Trymestr I
Tydzien 5-8
Kalendarz ciąży - tydzień 5
Wiek płodowy: 3 tygodnie (22 – 28 dni)
Przed tobą 35 – 34 tygodnie (224 – 238 dni) do terminu porodu
Twój maluszek
Wielkość
Zarodek ma około 2mm długości i jest niewiele większy od ziarnka piasku.
Rozwój
Twoje maleństwo powoli staje się
organizmem wielokomórkowym w kształcie litery C, z widocznym szczytem i dołem, przodem i tyłem. Wzdłuż grzbietu zarodka pojawia się zagłębienie, które z biegiem czasu zasklepi się od góry, dając tym samym początek cewie nerwowej, a w przyszłości rdzeniowi kręgowemu.
W piątym tygodniu ciąży cewa nerwowa ma wyraźnie szerszą, spłaszczoną część górną, z której rozwinie się mózg twojego
dziecka. W centralnym punkcie zarodka powstaje pęcherzyk, który już niebawem przekształci się w mały przewód w kształcie litery U. Jest to zawiązek serca twojego maleństwa. W tym właśnie okresie rozwijające się serduszko (w wieku płodowym dwadzieścia jeden – dwadzieścia cztery dni) podejmie czynność skurczową i zacznie pompować krew dziecka. Już niebawem, bo około dwudziestego szóstego dnia pojawią się także zawiązki ramion, wyglądem przypominające miniaturowe gałki po obu stronach maleńkiego ciałka.
Zarodek otoczony jest w twoim brzuchu ochronnymi błonami płodowymi i połączony z pęcherzykiem żółtkowym, wytwarzającym własne krwinki.
Ty
Co się z tobą dzieje fizycznie
Przez najbliższe sześć tygodni w twoim organizmie będzie zachodzić intensywna produkcja hormonów ciąży. Może się to objawiać u ciebie między innymi:
- pobudzeniem gruczołów sutka do produkcji mleka;
- zmianami w biochemii mózgu, powodującymi chwiejność emocjonalną (przewrażliwienie, płaczliwość, bezradność, które wcześniej nie leżały w twojej naturze);
- wyostrzenie zmysłu powonienia.
Jak to przeżywasz
Poniżej przedstawiamy ci listę przykładowych odczuć, jakie mogą ci towarzyszyć teraz do końca pierwszego trymestru.
Doznania emocjonalne
- Zmienność nastrojów. Z minuty na minutę może zmieniać się twój nastrój. Od pełni szczęścia do zniechęcenia i zwątpienia. Pamiętaj, że czas w jakim się znajdujesz to naprawdę ważny, przełomowy okres w twoim życiu, więc trudno się dziwić twojej gonitwie myśli, obawom na temat nieznanego.
- Wybuchowość. Jeśli wiesz czym jest zespół napięcia przedmiesiączkowego, z pewnością sama przyznasz, że teraz zachowujesz się podobnie lub nawet jeszcze gorzej. Dostaje się wszystkim – partnerowi, współpracownikom czy przypadkowej osobie na pobliskim bazarku warzywnym na którym codziennie kupujesz produkty na obiad.
- Niepokój. Mogą dopaść cię chwile zwątpienia, kiedy będzie ci się wydawać, że nie tylko ciąża i poród, ale przede wszystkim macierzyństwo przerastają cię całkowicie. Możesz także bać się o dalszy przebieg ciąży, a także bać się samego porodu. Najlepszym lekarstwem na twoje lęki będzie wiedza. Poczytaj specjalistyczne podręczniki dla przyszłych rodziców, porozmawiaj o swoich obawach z lekarzem. Jeśli masz możliwość porozmawiaj o swoich niepokojach z innymi młodymi matkami. Pamiętaj, że ciąża trwa aż 266 dni i masz mnóstwo czasu na oswojenie się z radykalnymi zmianami.
- Szaleństwo. Masz ważnienie, że stracisz kontrolę nad swoim życiem, własnymi emocjami i rozumem? Spokojnie! To nie obłęd, tylko absolutna norma.
Doznania fizyczne
- Odraza do papierosów, alkoholu, kawy. Twoja nadwrażliwość na niektóre zapachy może manifestować się na wiele sposobów: nudnościami, odruchami wymiotnymi lub nawet samymi wymiotami, zawrotami głowy, dusznością. Mają w tym swój udział mechanizmy obronne, które chronią twojego maluszka przed szkodliwymi substancjami. W miarę możliwości unikaj kontaktu ze wszystkim, co budzi w tobie odrazę. Nawet jeśli nie widzisz w danym momencie sensu, pamiętaj że twój organizm już teraz informuje cię czego powinnaś unikać.
