reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Majowe mamy 2025

U nas były, ale tak jak pisałam, teraz z perspektywy czasu widzę, że to były początki lunatykowania. U drugiego było ok, najmłodszy nadal na piersi

A powiedzieli coś? Jakiś krwiaczek? Czy tak jak @Anna9876 wiesz tylko, że "że środka"?
Moja lekarka jest mega dokładna i przejrzała macicę kawałek po kawałku i mówi, że żadnego krwiaka nie widzi, a co najważniejsze nic się nie odwarstwia. W czwartek wg USG było 7+0, dziś 7+4, czyli rośnie idealnie.
Mówi, że jest szansa, że to podrażnienie szyjki, która jest mocno ukrwiona od progesteronu dopochwowego, które w połączeniu z acardem i heparyną daje plamienia, bo wiadomo, że przy tych lekach to z zacięcia kartką krew cieknie 3h…
Zmniejszyła acard, dodała magnezu więcej, mam jakiś żel dodatkowy do aplikacji tegoż progesteronu i mam odpoczywać i obserwować. Widzimy się w przyszły czwartek.
 
reklama
a co innego polecasz?
Ja osobiście rozważałam amniopunkcję mikromacierzy ale to inwazyjne badanie i szukam czegoś bezpieczniejszego . Myślę nad Panoramą rozszerzona ale tu „cmaria” zwróciła uwagę ,że nie jest to zbyt czułe badanie i mam ZONKA.
Jako, że moja córka ma zespół Di George’a (to mikrodelacja) mamy u siebie na fb swoją grupę gdzie opiekuje się nam pani genetyk … zwróciłam się z pytaniem które badanie aktualnie jest najczulsze i ma najszerszy wachlarz zespołów/wad genetycznych i kyore można wykonać w ciąży. Zasugerowałam PANORAMĘ tą rozszerzona … mam nadzy,że odpisze to dam znać 😉.
Moja siostra robiła to badanie właśnie żeby wykryło ewentualne relacje też i to badanie jej polecili.
 
Masz rację nie ma co samemu kombinować tylko doradzić się genetyka !
Na początku chciałam robić amniopunkcję mikromacierzy ale jednak to ryzyko jest a jak się zobaczy już maluszka to ciężko w jakikolwiek sposób ryzykować.
Ja przy wadach w rodzinie zdecydowałabym się na amniopunkcję i tak też doradzał mi genetyk. Ale ja w przypadku poważnej wady genetycznej pewnie nie zdecydowałabym się na kontynuowanie ciąży.
Robiłam NIPT trochę na własną rękę - warto wiedzieć, jakie są ograniczenia tego badania, a jest ich sporo.
 
Ja przy wadach w rodzinie zdecydowałabym się na amniopunkcję i tak też doradzał mi genetyk. Ale ja w przypadku poważnej wady genetycznej pewnie nie zdecydowałabym się na kontynuowanie ciąży.
Robiłam NIPT trochę na własną rękę - warto wiedzieć, jakie są ograniczenia tego badania, a jest ich sporo.
A myślisz dlaczego ja chce robić badania ? Tym bardziej że wiem co to znaczy wychowywać niepełnosprawne dziecko :( i nie chodzi tu o mój komfort ale o fakt ,że takie dziecko ma schrzanione życie (o ile na tyle to rozumie i jest świadome ) moja córkami poważną wadę serca , jest po 2 operacjach i szykuje się kolejna. Wada serca to w tym najgorsze :( bo ogranicza ja bardzo. Ma 14 lat i pytania zadaje coraz trudniejsze :(
 
