reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Kochani, niech te Święta będą chwilą wytchnienia i zanurzenia się w tym, co naprawdę ważne. Zatrzymajcie się na moment, poczujcie zapach choinki, smak ulubionych potraw i ciepło płynące od bliskich. 🌟 Życzę Wam Świąt pełnych obecności – bez pośpiechu, bez oczekiwań, za to z wdzięcznością za te małe, piękne chwile. Niech Wasze serca napełni spokój, a Nowy Rok przyniesie harmonię, radość i mnóstwo okazji do bycia tu i teraz. ❤️ Wesołych, spokojnych Świąt!
reklama

Zdrowie i uroda w ciąży

Używam farby stosunkowo łagodnej (o ile tak można wogóle mówić o farbach do włosów:confused:) bez utleniaczy itp. Lekarz stwierdził, że skoro nie występowały u mnie dotąd reakcje alergiczne itp, to nic nie stoi na przeszkodzie.
Osobiście już wiem,że kolejne farbowanie będę odkładała na jak najpóźniej, ponieważ nasze ciało w czasie ciąży reaguje kompletnie inaczej, nawet na rzeczy, które dotąd były normalnością. Mam nadzieję, że słonko latem też swoje zrobi :)
 
reklama
oj tak, Naturia ma świetną linię! Sama będąc w Polsce jej używałam. Farba tania, a efekt piorunujący! Ale tak, jak piszesz..ten AMONIAK :(
 
ja uwielbiam ten kolor włosów, extra się w nim czuje i na prawdę wygląda świetnie ale nie wiem czy znajdę jakąś farbę o podobnym kolorze
 
Nula piekny ten kolor- raz takowy mialam- niestety zmywal sie strasznie szybko- teraz preferuje naturalne odcienie blondu- taki miodowo slomkowy- lubie jak wygladaja naturalnie:)

ja w sumie poki co jakos jeszcze dam rade farbowalam jakos kilka dni po zaplodnieniu...efekt byl straszny :/ masakra...zwalalam na farbe ale teraz wiem ze to byl skutek szalejacych juz hormonow- na szczescie kolro sie łądnie splokal wyruwnal i napbrala ladnego odcienia i jest ok!
 
nula kolor super:)

Ja za to przeszlam przez rozne kolory- rudy, blond i ciemny ;) I doszłam do wniosku że najlepiej w naturalnym czyli w ciemnym :)
 
TydzieńWielkośćMasa
52 mmzbyt wcześnie, by to ocenić
62 - 4 mmzbyt wcześnie, by to ocenić
75 - 13 mm0,8g
814 - 20 mm3g
922 - 30 mm4g
1031 - 42 mm5g
1144 - 60 mm8g
1261 mm9-13g
1365 - 78 mm14-20g
1480 - 103 mm25g
1593 - 113 mm50g
16108 - 116 mm80g
1711 - 12 cm100g
1812,5 - 14 cm150g
1913 - 15 cm200g
2014 - 15 cm260g
2118 cm300g
2219 cm350g
2320 cm450g
2421 cm530g
2522 cm700g
2623 cm850g
2724 cm1000g
2825 cm1100g
2926 cm1250g
3027 cm1400g
3128 cm1600g
3229 cm1800g
3330 cm2000g
3432 cm2250g
3533 cm2250g
3633 cm, od czubka głowy do palców stóp - 45 cm2750g
3735 cm, od czubka głowy do palców stóp - 47 cm2950g
3835 cm3100g
3936 cm3250g
40od czubka głowy do palców stóp - 48 - 51 cm
Średnia długość i masa ciała płodu w poszczególnych tygodniach ciąży (OM)
 
Kalendarz ciąży tydzien po tygodniu:

Specjalnie dla ciebie - kalendarz ciąży, tydzień po tygodniu!Pamiętaj, że nigdy dokładnie nie wiadomo, kiedy doszło do zapłodnienia.Jeśli zatem planujesz ciążę, to od pierwszego dnia miesiączki powinnaś się zachowywać jakbyś w niej była. Powinnaś zacząć łykać kwas foliowy oraz zdrowo się odżywiać. Nie możesz także zażywać żadnych używek – alkohol odpada, tym bardziej papierosy, które powinnaś odstawić na długo przed ciążą, aby organizm zdążył się oczyścić. Warto wiedzieć, że wiek ciąży liczony jest od ostatniej miesiączki.
Przed tobą i specjalnie dla ciebie prezentujemy kalendarz ciąży! Teraz możesz sprawdzać, jak twoje dziecko się rozwija.

Trymestr I
Tydzien 1-4

Kalendarz ciąży - tydzień 1

Na samym początku dziecka jeszcze nie ma – jest tylko jajeczko, które zostanie uwolnione mniej więcej w połowie cyklu. Pamiętaj, że jest to twoja ostatnia miesiączka – kolejna czeka cię za około 10 miesięcy. Na razie jeszcze nic się nie dzieje, nie możesz zaobserwować żadnych zmian w organizmie.

