reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Lipcowe mamy 2023

Szczerze to wątpię żeby kobietę w ciąży sprawdzili. Jeśli Cie nie będzie w domu zawsze możesz powiedzieć że byłaś w sklepie spożywczym. L4 to nie wyrok masz prawo w celach zdrowotnych wyjść na spacer też. 😜 Jeśli praca Cie stresuje i czujesz że zawalalasz dom albo pracę to odpuść ją sobie i odpocznij, ciesz się ciąża bo później nie będzie taryfy ulgowej 💗
Możesz wychodzić z domu jeśli lekarz nie kazał leżeć,.spacery chociażby przecież są wskazane dla zdrowia ♥️ z wyjazdami tylko jest problem, to warto skonsultować z lekarzem, zapytać, czy można, no i w razie kontroli z ZUS to może być problematyczne
 
reklama
Hejka w piąteczek!
Mam pyt. czy któraś z Was miała lub ma zalecenia założenia szwu okrężnego na szyjkę ?
Ja pomimo, ze mam teraz ładna i długa to z uwagi na to, ze w poprzedniej ciąży mi się skróciła z niewiadomej przyczyny i finalnie nie zdążyliśmy założyć mam mieć teraz profilaktycznie zrobiony szew. Pewnie tydzień, max 2 i mnie gin położy w szpitalu - we wt będziemy rozmawiać o tym.

Niestety zaczęłam już panikować, rzeczywiście zabieg jest taki szybki i w narkozie?? Czy któraś wie czy potem można w miarę normalnie funkcjonować czy czeka mnie raczej głównie leżenie ???
 
A to chyba pracodawca musi zlecić kontrolę? 🤔 Ja przedłużam co wizytę, mam chodzone normalnie, muszę dopytać ale nie przejmuje się tym bo sprawdzać kobietę w ciąży jest na prawdę słabe:/

Ja tez dopytam lekarza 23.01 jak będę miała wizytę, ale potwierdzę jeszcze z moim prywatnym 31.01 bo On jest dla mnie bardziej wiarygodny i mu ufam, a ten na NFZ to wlasnie mi dał L4 jednorazowo aż do lipca, bez przedłużania i jest jak dla mnie trochę zakręcony 😄 ale ogólnie polecany, z doświadczeniem. Także noo.. a nad morze tez bym się chętnie wybrała jakoś w maju jak będzie już cieplutko i będę się dobrze czuła, nie na tydzień ale na cały dzień lub na noc chętnie ☺️
 
Jaaaa tak się cieszyłam że się dobrze czuję ... Dziś siedzą u mnie siostrzeńce i zrobiliśmy w TM shejka truskawkowego i mi teraz niedobrze 😔😔😔😔 nie mam mocy ... Najmłodszy poszedł spać, położył się obok , przytulił do mnie i zasnął 🙈🙈🙈😍😍😍 więc tak leżymy razem 😍😍❤️
Miłego leżenia ♥️też mam dzień na leżenie i trochę na sen po pełnym wizyt u lekarzy tygodniu. I wreszcie mogę jeść ale frajda chyba usmażę naleśniki...
 
A to chyba pracodawca musi zlecić kontrolę? 🤔 Ja przedłużam co wizytę, mam chodzone normalnie, muszę dopytać ale nie przejmuje się tym bo sprawdzać kobietę w ciąży jest na prawdę słabe:/
Pracodawca wypłaca L4 tylko przez pierwsze 33 dni. Potem płatność przejmuje ZUS i wtedy zaczyna zusowi zależeć na kontrolach.
 
Masz rację. Przynajmniej nie dodawać zdjęć na FB.

Nie można jechać na urlop. Na urlop możesz tylko na L4 od psychiatry jeśli da takie zalecenie. Masz obowiązek zgłosić zmianę miejsca pobytu do ZUS

Sprawdź sobie jaki masz kod na L4. L4 jest na dolegliwości ciążowe co do zasady. Ale wiadomo jak w praktyce. Jeśli lekarz da zalecenia wykonywania ćwiczeń na piśmie to możesz ale na zajęcia dla ciężarnych.


Pracuje jako kadrowa. Przerobiłam masę kontroli u ciężarnych
Bardzo cenne informacje, dziękuję!
A czy te kontrole ciężarnych kończyły się w Twoim doświadczeniu źle? ;)
Ja będę miała zwolnienie pewnie od ginekologa, ale czy jeśli będę miała pisemne zaświadczenie od psychiatry/opinie psychologa o potrzebie spokoju, skupienia na sobie i zmiany otoczenia to jestem "bezpieczna"?
Teraz podobno jakoś ostatnio ZUS zmienił podejście i jak kogoś nie ma w domu podczas to dopóki nie udowodni że ktoś nieprawidłowo wykorzystywał zwolnienie to nie zatrzymuje zasiłku, a to nowość, bo wcześniej jak kogoś nie był w domu podczas kontroli to wstrzymywał świadczenie do czasu wyjaśnienia. Tylko nie umiem nigdzie znaleźć przepisów, tylko info z artykułów na necie. Wiesz może więcej o tym? :)
 
A co jeśli lekarz zalecił mi aktywność fizyczną w ciąży bo jest wręcz wskazane dla ciężarnych 😄 wybaczcie ale dla mnie to śmieszne kontrolować ciężarną, żadna z moich koleżanek nie miała kontroli a normalnie żyły 😉😉 ja mam l4 głównie z powodu dzieci, chorób i wysiłku a nawet stres w dużej mierze by się wpisał i jeśli ktoś mnie skontroluje proszę bardzo 😆
Myślę że właśnie jeśli można wychodzic, to nikt nie analizuje całej Twojej drogi tylko czy nie wyjechało się przypadkiem na wakacje 😉w czasie ciąży jest tysiąc normalnych powodów do wychodzenia gimnastyka fizjoterapia edukacja przedporodowy szkoła rodzenia...zwykły spacer zakupy odwiedzanie rodziny to nie jest zabronione
 
Myślę że właśnie jeśli można wychodzic, to nikt nie analizuje całej Twojej drogi tylko czy nie wyjechało się przypadkiem na wakacje 😉w czasie ciąży jest tysiąc normalnych powodów do wychodzenia gimnastyka fizjoterapia edukacja przedporodowy szkoła rodzenia...zwykły spacer zakupy odwiedzanie rodziny to nie jest zabronione
No chyba że się leży w łóżku z konieczności albo w szpitalu...ale jeśli powódem L4 jest np ochrona pracownika szpitala przed infekcjami i obciążeniem fizycznym i psychicznym w pracy, taka osoba może chodzić
 
reklama
No teoretycznie nie można..... 😆😆 Ale w praktyce nikt nic właściwie nie udowodni. W razie nieobecności przy kontroli trzeba napisać wyjaśnienie, ale jak ktoś podważy moje "wyjście do sklepu spożywczego lub do apteki" w czasie gdy rzeczywiście byłam w kinie? Nie mam przecież obowiązku płacić kartą albo mieć przy sobie wszystkich paragonów z moich legalnych wyjść 😂
U mnie w pracy kontrolowali koleżankę na L4 ciążowym ale to była kontrola pod kątem czy nie ma L4 a mimo to pracuje ...Weszła pani do gabinetu i pyta na recepcji czy jest w pracy Gośka ? myślałam że to jakaś znajoma więc jej mówię ,że nie ma bo przecież jest na L4 ...I wtedy pani się dopiero przedstawiła że kontrola z zusu.Z tym ,że to było jakieś 10 lat temu .
 
Do góry