reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Kwietniowe mamy 2022

Też tak mam, l4 w czasie ciąży będę miała wyższe niż normalne wypłaty ponieważ w okresie letnim dostaje dużo wyższe wynagrodzenie z premiami. 🙂 A orientujecie się czy wypłata będzie w tym samym dniu co w zakładzie pracy czy ZUS ma jakieś swoje terminy?
Nie wiem, czy to jest obowiązek, czy jakaś przychylność zakładu pracy, ale wydaje mi się, że jeśli jest duża firma, to może wypłacać świadczenie sama, a później rozliczać się z ZUSem. U nas tak jest :)
 
reklama
O, to może tak być :) mam nadzieję, bo przyznam że pół roku czekania to trochę przesada :D
Z tego co się orientuję to piwrwsze 33 dni l4 płaci pracodawca a później ZUS aby właśnie nie było różnych oszustw. Jeśli chodzi o macierzyński to jeśli firma zatrudnia więcej niż 21 osób to zasiłek płaci pracodawca a jeśli mniej to ZUS. To o czym piszesz @Uni_Cat wydaje mi się że właśnie chodzi o zasiłek na urlopie macierzynskim 🙂
 
Z tego co się orientuję to piwrwsze 33 dni l4 płaci pracodawca a później ZUS aby właśnie nie było różnych oszustw. Jeśli chodzi o macierzyński to jeśli firma zatrudnia więcej niż 21 osób to zasiłek płaci pracodawca a jeśli mniej to ZUS. To o czym piszesz @Uni_Cat wydaje mi się że właśnie chodzi o zasiłek na urlopie macierzynskim 🙂
O tak, dokładnie o to mi chodziło :)
Dobrze, że jest ktoś, kto to ogarnia :D
Czyli macierzyński może płacić pracodawca, ale L4 zawsze po 33 dniach ZUS?

Edit:
Przydałaby nam się chyba Kadrowa/Księgowa, bo za to na tej stronie widnieje taki zapis:


Przykład 2.
Pracownica dostarczyła zwolnienie lekarskie 2 grudnia 2020 roku z kodem B na okres do 2 stycznia 2021 roku. Jest to pierwsze jej zwolnienie w 2020 roku, w związku z czym za 31 grudnia 2020 r. należy jej się wynagrodzenie chorobowe, gdyż nie przekroczyła limitu 33 dni w roku. Od 1 stycznia 2021 r. rozpoczyna się ponownie bieg 33 dni zwolnienia lekarskiego, za które należy się pracownicy wynagrodzenie wypłacane ze środków pracodawcy. Jeżeli zwolnienie lekarskie będzie kontynuowane, od 34. dnia zwolnienia wypłatę zasiłku przejmie ZUS, jeżeli pracodawca nie jest płatnikiem zasiłku. Jeżeli to pracodawca jest płatnikiem zasiłków, to on będzie wypłacał w imieniu ZUS-u zasiłek chorobowy, o którego wysokość zostanie pomniejszona kwota składek do zapłaty w rozliczeniu ZUS DRA.



Czyli w sumie chyba zawsze wypłatę może przejąć zakład pracy i wtedy byłoby na czas 🤷‍♀️
 
Ostatnia edycja:
W którym tygodniu jesteś? Ja jutro mam prenatalne i już się mega boję że coś nie tak chociaż byłam na wizycie w piątek i Wszytsko ok dziecko 5cm jednak od ta tgeo czasu piersi całkowicie przestały boleć wszystkie dolegliwości odeszly w siną dal a jutro to będzie 13 tc. I zaczynam się stresować.
To Ty przynajmniej byłaś na wizycie w piątek 🙂 Ja na ostatniej wizycie byłam miesiąc temu 😉
Z kalkulacji mojego lekarza w piątek na prenatalnych będzie 12+4.
Ani w pierwszej ciąży ani teraz nie mam żadnych objawów, nawet piersi nie bolą. W pierwszej ciąży nie musiałam zmieniać rozmiaru stanika, nic nie urosły 😉
 
Nie wiem, czy to jest obowiązek, czy jakaś przychylność zakładu pracy, ale wydaje mi się, że jeśli jest duża firma, to może wypłacać świadczenie sama, a później rozliczać się z ZUSem. U nas tak jest :)
Firma powyżej 20 pracowników musi wypłacać sama, a potem rozlicza się z zusem. Także wypłaty są w terminie normalnych wypłat. Jak firma mniejsza to niestety wypłatę przejmuje ZUS, a tu ju nie jest tak kolorowo
 
Jestem już po wizycie😊 Wszystko jest dobrze😊 Maluszek bardzo ruchliwy, wyglądał jak by mach mi rączka 😁 Teoretycznie waży całe 144g❤️ Lekarz bardzo starał się zobaczyć płeć ale jak na złość między nogami miał pępowinę, może następnym razem się dowiem😁 Ważne że wszystko ok😁
 
Też tak mam, l4 w czasie ciąży będę miała wyższe niż normalne wypłaty ponieważ w okresie letnim dostaje dużo wyższe wynagrodzenie z premiami. 🙂 A orientujecie się czy wypłata będzie w tym samym dniu co w zakładzie pracy czy ZUS ma jakieś swoje terminy?
Ja dostaje kasę jak z zakładu pracy. Bo ZUS chyba przekazuje kasę zakładowi pracy...rzeczywiście mam więcej niż pensji
 
reklama
I zaczynam żałować, że wybrałam opcję z przypadkowymi odkryciami. Z tego co kojarzę to te przypadkowe to chyba nie mają jeszcze akredytacji (czy jak to się tam zwie) więc wyniki w tym zakresie nie są aż tak wiarygodne. W tym formularzu chyba nawet było takie sformułowanie że mogą być fałszywie pozytywne. Wiec to tez chyba trochę loteria.
Także obiektywnie patrząc skoro USG wyszło dobrze i reszta wyników też to powinnaś dać sobie chwile radości 😃 Sporo przeszłaś ostatnio i chyba wszystko idzie powoli w dobrym kierunku. Ściskam mocno ❤️
No ja to samo sobie pomyślałam...wyników jeszcze nie mam a tez mam opcje z tymi dodatkowymi bajerami...może genetyk coś wyjaśni.
 
Do góry