Kalendarz ciąży - tydzień 2

Wtedy w jajnikach dojrzewają komórki jajowe, a macica pokrywa się warstwą błony śluzowej. Gdy nie nastąpi zapłodnienie, błona śluzowa wraz z jajeczkiem zostanie wydalona podczas owulacji. To w drugim lub trzecim tygodniu pęka w jajniku pęcherzyk Graafa i komórka przesuwa się do jajowodu, tam czekając na plemnik. Dzieje się to przeważnie w końcówce drugiego tygodnia lub na początku trzeciego.
Zatem gdy drugi tydzień będzie zbliżał się do końca nie stroń od zbliżeń ze swoim partnerem. I pamiętaj – to zagnieżdżenie jajeczka w macicy, a nie jego zapłodnienie jest początkiem ciąży. Może zdarzyć się przecież tak, że zapłodnione jajeczko nie zahaczy się o ścianę macicy i zostanie usunięte z organizmu.


Kalendarz ciąży - tydzień 3


Wiek płodowy:
1 – 14 dni
Przed tobą 38 – 37 tygodni (266 – 252 dni) do terminu porodu
Twój maluszek

Wielkość

Zmieściłby się cały w łebku szpilki.
Rozwój

Początek trzeciego tygodnia bardzo przypomina końcówkę drugiego. Dopiero jego koniec jest inny – opada gęsty śluz chroniący wejście do macicy, dzięki czemu plemniki mogą spokojnie przedostać się do jej wnętrza. Przez tę zaporę przedostają się tylko najlepsze plemniki – te o właściwym kształcie i ruchu. Przebrane już plemniki zbierają się przy wejściu do macicy i czekają na sygnał do dalszej wędrówki.
Mogą tak oczekiwać nawet od 4 do 6 dni. Czekają, aż gotowe jajeczko da im znak – wydzieli substancję chemiczną, która aktywuje plemniki. Teraz plemniki muszą się spieszyć – komórka jajowa jest gotowa tylko przez 24 godziny do zapłodnienia (czasem nawet krócej).
Gdy najsilniejszy plemnik przedrze się do wnętrza komórki, zacznie ona zamykać swoja błonę śluzową, tak aby żaden pozostałych plemników nie przedostał się do jej wnętrza. Zaraz po połączeniu jąder komórki i plemnika, komórka zaczyna się dzielić – z jednej powstają dwie, z dwóch cztery i tak dalej.
Pod koniec trzeciego tygodnia kulka złożona z kilkudziesięciu komórek (wyglądem przypominająca malinę lub morwę) dociera do macicy. Komórki dalej się dzielą, choć komórka jeszcze nie rośnie. Ma około 0,1 mm wielkości.
Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Mimo wielkich wydarzeń zachodzących w twoim układzie rozrodczym, najprawdopodobniej nie masz o nich pojęcia i czujesz się tak jak zwykle.
Jak to przeżywasz

Jeżeli od dawna marzyłaś o dziecku i starałaś się zajść w ciążę, niebawem z niecierpliwości będziesz obgryzać paznokcie wpatrując się w pasek testowy, zanim nie pojawi się na nim druga kreseczka. Jeśli nie zależało ci na zajściu w ciążę, będziesz obgryzać paznokcie z tego samego powodu, a kilkanaście minut czekania na wynik wyda ci się najdłuższą chwilą w życiu.



Kalendarz ciąży - tydzień 4

Wiek płodowy: 2 tygodnie (15 – 21 dni)
Przed tobą 36 – 35 tygodni (251 – 245 dni) do terminu porodu
Twój maluszek

Wielkość

Ledwie widoczne gołym okiem. Zarodek nie jest większy od ziarna maku, jest szarawy i półprzezroczysty.
Rozwój

Komórka po dotarciu do macicy zagnieżdża się w jej ścianie. Od tego momentu można mówić o ciąży. Z komórek tworzących komórkę cześć stanie się zarodkiem, pozostałe stworzą worek owodniowy i pęcherzyk żółciowy. Worek owodniowy będzie się powiększał, aż całkowicie otoczy dziecko, natomiast pęcherzyk żółciowy za jakiś czas zaniknie (gdy wykształci się łożysko), a do tej pory będzie dostarczał dziecku niezbędnego pokarmu.
Także w czwartym tygodniu ciąży mnożące się komórki zarodka zaczynają układać się liniowo, tworząc jego centralną oś, która już niebawem da początek cewie nerwowej.
Proces implantacji zapłodnionego jaja w macicy jest jednocześnie najbardziej krytycznym momentem ciąży. To właśnie wtedy dochodzi do większości wczesnych poronień samoistnych, z reguły niezauważalnych dla kobiet.
Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

W 4 tygodniu ciąży możesz czuć się zmęczona lub rozdrażniona – istnieje duże prawdopodobieństwo, że uznasz to, za objawy sygnalizujące okres. Kobiety wrażliwe na hormony mogą w tym czasie zaobserwować także niewielkie krwawienie – jest ono spowodowane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy.


źródło :Kalendarz ciąży – tygodnie 1 - 4 - Strona 3 - Kalendarz ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
 
Ostatnia edycja:
Trymestr I
Tydzien 5-8

Kalendarz ciąży - tydzień 5

Wiek płodowy:
3 tygodnie (22 – 28 dni)
Przed tobą 35 – 34 tygodnie (224 – 238 dni) do terminu porodu
Twój maluszek