- Parcie na mocz. Hormony, które uaktywniają się w czasie ciąży zwiększają ukrwienie narządów miednicy, w związku z czym zwiększa się także wydzielanie moczu, a także uczucie wypełnionego pęcherza. Podczas oddawania moczu staraj się pochylać do przodu, aby całkowicie opróżnić pęcherz. Ten męczący objaw powinien ustąpić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.
- Bolesność piersi. Twoje powiększające się piersi stają się niezwykle wrażliwe. Możesz odczuwać ból, mrowienie, szczypanie czy nieprzyjemne „ciągnięcie”.
- Obsesje na punkcie jedzenia. Zachcianki na których widok krzywią się z dezaprobatą pozostali domownicy, a także nagła awersja do ulubionych potraw należą do typowych, klasycznych objawów ciąży.
- Zmęczenie. Coraz częściej zdarzają ci się drzemki w ciągu dnia? Nic dziwnego! Twój organizm zużywa teraz wiele sił i energii na dostosowanie się do nowego stanu. Nie win siebie, że przesypiasz ostatnio większą część dnia. Korzystaj teraz z tego przywileju jak najczęściej! Przecież naczynia po obiedzie mogą poleżeć w zlewie jeszcze parę minut.
Co powinnaś zrobić
Staraj się spożywać posiłki bogate w witaminy, płatki zbożowe, a także inne pokarmy w których znajduje się kwas foliowy. Ten składnik jest teraz dla twojego maluszka najważniejszy, bowiem ma wpływ na prawidłowe zasklepienie się cewy nerwowej
zarodka.
Powinnaś jeszcze raz zastanowić się nad wyborem swojego lekarza, który poprowadzi cie przez cały okres ciąży.
Kalendarz ciąży - tydzień 6
Wiek płodowy: 4 tygodnie (29 – 35 dni)
Przed tobą 34 – 33 tygodnie (237 – 231 dni) do terminu porodu
Twój maluszek
Zarodek razem z pęcherzykiem żółtkowym przypomina okrągły cukierek M&M.
Rozwój
Minął już pełny miesiąc od poczęcia. Twoje maleństwo swoim wyglądem przypomina kijankę bądź małą rybkę, ponieważ ma skrzela! Ma dwa mikroskopijne skupiska pigmentu po obu stronach główki, które z biegiem czasu przekształcą się w oczy, a także dwa pęcherzyki w górnej części tułowia, z których w następnych tygodniach powstaną płuca. Cewa nerwowa zasklepiła się już całkowicie. Górny, spłaszczony koniec cewy wciąż się rozrasta, stając się zawiązkiem mózgu, natomiast dolny wydłuża się ku dołowi jako zawiązek rdzenia kręgowego. Na tym etapie twój
lekarz nie może sprawdzić płci twojego maleństwa, ale można zauważyć na tułowiu zarodka dwie okrągłe plamki, z których powstaną sutki, niezależnie od tego, czy będzie on chłopcem czy dziewczynką.
Serce twojego maluszka (cienki przewód w kształcie litery U), zaczyna bić między dwudziestym pierwszym a dwudziestym czwartym dniem życia, uruchamiając przy tym krążenie własnej krwi.
W 6.tygodniu ciąży twoje
dziecko ma już zawiązek jamy ustnej i warg, a także zarysy dłoni, palców i paznokci.
Ty
Co się z tobą dzieje fizycznie
W dalszym ciągu w twoim organizmie wzrasta produkcja hormonów ciąży, w tym gonadotropiny kosmówkowej (hCG), w wyniku której odczuwasz nudności i zmęczenie. Może dokuczać ci także niskie ciśnienie tętnicze krwi przez co czujesz się wręcz bliska omdlenia.
Pamiętaj, że w tym wczesnym okresie ciąży może dojść do samoistnego poronienia. Jeśli masz już za sobą takie
poronienie, lekarz prowadzący twoją ciążę może częściej monitorować stężenie hCG w twojej krwi.
