reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Czerwiec 2010

Schemat żywienia dziecka powyżej 1. roku życia

Schemat żywienia dzieci pomiędzy 13. a 36. miesiącem życia to owoc pracy naukowców o nowatorskim podejściu do żywienia dzieci. Zauważyli oni, że u coraz większej liczby dzieci po ukończeniu pierwszego roku życia zaczynają występować drobne problemy zdrowotne, co często związane jest z nieodpowiednią dietą. Prawdopodobnie dzieje się tak, ponieważ nawet bardzo opiekuńcze mamy nie wiedzą, jaką dietę powinny zapewnić szybko rosnącemu brzdącowi, którego zapotrzebowanie na energię oraz różnorodne składniki odżywcze i mineralne znacząco się zmienia.


Zalecenia przedstawiają zasady prawidłowego żywienia dzieci w wieku 1 – 3 lata tak, by razem z innymi ważnymi poradami dotyczącymi np. aktywności fizycznej, zapewniały prawidłowy wzrost i rozwój dziecka w tym okresie.

Dieta dziecka w wieku 1-3 lat powinna być urozmaicona pod względem doboru produktów. Pełnowartościowy (dobowy) jadłospis powinien uwzględniać produkty z 5 grup żywności:

  1. mięso, ryby, wędliny, jaja,
  2. mleko i przetwory mleczne,
  3. warzywa i owoce,
  4. przetwory zbożowe,
  5. tłuszcze roślinne.
Pamiętaj, by urozmaicać jadłospis i stopniowo wprowadzać i przyzwyczajać dziecko do nowych produktów. Dzięki temu maluch zaakceptuje różne potrawy a jego dieta zapewni mu wszystkie potrzebne składniki odżywcze. Dziecko powinno spożywać w ciągu dnia 4 -5 posiłków. Należy unikać podjadania między posiłkami oraz oglądania telewizji lub zabawy w czasie posiłków. Kierowanie się apetytem dziecka i jego aktywnością fizyczną najlepiej zapobiegają jego przekarmianiu lub niedożywieniu. Rozwój fizyczny dziecka powinien być oceniany na podstawie siatek rozwoju fizycznego, np. opracowanych przez WHO.

Standardy żywienia dziecka po 1. roku życia możesz pobrać tutaj.
Dekalog żywienia dzieci w wieku 1 – 3 lata:


  1. Należy codziennie spożywać pieczywo i przetwory zbożowe pochodzące z pełnego przemiału zbóż.
  2. Należy spożywać codziennie produkty nabiałowe, takie jak mleko (w tym mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci w wieku poniemowlęcym), maślankę, kefir lub jogurt; dla dzieci powyżej 24 miesiąca życia ze zmniejszoną zawartością tłuszczu.
  3. Należy codziennie jeść warzywa (w tym warzywa strączkowe) i owoce.
  4. Chude mięso czerwone, w tym wędliny, powinny być spożywane nie częściej niż dwa – trzy razy w tygodniu, a jajka kurze w dni, w których nie jest spożywane mięso.
  5. Mięso drobiowe powinno być spożywane dwa – trzy razy w tygodniu, zawsze bez skóry.
  6. Wskazane jest spożywanie ryb, jeden - dwa razy w tygodniu.
  7. Posiłki powinny być przygotowywane z udziałem tłuszczy roślinnych (najlepiej oliwka z oliwek lub olej rzepakowy) z ograniczeniem tłuszczu zwierzęcego.
  8. Należy ograniczyć dodatek soli do potraw i produktów spożywczych.
  9. Należy ograniczyć spożywanie słodkich napojów i pić czystą wodę.
  10. Dziecko powinno codziennie ćwiczyć fizycznie, bawiąc się lub grając przez kilkadziesiąt minut, najlepiej na świeżym powietrzu.
 
reklama
ja także na chwileczkę i chciałam złożyć
najpiękniejsze życzenia dla naszej kochanej Lilusi oraz jej mamusi - żyjcie nam sto lat dziewczyny
 
Kasia nam jak wychodziły dolne jedynki to też była sraka na maxa....Przy górnych już nie ....ale przy dolnych to się działo...Ja dawałam dicoflor tylko i marchwiankę.i następnego dnia było juz lepiej....a trzeciego dnia już było po biegunce....
 
dzieczyny, co stosujecie na biegunkę? u nas całe popołudnie pod znakiem sraki........ dałam smactę, ale po niej jeszczze 5 niespodzianek było... dałam też dicoflor... poza tym to nie ma żadnych innych objawów... czy to może być od żębów? (idą czwórki)

koriander- mam pytanko tortowe: cudny ten wasz tort, czy te truskawki na wierzchu polewałaś czymś (galaretką?) czy tylko same truskawy tak są? fajnie wygąda taka dekoracja i chcę jutro na ciacho taką zrobić :)

U nas sprawdza sie lakcid i orsalit:)

O jakim torcie mowa bo nie widze zadnego zdjecia;(
 
mimo ze juz skladalismy zyczenia to jeszcze raz na koniec dnia powtorzymy sto lat dla Lilusi i dla jej mamy Koriander:)
czekamy na fotorelacje:-)

cholerka po tej aferze ogorkowej zastanawiam sie nad podaniem truskawek Jasiowi, chyba zrobie sam smietankowy tort
juz pojutrze urodzinki wiec jutro wielkie gotowanie i pieczenie

zamierzacie podawac dzieciom po ukonczeniu roku specjalne mleczko czy przechodzicie na krowie?
 
reklama
Dziekujemy slicznie za zyczenia!!!! Kajdusiu przy twoich az mi sie lezka zakrecila :*****, Gosiu, Perfeciu Agusiu wasze rowniez przepiekne!!!!!!!! Chyba je sobie na pamiatke wstawie w profil:-):-) Jestescie przekochane dziewczyny, az nie wiem co napisac :zawstydzona/y::zawstydzona/y:Wszystkim ktore o nas pamietaly tutaj i na FB dziekuje!!

Impreza nam sie udala baaaardzo. Tort -REWELACJA!!! Jesli moge polecic to polecam go wlasnie, moj pierwszy tort w zyciu, a kazdy kto go dzis probowal nie mogl mi uwierzyc, tak prosty w wykonaniu a tak piekny i smaczny.
Ze wszystkich prezentow ktore Lila dostala numerem 1 dla niej byl...najprostszy baczek. Jesli wasze dzieci go jeszcze nie maja to polecam na prezent. Ksiazeczka z glosami zwierzat i ich zdjeciami rowniez ja zachwycila.

kasiajanicka ja takie truskawki przed podaniem smaruje lyzeczka tezejacej galaretki, nauczylam sie tego w restaracji i efekt jest zawsze przepiekny:swiezych soczystych owocow. polecam.
nadika zdrowka!

Milej nocki :-):-)
 
Do góry