Wielkość

Zarodek ma około 2mm długości i jest niewiele większy od ziarnka piasku.
Rozwój

Twoje maleństwo powoli staje się organizmem wielokomórkowym w kształcie litery C, z widocznym szczytem i dołem, przodem i tyłem. Wzdłuż grzbietu zarodka pojawia się zagłębienie, które z biegiem czasu zasklepi się od góry, dając tym samym początek cewie nerwowej, a w przyszłości rdzeniowi kręgowemu.
W piątym tygodniu ciąży cewa nerwowa ma wyraźnie szerszą, spłaszczoną część górną, z której rozwinie się mózg twojego dziecka. W centralnym punkcie zarodka powstaje pęcherzyk, który już niebawem przekształci się w mały przewód w kształcie litery U. Jest to zawiązek serca twojego maleństwa. W tym właśnie okresie rozwijające się serduszko (w wieku płodowym dwadzieścia jeden – dwadzieścia cztery dni) podejmie czynność skurczową i zacznie pompować krew dziecka. Już niebawem, bo około dwudziestego szóstego dnia pojawią się także zawiązki ramion, wyglądem przypominające miniaturowe gałki po obu stronach maleńkiego ciałka.
Zarodek otoczony jest w twoim brzuchu ochronnymi błonami płodowymi i połączony z pęcherzykiem żółtkowym, wytwarzającym własne krwinki.
Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Przez najbliższe sześć tygodni w twoim organizmie będzie zachodzić intensywna produkcja hormonów ciąży. Może się to objawiać u ciebie między innymi:
- pobudzeniem gruczołów sutka do produkcji mleka;
- zmianami w biochemii mózgu, powodującymi chwiejność emocjonalną (przewrażliwienie, płaczliwość, bezradność, które wcześniej nie leżały w twojej naturze);
- wyostrzenie zmysłu powonienia.
Jak to przeżywasz

Poniżej przedstawiamy ci listę przykładowych odczuć, jakie mogą ci towarzyszyć teraz do końca pierwszego trymestru.
Doznania emocjonalne

- Zmienność nastrojów. Z minuty na minutę może zmieniać się twój nastrój. Od pełni szczęścia do zniechęcenia i zwątpienia. Pamiętaj, że czas w jakim się znajdujesz to naprawdę ważny, przełomowy okres w twoim życiu, więc trudno się dziwić twojej gonitwie myśli, obawom na temat nieznanego.
- Wybuchowość. Jeśli wiesz czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego, z pewnością sama przyznasz, że teraz zachowujesz się podobnie lub nawet jeszcze gorzej. Dostaje się wszystkim – partnerowi, współpracownikom czy przypadkowej osobie na pobliskim bazarku warzywnym na którym codziennie kupujesz produkty na obiad.
- Niepokój. Mogą dopaść cię chwile zwątpienia, kiedy będzie ci się wydawać, że nie tylko ciąża i poród, ale przede wszystkim macierzyństwo przerastają cię całkowicie. Możesz także bać się o dalszy przebieg ciąży, a także bać się samego porodu. Najlepszym lekarstwem na twoje lęki będzie wiedza. Poczytaj specjalistyczne podręczniki dla przyszłych rodziców, porozmawiaj o swoich obawach z lekarzem. Jeśli masz możliwość porozmawiaj o swoich niepokojach z innymi młodymi matkami. Pamiętaj, że ciąża trwa aż 266 dni i masz mnóstwo czasu na oswojenie się z radykalnymi zmianami.
- Szaleństwo. Masz ważnienie, że stracisz kontrolę nad swoim życiem, własnymi emocjami i rozumem? Spokojnie! To nie obłęd, tylko absolutna norma.
Doznania fizyczne

- Odraza do papierosów, alkoholu, kawy. Twoja nadwrażliwość na niektóre zapachy może manifestować się na wiele sposobów: nudnościami, odruchami wymiotnymi lub nawet samymi wymiotami, zawrotami głowy, dusznością. Mają w tym swój udział mechanizmy obronne, które chronią twojego maluszka przed szkodliwymi substancjami. W miarę możliwości unikaj kontaktu ze wszystkim, co budzi w tobie odrazę. Nawet jeśli nie widzisz w danym momencie sensu, pamiętaj że twój organizm już teraz informuje cię czego powinnaś unikać.
- Parcie na mocz. Hormony, które uaktywniają się w czasie ciąży zwiększają ukrwienie narządów miednicy, w związku z czym zwiększa się także wydzielanie moczu, a także uczucie wypełnionego pęcherza. Podczas oddawania moczu staraj się pochylać do przodu, aby całkowicie opróżnić pęcherz. Ten męczący objaw powinien ustąpić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
- Bolesność piersi. Twoje powiększające się piersi stają się niezwykle wrażliwe. Możesz odczuwać ból, mrowienie, szczypanie czy nieprzyjemne „ciągnięcie”.
- Obsesje na punkcie jedzenia. Zachcianki na których widok krzywią się z dezaprobatą pozostali domownicy, a także nagła awersja do ulubionych potraw należą do typowych, klasycznych objawów ciąży.
- Zmęczenie. Coraz częściej zdarzają ci się drzemki w ciągu dnia? Nic dziwnego! Twój organizm zużywa teraz wiele sił i energii na dostosowanie się do nowego stanu. Nie win siebie, że przesypiasz ostatnio większą część dnia. Korzystaj teraz z tego przywileju jak najczęściej! Przecież naczynia po obiedzie mogą poleżeć w zlewie jeszcze parę minut.
Co powinnaś zrobić

Staraj się spożywać posiłki bogate w witaminy, płatki zbożowe, a także inne pokarmy w których znajduje się kwas foliowy. Ten składnik jest teraz dla twojego maluszka najważniejszy, bowiem ma wpływ na prawidłowe zasklepienie się cewy nerwowej zarodka.
Powinnaś jeszcze raz zastanowić się nad wyborem swojego lekarza, który poprowadzi cie przez cały okres ciąży.