Jak to przeżywasz
Z powodu nadmiaru progesteronu możesz czuć znużenie, pobolewanie i ogólne rozbicie. Jednak pamiętaj, że wiele kobiet w pierwszych tygodniach ciąży czuje się naprawdę dobrze.
W tym tygodniu powinnaś także wykonać pierwsze badanie USG, które oceni wiek płodowy i dotychczasowy przebieg ciąży.
Być może coraz częściej przyglądasz się dzieciom, które mijasz na ulicy, zastanawiając się jak będzie wyglądać twój maluszek. Spokojna głowa! To zupełnie naturalne zachowanie. Gdy już na świat przyjdzie twoje
dziecko, będzie najpiękniejsze na świecie (a przynajmniej ty sama będziesz o tym przekonana).
Kalendarz ciąży - tydzień 7
Wiek płodowy: 5 tygodni (36 – 42 dni)
Przed tobą 33 – 32 tygodnie (230 – 224 dni) do terminu porodu
Twój maluszek
Twój maluszek rozpoczyna drugi miesiąc życia. Jego waga wynosi mniej więcej tyle samo co wiórek kokosowy czy jedna jagódka (około 0,8 g) i ma 5 – 13 mm długości.
Rozwój
Zarodek choć tak naprawdę istnieje dopiero od miesiąca, już ma widoczne cechy ludzkie. Choć ogonek jest jeszcze widoczny, maluszek zaczyna już wykształcać właściwy człowiekowi przewód pokarmowy, nozdrza, płuca, dłonie i stopy. Tworzy się także zawiązek jamy ustnej, wątroba i soczewki oczu. Powstaje łożysko paznokci, a w dziąsłach zawiązki zębów.
Gdybyś teraz spojrzała na kruszynę znajdująca się w twoim brzuszku stwierdziłabyś, że jest już bardziej podobna do
niemowlęcia niż do kijanki. Mięśnie i nerwy zarodka tworzą coraz gęstszą sieć powiązań, a całe maleńkie ciałko wije się i kurczy w odpowiedzi na bodźce.
Już za dwa dni, (między trzydziestym pierwszym a trzydziestym trzecim dniem życia), mózg
zarodka powiększy swą objętość o jedną czwartą.
Jeśli wykonasz USG w tym tygodniu z pewnością badanie ujawni bicie serduszka twojej kruszynki, podobne w obrazie do maleńkiej lampy błyskowej.
Ty
Co się z tobą dzieje fizycznie
Z pewnością nie zauważysz jeszcze żadnych drastycznych zmian w swojej sylwetce, możesz jedynie stwierdzić, że zaczynasz tracić wcięcie w talii.
Wydzielina śluzowa twojej szyjki macicy gęstnieje, by stworzyć czop, który szczelnie zamyka jej ujście aż do czasu porodu.
Jak to przeżywasz
Możesz (ale nie musisz) czuć się zmęczona, obolała, rozbita. Nudności zdarzają się w tym okresie ciąży często, ale wcale nie są obowiązkowe. Jeśli jednak czujesz się doskonale i nie cierpisz na żadne powszechnie znane objawy ciąży, ciesz się z tego i pod żadnym pozorem nie myśl, że coś jest nie w porządku z tobą czy z dzieckiem!
Jeśli jednak czujesz się źle, pamiętaj, że twoje
dolegliwości wynikają przede wszystkim z wytężonej pracy hormonów, które starają się zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju twojego dziecka.
Pamiętaj także, że nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie ćwiczeń Kegla. Gimnastyka ta ma na celu wzmocnienie mięśnia łonowo – guzicznego i innych
mięśni krocza, które podtrzymują dno miednicy. Twoja dbałość o dobrą kondycję tych mięśni pomoże ci zapobiec nietrzymaniu moczu w zaawansowanej ciąży i po porodzie podczas kaszlu lub śmiechu. Dodatkowo gimnastyka sprzyja właściwemu ukrwieniu narządów miednicy, a także przyspiesza rekonwalescencję po porodzie.
Jak ćwiczyć
mięśnie Kegla? Nic prostszego! Ćwiczenia polegają na zaciskaniu mięśni krocza, tak aby podczas oddawania moczu zatrzymać jego strumień. Zacznij ćwiczenia właśnie od takiej sytuacji. Gdy już opanujesz o co w nich chodzi, możesz powtarzać ćwiczenia wielokrotnie w ciągu dnia, na przykład pracując za biurkiem czy stojąc w kolejce w sklepie. Postaraj się wykonywać jak najwięcej skurczów pod rząd, maksymalnie silnych i jak najdłużej trwających.
