzuje się lekką uciągliwością po skosie – dzięki czemu idealnie otula plecki i główkę dziecka.
Niewątpliwą zaletą tak tkanej chusty jest jej świetna nośność i zdolność niwelowania kilogramów słodkiego ciężaru.
Podczas noszenia w długiej chuście ciężar dziecka rozkłada się równomiernie na ramiona, plecy i biodra noszącego. Dziecko jest ściśle otulone materiałem chusty i „przyklejone” do rodzica, dzięki czemu jego niedojrzały układ kostny nie jest niepotrzebnie obciążony.
Prawidłowa pozycja niemowlęcia w chuście to pozycja zbliżona do tej, którą dziecko przyjmuje po położeniu na brzuszku. Nóżki podkurczone, lekko odwiedzione na boki, zaokrąglony kręgosłup.