Kalendarz ciąży - tydzień 6

Wiek płodowy: 4 tygodnie (29 – 35 dni)
Przed tobą 34 – 33 tygodnie (237 – 231 dni) do terminu porodu
Twój maluszek

Zarodek razem z pęcherzykiem żółtkowym przypomina okrągły cukierek M&M.
Rozwój

Minął już pełny miesiąc od poczęcia. Twoje maleństwo swoim wyglądem przypomina kijankę bądź małą rybkę, ponieważ ma skrzela! Ma dwa mikroskopijne skupiska pigmentu po obu stronach główki, które z biegiem czasu przekształcą się w oczy, a także dwa pęcherzyki w górnej części tułowia, z których w następnych tygodniach powstaną płuca. Cewa nerwowa zasklepiła się już całkowicie. Górny, spłaszczony koniec cewy wciąż się rozrasta, stając się zawiązkiem mózgu, natomiast dolny wydłuża się ku dołowi jako zawiązek rdzenia kręgowego. Na tym etapie twój lekarz nie może sprawdzić płci twojego maleństwa, ale można zauważyć na tułowiu zarodka dwie okrągłe plamki, z których powstaną sutki, niezależnie od tego, czy będzie on chłopcem czy dziewczynką.
Serce twojego maluszka (cienki przewód w kształcie litery U), zaczyna bić między dwudziestym pierwszym a dwudziestym czwartym dniem życia, uruchamiając przy tym krążenie własnej krwi.
W 6.tygodniu ciąży twoje dziecko ma już zawiązek jamy ustnej i warg, a także zarysy dłoni, palców i paznokci.
Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

W dalszym ciągu w twoim organizmie wzrasta produkcja hormonów ciąży, w tym gonadotropiny kosmówkowej (hCG), w wyniku której odczuwasz nudności i zmęczenie. Może dokuczać ci także niskie ciśnienie tętnicze krwi przez co czujesz się wręcz bliska omdlenia.
Pamiętaj, że w tym wczesnym okresie ciąży może dojść do samoistnego poronienia. Jeśli masz już za sobą takie poronienie, lekarz prowadzący twoją ciążę może częściej monitorować stężenie hCG w twojej krwi.
Jak to przeżywasz

Z powodu nadmiaru progesteronu możesz czuć znużenie, pobolewanie i ogólne rozbicie. Jednak pamiętaj, że wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży czuje się naprawdę dobrze.
W tym tygodniu powinnaś także wykonać pierwsze badanie USG, które oceni wiek płodowy i dotychczasowy przebieg ciąży.
Być może coraz częściej przyglądasz się dzieciom, które mijasz na ulicy, zastanawiając się jak będzie wyglądać twój maluszek. Spokojna głowa! To zupełnie naturalne zachowanie. Gdy już na świat przyjdzie twoje dziecko, będzie najpiękniejsze na świecie (a przynajmniej ty sama będziesz o tym przekonana).

Kalendarz ciąży - tydzień 7

Wiek płodowy:
5 tygodni (36 – 42 dni)
Przed tobą 33 – 32 tygodnie (230 – 224 dni) do terminu porodu
Twój maluszek

Twój maluszek rozpoczyna drugi miesiąc życia. Jego waga wynosi mniej więcej tyle samo co wiórek kokosowy czy jedna jagódka (około 0,8 g) i ma 5 – 13 mm długości.
Rozwój

Zarodek choć tak naprawdę istnieje dopiero od miesiąca, już ma widoczne cechy ludzkie. Choć ogonek jest jeszcze widoczny, maluszek zaczyna już wykształcać właściwy człowiekowi przewód pokarmowy, nozdrza, płuca, dłonie i stopy. Tworzy się także zawiązek jamy ustnej, wątroba i soczewki oczu. Powstaje łożysko paznokci, a w dziąsłach zawiązki zębów.
Gdybyś teraz spojrzała na kruszynę znajdująca się w twoim brzuszku stwierdziłabyś, że jest już bardziej podobna do niemowlęcia niż do kijanki. Mięśnie i nerwy zarodka tworzą coraz gęstszą sieć powiązań, a całe maleńkie ciałko wije się i kurczy w odpowiedzi na bodźce.
Już za dwa dni, (między trzydziestym pierwszym a trzydziestym trzecim dniem życia), mózg zarodka powiększy swą objętość o jedną czwartą.
Jeśli wykonasz USG w tym tygodniu z pewnością badanie ujawni bicie serduszka twojej kruszynki, podobne w obrazie do maleńkiej lampy błyskowej.
Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Z pewnością nie zauważysz jeszcze żadnych drastycznych zmian w swojej sylwetce, możesz jedynie stwierdzić, że zaczynasz tracić wcięcie w talii.
Wydzielina śluzowa twojej szyjki macicy gęstnieje, by stworzyć czop, który szczelnie zamyka jej ujście aż do czasu porodu.
Jak to przeżywasz