Kalendarz ciąży - tydzień 8
Wiek płodowy: 6 tygodni (43 – 49 dni)
Przed tobą 32 – 33 tygodnie (223 – 217 dni) do terminu porodu
Twój maluszek
Twój maluszek osiągnął już wielkość opuszki kciuka – jego najdłuższy wymiar wynosi od 1,25 do 2 cm.
Rozwój
Twoje maleństwo rozwija się bardzo intensywnie, czerpiąc substancje odżywcze z twojej krwi. Wykształciły się już u niego kończyny wraz z palcami i paznokciami, zarysy ucha zewnętrznego, powiek, górnej wargi, czubka nosa i jelit. I to wszystko w przeciągu sześciu tygodni życia! Aż trudno w to uwierzyć, prawda?
Ty
Co się dzieje z tobą fizycznie
Jeśli do tej pory nie męczyły cię poranne mdłości, prawdopodobnie doświadczysz ich teraz. Winę za ten stan ponosi wysoki poziom twoich hormonów.
W tym okresie możesz także odczuwać ostre bóle po którejś stronie miednicy, zwłaszcza przy skrętach tułowia czy zmianie pozycji na stojącą po dłuższym siedzeniu. Twoja macica staje się coraz cięższa, co zaczynają odczuwać stabilizujące ją więzadła i mięśnie.
Oprócz nudności i
wymiotów możesz cierpieć także na inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zaparcia lub biegunki. Zaparcia są spowodowane zwolnieniem perystaltyki jelit, a biegunka jest naturalną reakcją obronną twojego organizmu na pokarmy, które mogłyby zaszkodzić tobie, a także twojemu maleństwu.
Czasami zdarza się, że w 8. tygodniu ciąży pojawia się różowa lub brunatna wydzielina z pochwy. Poinformuj o tym swojego lekarza. Niepokojąca jest wydzielina żywoczerwona, bardzo obfita lub zawierająca niewielkie skrzepy krwi.
Jak to przeżywasz
Z powodu
nudności i wymiotów możesz martwić się stanem odżywienia i tym, że nie zapewnisz swojemu dziecku wszystkich niezbędnych składników mineralnych. Pamiętaj jednak, że nie ma powodów do obaw jeśli nie jesteś odwodniona i przyswajasz bez wymiotów przynajmniej jeden posiłek dziennie. Pamiętaj, że twoje dziecko jest nadal bardzo maleńkie i wystarczy mu znikoma porcja kalorii do przeżycia. Jedz więc, to co możesz znieść i nie zmuszaj się do niczego innego.
Warto w tym czasie poszukać internetową grupę dyskusyjną skupiającą przyszłe mamy. Możesz porozmawiać z
kobietami w takim samym stanie jak ty, nie ruszając się z własnego domu. Wymieniaj się doświadczeniami, mów o swoich rozterkach. Pamiętaj jednak, że fora internetowe siłą rzeczy przyciągają więcej kobiet z problemami w ciąży niż bez problemów. Czytając ich wypowiedzi możesz wyrobić sobie niezgodny z rzeczywistością pogląd, że ciąża to stan niekończących się zagrożeń i powikłań. Ale jednocześnie poczucie, że niezależnie jak bardzo źle się czujesz, zawsze znajdziesz kogoś, kto czuje się jeszcze gorzej, bywa źródłem pewnej przewrotnej pociechy.
Pamiętaj!
Już teraz pomyśl o odpowiedniej bieliźnie. Zaopatrz się w luźne, bawełniane majtki, przeznaczone dla kobiet w ciąży. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko zakażenia dróg moczowych, na które w czasie ciąży jesteś szczególnie narażona.
Zrezygnuj także z pachnącego papieru toaletowego, perfumowanych pianek do kąpieli i płynów do higieny intymnej. Wszystkie te kosmetyki mogą mieć niekorzystny wpływ na twoją
naturalną florę bakteryjną pochwy (i tak osłabioną z powodu ciąży), która pełni funkcję ochronną przed niebezpiecznymi bakteriami chorobotwórczymi.
źródło:Kalendarz ciąży – tygodnie 5 - 8 - Strona 4 - Kalendarz ciąży - Ciąża i poród - Wieszjak.pl