A tu Dodaje inf o Becikowym :
W prawdzie zmiany wchodzą 1 stycznia 2012 roku, ale obejmą te kobiety, które zajdą w ciąży w kwietniu tego roku i później. Od 1 stycznia 2012 r. becikowe będzie przyznawane pod warunkiem przedstawienia zaświadczenia, że kobieta w czasie trwania ciąży przebywała pod opieką lekarza, w tym pierwsze badanie lekarskie miała przeprowadzone przed 10 tygodniem ciąży, a kolejne badania były zrobione w każdym z kolejnych trymestrów.
W prawdzie zmiany wchodzą 1 stycznia 2012 roku, ale obejmą te kobiety, które zajdą w ciąży w kwietniu tego roku i później. Takie przepisy przyznawania becikowego były ustalone już wcześniej i obowiązywały od 1 listopada 2009 r. do 31 marca 2010 r. Jednak były problemy z uzyskaniem zaświadczeń od lekarzy i rząd zdecydował się na złagodzeni przepisów.
Do końca roku z uzyskaniem świadczeń nie będzie problemu. Wystarczy jedynie zaświadczenie wystawione przez lekarza lub położną, że kobieta w trakcie ciąży odbyła 1 badanie. Zaświadczenie nie musi być w postaci formalnego druku, musi zawierać jednak dane i pieczątkę osoby je wystawiające. Jednak z początkiem przyszłego roku, zostaną przywrócone dawne przypisy. Zaświadczenie będzie musiało być zgodne z rozporządzeniem ministra zdrowia z 14 września 2010 r. w sprawie form opieki medycznej w ciąży uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz wzoru zaświadczenia potwierdzającego pozostawanie pod tą opieką (Dz.U. nr 183, poz. 1234).
- Jeżeli jednak rodzice złożą wnioski do grudnia, to zostaną one rozpatrzone na starych zasadach. Wniosek złożony po 1 stycznia 2012 roku, zostanie rozpatrzony zgodnie z nowymi przepisami – powiedziała kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białymstoku Halina Pietrzykowska i dodała – Przedstawione zaświadczenia będą musiały być zgodne ze wzorem ustanowionym przez Ministra Zdrowia.
Rodzice mają 12 miesięcy na złożenie wniosku o przyznanie świadczeń, jednak nawet jeżeli kobieta urodzi w tym roku, a złoży wniosek o przyznanie zaświadczenia w przyszłym roku, to będzie musiała spełniać nowe kryteria
- O świadczenie z tytułu urodzenia dziecka będzie mogła ubiegać się kobieta, która w czasie ciąży przebywała za granicą lub urodziła poza terytorium Polski. Warunkiem uzyskania świadczenia jest przedstawienie dokumentacji lekarskiej z przebytymi badaniami spełniającymi kryteria przyznania becikowego – poinformowała Halina Pietrzykowska.
Jeżeli wizyta u lekarze nie będzie przeprowadzona przed 10 tygodniem ciąży to będą problemy z uzyskaniem becikowego oraz zasiłku z tytułu urodzenia dziecka. Zaświadczenia takie będą obowiązkowo wymagane, a jeżeli rodzice nie będą mogli przedstawić zaświadczeń lekarskich to będzie oznaczało to brak świadczeń na dziecko.