Możesz (ale nie musisz) czuć się zmęczona, obolała, rozbita. Nudności zdarzają się w tym okresie ciąży często, ale wcale nie są obowiązkowe. Jeśli jednak czujesz się doskonale i nie cierpisz na żadne powszechnie znane objawy ciąży, ciesz się z tego i pod żadnym pozorem nie myśl, że coś jest nie w porządku z tobą czy z dzieckiem!
Jeśli jednak czujesz się źle, pamiętaj, że twoje dolegliwości wynikają przede wszystkim z wytężonej pracy hormonów, które starają się zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju twojego dziecka.
Pamiętaj także, że nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie ćwiczeń Kegla. Gimnastyka ta ma na celu wzmocnienie mięśnia łonowo – guzicznego i innych mięśni krocza, które podtrzymują dno miednicy. Twoja dbałość o dobrą kondycję tych mięśni pomoże ci zapobiec nietrzymaniu moczu w zaawansowanej ciąży i po porodzie podczas kaszlu lub śmiechu. Dodatkowo gimnastyka sprzyja właściwemu ukrwieniu narządów miednicy, a także przyspiesza rekonwalescencję po porodzie.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla? Nic prostszego! Ćwiczenia polegają na zaciskaniu mięśni krocza, tak aby podczas oddawania moczu zatrzymać jego strumień. Zacznij ćwiczenia właśnie od takiej sytuacji. Gdy już opanujesz o co w nich chodzi, możesz powtarzać ćwiczenia wielokrotnie w ciągu dnia, na przykład pracując za biurkiem czy stojąc w kolejce w sklepie. Postaraj się wykonywać jak najwięcej skurczów pod rząd, maksymalnie silnych i jak najdłużej trwających.


Kalendarz ciąży - tydzień 8


Wiek płodowy: 6 tygodni (43 – 49 dni)
Przed tobą 32 – 33 tygodnie (223 – 217 dni) do terminu porodu
Twój maluszek

Twój maluszek osiągnął już wielkość opuszki kciuka – jego najdłuższy wymiar wynosi od 1,25 do 2 cm.
Rozwój

Twoje maleństwo rozwija się bardzo intensywnie, czerpiąc substancje odżywcze z twojej krwi. Wykształciły się już u niego kończyny wraz z palcami i paznokciami, zarysy ucha zewnętrznego, powiek, górnej wargi, czubka nosa i jelit. I to wszystko w przeciągu sześciu tygodni życia! Aż trudno w to uwierzyć, prawda?
Ty

Co się dzieje z tobą fizycznie

Jeśli do tej pory nie męczyły cię poranne mdłości, prawdopodobnie doświadczysz ich teraz. Winę za ten stan ponosi wysoki poziom twoich hormonów.
W tym okresie możesz także odczuwać ostre bóle po którejś stronie miednicy, zwłaszcza przy skrętach tułowia czy zmianie pozycji na stojącą po dłuższym siedzeniu. Twoja macica staje się coraz cięższa, co zaczynają odczuwać stabilizujące ją więzadła i mięśnie.
Oprócz nudności i wymiotów możesz cierpieć także na inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zaparcia lub biegunki. Zaparcia są spowodowane zwolnieniem perystaltyki jelit, a biegunka jest naturalną reakcją obronną twojego organizmu na pokarmy, które mogłyby zaszkodzić tobie, a także twojemu maleństwu.
Czasami zdarza się, że w 8. tygodniu ciąży pojawia się różowa lub brunatna wydzielina z pochwy. Poinformuj o tym swojego lekarza. Niepokojąca jest wydzielina żywoczerwona, bardzo obfita lub zawierająca niewielkie skrzepy krwi.
Jak to przeżywasz

Z powodu nudności i wymiotów możesz martwić się stanem odżywienia i tym, że nie zapewnisz swojemu dziecku wszystkich niezbędnych składników mineralnych. Pamiętaj jednak, że nie ma powodów do obaw jeśli nie jesteś odwodniona i przyswajasz bez wymiotów przynajmniej jeden posiłek dziennie. Pamiętaj, że twoje dziecko jest nadal bardzo maleńkie i wystarczy mu znikoma porcja kalorii do przeżycia. Jedz więc, to co możesz znieść i nie zmuszaj się do niczego innego.
Warto w tym czasie poszukać internetową grupę dyskusyjną skupiającą przyszłe mamy. Możesz porozmawiać z kobietami w takim samym stanie jak ty, nie ruszając się z własnego domu. Wymieniaj się doświadczeniami, mów o swoich rozterkach. Pamiętaj jednak, że fora internetowe siłą rzeczy przyciągają więcej kobiet z problemami w ciąży niż bez problemów. Czytając ich wypowiedzi możesz wyrobić sobie niezgodny z rzeczywistością pogląd, że ciąża to stan niekończących się zagrożeń i powikłań. Ale jednocześnie poczucie, że niezależnie jak bardzo źle się czujesz, zawsze znajdziesz kogoś, kto czuje się jeszcze gorzej, bywa źródłem pewnej przewrotnej pociechy.
Pamiętaj!

Już teraz pomyśl o odpowiedniej bieliźnie. Zaopatrz się w luźne, bawełniane majtki, przeznaczone dla kobiet w ciąży. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zakażenia dróg moczowych, na które w czasie ciąży jesteś szczególnie narażona.
Zrezygnuj także z pachnącego papieru toaletowego, perfumowanych pianek do kąpieli i płynów do higieny intymnej. Wszystkie te kosmetyki mogą mieć niekorzystny wpływ na twoją naturalną florę bakteryjną pochwy (i tak osłabioną z powodu ciąży), która pełni funkcję ochronną przed niebezpiecznymi bakteriami chorobotwórczymi.

