Kasiu nie robi sie usg co miesiac przy kazdej wizycie. tylko cie bada normalnie sprawdza czy dno macicy jest ok. aha dr sakiewicz nie jest zwolenniczka robienia usg bo kobitka ma ochote popatrzec na groszka. uznaje tylko tylko 4 usg max
prawidlowo usg robi sie:
6–8 tydzień.
Ze względu na jeszcze bardzo małą ciążę badanie wykonywane jest przez pochwę. USG przede wszystkim ma na celu potwierdzenie żywego zarodka (lub zarodków) w macicy. Pozwala również wykluczyć ciążę pozamaciczną.
11–14 tydzień.
To pierwsze bardzo ważne badanie oceniające anatomię płodu. Na początek lekarz na USG zmierzy długość dziecka od czubka głowy do kości ogonowej, dzięki czemu z dużą dokładnością (do 4–7 dni) określi wiek twojej kruszynki. Obejrzy także zarys główki, rączki i nóżki (policzy paluszki), zobaczy żołądek, pęcherz moczowy i serduszko. Aby z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć zespół Downa (oraz nieprawidłowości genetyczne i wady serca), zmierzy przezierność karku, czyli wielkość zbiornika płynu znajdującego się właśnie około 11–14 tygodnia na karku płodu. Uwidoczni także kość nosową, która obok przezierności jest drugim bardzo ważnym markerem zespołu Downa.
18–23 tydzień.
Podczas tego USG można ocenić wszystkie narządy płodu: serce, płuca, żołądek, wątrobę, pęcherzyk żółciowy, nerki, pęcherz moczowy, zobaczyć rączki, nóżki i buzię dziecka, a także obejrzeć wszystkie struktury mózgu oraz kręgosłup. W tym czasie również najczęściej udaje się już dostrzec płeć dziecka.
30–32 tydzień.
Lekarz zmierzy obwód dziecięcej główki, brzuszka i długość kości udowej. Pomiary te pozwalają na wczesne wykrycie wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu. Trudniej już w tym czasie dokładnie obejrzeć organy wewnętrzne i części ciała dziecka ze względu na jego wielkość (dziecko waży zwykle już 1300–1700 gramów). Ocenia się natomiast indeks płynu owodniowego i stopień dojrzałości łożyska (w razie jakichkolwiek wątpliwości rozszerza się badanie o analizę dopplerowską, oceniającą przepływ krwi w naczyniach krwionośnych płodu). Wszystko po to, aby wykluczyć niedożywienie czy niedotlenienie dziecka.
36–38 tydzień.
Ostatnie badanie ma na celu określenie wagi dziecka i sprawdzenie indeksu płynu owodniowego. To właśnie teraz zazwyczaj zapada decyzja o planowanym cesarskim cięciu (np. jeśli dziecko waży ponad 4500 gramów albo ułożony jest nieprawidłowo). Jeśli badanie USG masz za sobą, a chciałabyś dowiedzieć się, jak teraz wygląda i rośnie twoje dziecko, zajrzyj na następną stronę. Tam sprawdzisz, co już potrafi twój ukochany maluch.