A myślisz dlaczego ja chce robić badania ? Tym bardziej że wiem co to znaczy wychowywać niepełnosprawne dziecko :( i nie chodzi tu o mój komfort ale o fakt ,że takie dziecko ma schrzanione życie (o ile na tyle to rozumie i jest świadome ) moja córkami poważną wadę serca , jest po 2 operacjach i szykuje się kolejna. Wada serca to w tym najgorsze :( bo ogranicza ja bardzo. Ma 14 lat i pytania zadaje coraz trudniejsze :(
Bardzo mi przykro :( u nas otarło się o ciężką niepełnosprawność (ryzyko porażenia mózgowego), na szczęście jest dobrze.
Pogadaj z dobrym genetykiem, bo ja sporo o NIPT złego już słyszałam (w temacie wyników fałszywie pozytywnych i negatywnych). To niestety tylko badanie przesiewowe :(
 
Nie rozumiem 🫣
Nie ma sensu robić panoramy rozszerzonej ? Bo jego czułość jest niewiarygodna ?(prócz tych trzech trisomii )? Tak ?
O SANCO też czytałam , napewno jest tańsze ale nie wiem czy lepsze ?
Vabien, chyba cię jeszcze nie było jak opisywałam swój przypadek. Miałam sanco rozszerzony (masz mniej więcej to samo co w Panoramie), i w dzień badań prenatalnych dostałam wyniki. Zdrowa dziewczynka.
Na prenatalnych NT 6, obrzęk i ledwo bijące serduszko.
Badanie przesiewowe nie wykryją ci mozaikowatosci czy triplodii. Dają jednak prawie 100%pewnosci przy trzech najpopularniejszych wadach genetycznych. Jeżeli to wystarcza to ok.
Dla mnie obecnie bardziej wiarygodne będą prenatalne i ewentualnie amino.
 
Vabien, chyba cię jeszcze nie było jak opisywałam swój przypadek. Miałam sanco rozszerzony (masz mniej więcej to samo co w Panoramie), i w dzień badań prenatalnych dostałam wyniki. Zdrowa dziewczynka.
Na prenatalnych NT 6, obrzęk i ledwo bijące serduszko.
Badanie przesiewowe nie wykryją ci mozaikowatosci czy triplodii. Dają jednak prawie 100%pewnosci przy trzech najpopularniejszych wadach genetycznych. Jeżeli to wystarcza to ok.
Dla mnie obecnie bardziej wiarygodne będą prenatalne i ewentualnie amino.
Tam jeszcze trzeba zobaczyć ile % tego wolnego DNA płodowego jest we krwi. Niestety są przypadki, że prawidłowy wynik w tych trzech trisomiach był nieprawdziwy. Dlatego przy wysokim ryzyku z pappa i usg lepiej jednak robić amniopunkcję.

A dodatkowo jeżeli z NIPT wyjdzie wynik nieprawidłowy, to i tak trzeba potwierdzić go amnio, co sprawia, że traci się dużo czasu (i często nerwów).
 
reklama
Nie zrozum mnie źle, ale 1 puste jajo, to zwykły przypadek. Więc myślę, że nie masz jakiś trudnych genów/zdrowia, które sprawiałoby problem z donoszeniem ciąży. Sam wiek to tylko jeden z czynników ryzyka.
Jak się czuje? No właśnie nie bardzo wiem o co Ci chodzi. Normalnie. 😀 moja mama na pewno też zachowuje się "młodziej" niż inne 80 latki. Życie ją zmusiło być na czasie stosownie do mojego rozwoju. W wieku 77 lat doczekała się pierwszej wnuczki i ogarnia wszystko. Tylko biegać za nią nie nadąża. 🙈

Moja jest ze stycznia 2023. Do prywatnego żłobka chodziła od marca 2024, od września poszła do publicznego. Adaptuje się błyskawicznie, chętnie wchodzi na salę, bawi się z dziećmi, sama z uśmiechem zasypia na drzemke. Mimo to niejednokrotnie przeżywa w nocy i budzi się z płaczem. Mało tego, śpi we własnym pokoju, jak płacze i do niej idziemy to jest godzina wycia i biegania po mieszkaniu z płaczem. Jak nie reagujemy to po 30 sekundach płaczu idzie dalej spać- mam wrażenie, że płacze w półśnie i jak ją rozbudzimy to jest afera.
Witam w klubie. Moja córcia z 1.01.2023 😁😁😁😁
 
Do góry