źródło:Kalendarz ciąży – tygodnie 5 - 8 - Strona 4 - Kalendarz ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
 
Ostatnia edycja:
reklama
Trymestr I
Tydzień 9-12

Kalendarz ciąży - tydzień 9

Wiek płodowy: 7 tygodni (50 – 56 dni)
Przed tobą 31 – 30 tygodni (216 – 210 dni) do terminu porodu
Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko ma już około 2 cm długości.
Rozwój

Część lekarzy nazywa zarodek płodem, począwszy już od pięćdziesiątego dnia jego życia. Twoje dziecko ma już błoniaste powieki, które zakrywają oczy, a coraz lepiej rozwinięte mięśnie pozwalają mu na wykonywanie pierwszych, delikatnych ruchów. Kończyny maluszka rosną nierównomiernie – górne zdecydowanie szybciej od dolnych. Dłonie dziecka nadal kształtem przypominają wiosła, ale w ich obrębie zaczynają tworzyć się przewężenia, które już niebawem dadzą początek dobrze wyodrębnionym palcom. Miejsca w których będą kolana i kostki są zaznaczone niewielkimi wgłębieniami, ale łokcie powoli stają się już dobrze widoczne. W tym tygodniu rozwiną się także gruczoły płciowe – jądra lub jajniki według ustalonego z góry planu genetycznego. Chociaż będą już uformowane, dopiero po około dwóch miesiącach twój lekarz będzie mógł zidentyfikować je w badaniu USG. Natomiast już teraz jest możliwa rejestracja fal czynności elektrycznej mózgu.
Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

W tym tygodniu poziom odpowiedzialnej za nudności gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w twoim organizmie osiąga najwyższy poziom. Już od następnego tygodnia, w miarę stabilizacji wydzielania hormonów, twoje samopoczucie zacznie się poprawiać.
Twoja macica powiększyła się już dwudziestokrotnie i można porównać jej wielkość do piłki tenisowej. Możesz także wyczuć, że okolica poniżej pępka stała się wyraźnie twardsza niż zazwyczaj.
W 9. tygodniu ciąży możesz także wyczuć pierwsze wyraźne zmiany w skórze i włosach. Twoje włosy albo pięknieją w oczach – są grube i lśniące – albo niestety odwrotnie: łatwiej się przetłuszczają i wypadają. Pamiętaj aby w tym czasie zdecydowanie zrezygnować z zabiegów upiększających w rodzaju farbowania, trwałej czy rozjaśniania. W tym stanie lepiej nie narażać włosów na kontakt z substancjami chemicznymi, które dodatkowo mogłyby się wchłonąć nierównomiernie.
Jak to przeżywasz

Trudno zachowywać się jak gdyby nigdy nic, gdy nieustannie walczysz z mdłościami. Pomimo wszystko staraj się dbać o siebie i nie tracić wiary, że wkrótce poczujesz się lepiej.
Będąc w ciąży, możesz czuć się wyjątkowo, jakbyś sama na świecie (i jako pierwsza) przeżywała ten stan. Z pewnością nie pomaga również fakt, że twoja ciąża jest nadal niewidoczna dla twojego partnera. Być może masz o to do niego cichy żal, ale on zauważa jedynie, że jesteś kapryśna, wybuchowa, zmęczona i naprawdę ciężko z tobą wytrzymać. Zapewne zastanawia się, kiedy wreszcie będziesz taka jak dawniej.
Jeśli dotychczas prowadziłaś intensywne życie towarzyskie naznaczone próbowaniem kolorowych drinków, to teraz z pewnością zastanawiasz się, jak wytłumaczyć znajomym nagłą zmianę twoich nawyków i rezygnację z alkoholu. Dobrą wymówką będzie dieta odchudzająca – co w twoim przypadku będzie tym zabawniejsze, że już niebawem znajomi zobaczą, jak zaokrąglasz się w szybkim tempie.
Co powinnaś zrobić

Jeśli jeszcze nie odbyłaś pierwszej wizyty u lekarza, koniecznie umów się na nią teraz. Im wcześniej zostaniesz zbadana pod kątem ewentualnych infekcji i innych czynników ryzyka, tym większa szansa, że urodzisz zdrowe dziecko.
Już w tym tygodniu przygotuj się na pierwsze badanie ultrasonograficzne USG.

Kalendarz ciąży - tydzień 10


Wiek płodowy: 8 tygodni (57 – 63 dni)
Przed tobą 30 – 29 tygodni (209 – 203 dni) do terminu porodu
Twój maluszek

Wielkość

Ma około 2,5 cm długości i waży 5 g – dokładnie tyle, co ogrodowy żuczek
Rozwój

Z końcem drugiego miesiąca twoje maleństwo z dnia na dzień przybiera coraz bardziej ludzkie kształty. Gdybyś miała możliwość zajrzenia do środka swojej macicy, zobaczyłabyś malutką istotkę wielkości opuszka kciuka, na wpół przezroczystą, ale ewidentnie ludzką. Twoje dziecko ma już nerki, płuca, narządy płciowe i przewód pokarmowy, a w jego kończynach zaczynają tworzyć się kości. Fundamenty pod budowę jego ciała zostały już położone, a przez kolejne trzydzieści tygodni plan ten będzie po prostu dopracowywany i wykańczany.
Jeśli twoje dziecko będzie chłopcem, jego jądra już produkują testosteron.
W tym tygodniu, lekarz przykładając do twojego brzucha głowicę aparatu dopplerowskiego, jest w stanie usłyszeć pierwsze tony serca płodu.
Jeśli bicie serca zaczyna być słyszalne, ryzyko wczesnego poronienia samoistnego spada i wynosi odtąd 5 – 10%.
Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Twoja macica jest już wielkości średniej pomarańczy. Z pewnością gdy patrzysz na siebie w lustrze, zauważasz już wyraźne zmiany swojej sylwetki: brak talii i większy biust.
Wokół twoich sutków mogą pojawiać się drobne białawe guzki, zwane gruczołami lub guzkami Montgomoery’ego (od nazwiska irlandzkiego położnika, który opisał je po raz pierwszy). Guzki te wydzielają białą substancję nawilżającą, która działa niczym smar. Już za kilka miesięcy ułatwi ci ona karmienie piersią.
Możesz także zauważyć zmiany w pigmentacji skóry, które polegają na ściemnieniu brodawek sutkowych, znamion czy też piegów. Nie martw się! Po urodzeniu maleństwa przebarwienia te powrócą do stanu sprzed ciąży.
Jak to przeżywasz

Twoje hormony nadal płatają ci figle, przede wszystkim w sferze emocjonalnej. Być może łatwo wpadasz w złość, smutek, przygnębienie, ale i łatwo dajesz się unieść euforii, a wszystko to w przeciągu kilku minut. Z pewnością denerwuje cię to, bo ostatnio nierzadko masz poczucie braku kontroli nad własnym ciałem i emocjami, a tego przecież nikt nie lubi. Pamiętaj, że ciąża to jedno wielkie ćwiczenie cierpliwości i zdrowej autoironii. Postaraj się zaakceptować to wszystko nad czym nie panujesz, jednocześnie starając się panować nad tym, co pozostaje w twojej gestii.
Nie wybiegaj także myślami zbyt daleko w przyszłość, nie martw się na zapas i nie przerabiaj bez przerwy rozlicznych czarnych scenariuszy.
Co możesz zrobić

Postaraj się zdrowo się odżywiać, spać i nie wpędzaj się w poczucie winy. Pamiętaj, że ciąża sprzyja rozpulchnieniu dziąseł, co może objawiać się krwawieniem w kontakcie ze szczoteczką do zębów lub nicią dentystyczną. Dodatkowo wzrasta wydzielanie śliny. Używaj miękkiej szczoteczki, myj zęby po każdym posiłku i unikaj lepkich słodyczy, które mogą z łatwością osadzać się w szczelinach między nimi, przy szyjkach i na dziąsłach.
W tym okresie wybierz się także do dentysty. To dobry moment na przegląd, usunięcie kamienia nazębnego i wykonanie niezbędnych napraw. Pamiętaj, ze choroby dziąseł i inne problemy stomatologiczne zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dziecka.
Nie rezygnuj także z zapinania pasów w samochodzie nawet jeśli wyruszasz na krótkie dystanse. Gdy pasy zaczną cię uwierać, odwiedź najbliższy sklep motoryzacyjny i zaopatrz się w odpowiednie wstawki i końcówki.

Kalendarz ciąży - tydzień 11


Wiek płodowy:
9 tygodni (64 – 70 dni)
Przed tobą 29 – 28 tygodni (202 – 196 dni) do terminu porodu
Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko ma 4,5 – 6 cm długości i waży 8 – 9 g. mniej więcej tyle co jeden orzeszek ziemny.
Rozwój

To bardzo ważny tydzień dla rozwoju twojego dziecka, które właśnie podwaja swoją długość. Pod koniec 11. tygodnia prawie połowa tej długości będzie przypadać na jego głowę, a reszta na tułów.
Również w tym tygodniu maluszek znacznie się uaktywnia – zaczyna przemieszczać się w macicy, obracać, zginać i prostować kończyny, a także reagować czkawką na zachłyśnięcie. Jego ruchy będą niestety nadal dla ciebie niewyczuwalne przez najbliższe półtora miesiąca. Na razie ma dużo miejsca i swobodnie unosi się w płynie owodniowym.
Z miękkich wyrostków po obu stronach tułowia rozwijają się kończyny górne i dolne, z wyraźnymi zakończeniami w postaci dłoni i stóp zaopatrzonych w maleńkie palce. Coraz lepiej zarysowują się również paznokietki i mieszki włosowe.
Wokół miejsca połączenia sznura pępowiny z ciałem zarodka tworzą się pętle jelitowe. Jelita twojego dziecka już od początku są zdolne do skurczów i wytwarzania fali perystaltycznych, jednak długo jeszcze nie będą miały okazji do aktywnej pracy – przez cały okres życia wewnątrzmacicznego twój maluszek otrzymuje substancje odżywcze z krwi do krwi, z pominięciem przewodu pokarmowego.
Twoje maleństwo w zależności od płci ma już jądra lub jajniki, jednak identyfikacja jego płci w ultrasonografie będzie możliwa nie wcześniej niż za miesiąc. Cierpliwości!
Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

Twój organizm rozrasta się wszerz, a także w głąb. Przez najbliższe dziesięć tygodni będzie okresem intensywnego powiększania się nie tylko dziecka, ale i także ciebie samej.
Pamiętaj o tym, by pić jak najwięcej płynów, gdyż produkujesz coraz więcej krwi, płynu owodniowego i innych wydzielin, w tym potu i łoju. Najlepsza będzie woda mineralna, bezkofeinowa zimna herbata i mleko. Uważaj na słodkie napoje gazowane i soki owocowe, które z łatwością przekładają się na dodatkowe, zbędne kilogramy. Aby ustrzec się przed odwodnieniem noś przy sobie coś do picia.
Objętość twojej krwi wciąż wzrasta. W organizmie przeciętnej kobiety krąży około 4,5 litra krwi, przez cały okres ciąży przybywa jej prawie litr. Z biegiem czasu gdy łożysko naczyniowe wypełni się dodatkową porcją krwi, normalizuje się ciśnienie tętnicze, nieco obniżone w pierwszych tygodniach ciąży, a to oznacza, poprawę twojego samopoczucia – mniej zawrotów głowy i więcej energii.
W 11. tygodniu ciąży mogą ci dokuczać intensywne bóle głowy związane z odwodnieniem albo obrzękiem zatok przynosowych. Obrzęk wynika ze wzmożonej aktywności zatok, których zadaniem jest ochrona twojego organizmu przed drobnoustrojami. Jeśli bóle głowy stają się nie do wytrzymania, zapytaj swojego lekarza o dozwolony środek przeciwbólowy. Pamiętaj jednak, że z pewnością nie będzie to aspiryna ani paracetamol, które w ciąży są absolutnie zabronione!
W tym okresie ciąży możesz także zacząć odczuwać zachcianki. Wiele kobiet odczuwa apetyty na rzeczy całkowicie niejadalne, takie jak ziemia, kreda, popiół lub nawet surowa mąka. Jest to zjawisko dość częste. Jeśli doświadczasz takich zachcianek, koniecznie poinformuj o tym swojego lekarza, ponieważ mogą one świadczyć o niedoborach pewnych witamin i minerałów

Kalendarz ciąży - tydzień 12


Wiek płodowy:
10 tygodni (71 – 77 dni)
Przed tobą 28 – 27 tygodni (195 – 189 dni) do terminu porodu
Twój maluszek

Wielkość

Twoje dziecko osiąga 6,5 cm długości (rozmiar twojego kciuka) i ciężar około 15g. Powoli już nie tylko macica, ale i ono samo zaczyna dorastać do rozmiarów piłeczki tenisowej.
Rozwój

Twoje dziecko coraz szybciej staje się piękniejsze. Gdybyś miała teraz możliwość obejrzenia swojego maluszka w macicy, zaskoczyłaby cię zmiana proporcji jego ciała: główka zwalnia tempo wzrostu, a tułów przyspiesza. Tak samo szybko rosną również kończyny i palce. Twój maluszek coraz bardziej przypomina prawdziwego noworodka, a jego pozycja w macicy zmienia się ze zwiniętej na bardziej wyprostowaną.
Ty

Co się z tobą dzieje fizycznie

W 12. tygodniu ciąży perystaltyka twoich jelit ulega dalszemu spowolnieniu, co może objawiać się zaparciem stolca, wzdęciami brzucha i nadmiarem gazów jelitowych.
Twoja wciąż powiększająca się macica staje się zbyt duża, by wystarczyło jej miejsca w dotychczasowej okolicy, czyli w obrębie miednicy. Zaczyna powoli napierać ku górze na narządy jamy brzusznej, w sposób delikatny nie powodujący jeszcze dyskomfortu.
Twoje serce może przyspieszyć z powodu zwiększonej objętości krwi do przepompowania.
Czy wiesz, że podczas każdego wdechu wciągasz teraz do płuc o 40 – 50% większą objętość powietrza niż przedtem? Twoja klatka piersiowa poszerza się, a żebra zmieniają położenie na bardziej poziome. W efekcie, niezależnie od powiększania się gruczołów sutkowych, możesz poczuć, że dotychczasowy biustonosz stał się za ciasny. Powinnaś go zastąpić większym o jeden numer.
W wyniku rozluźniania się więzadeł miednicy mogą doskwierać ci bóle w okolicy kości guzicznej (ogonowej), zwłaszcza jeśli spędzasz większość dnia w pozycji siedzącej.
Poszerza się także obwód twoich bioder, które przygotowują miejsce dla rosnącej macicy. Jeśli chcesz załagodzić dolegliwości stosuj piętnastominutowe zimne lub gorące okłady (w zależności od tego, co ci pomaga) na okolicę kości guzicznej.
Jak to przeżywasz

Już tylko tydzień dzieli cię do zakończenia pierwszego trymestru ciąży, więc nic dziwnego, że zaczynasz powoli nabierać przekonania, że twoja ciąża jest rzeczywistością.
Dla wielu przyszłych rodziców jest to okres prawdziwej więzi i bliskości. Twój wciąż powiększający się brzuszek może wzbudzać w twoim partnerze czułość i opiekuńczość, o jakich wcześniej nawet nie marzyłaś.
Co powinnaś zrobić

Zbliża się pora zakończenia pierwszego trymestru, więc musisz się liczyć z rychłą koniecznością poinformowania o wszystkim swojego szefa, współpracowników i krewnych – oczywiście o ile wcześniej sami się tego nie domyślili.
Spaceruj jak najczęściej, jedz pokarmy bogate w błonnik – warzywa i owoce – pij dużo wody, by pobudzić rozleniwione jelita.
Jeśli ponownie nabrałaś ochoty na seks, wykorzystaj okazję, bo w miarę zaawansowania ciąży może spadać libido twojego partnera.


źródlo:Kalendarz ciąży – tygodnie 9 – 12 - Strona 4 - Kalendarz ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl
 
Ostatnia edycja:
Do góry