Hej
Dawno się tu nie udzielałam. Poniżej info odnośnie macierzyńskiego i dopłat.
Dopłata za wczasy pod gruszą nie przysługuje kobiecie na macierzyńskim.
Odnośnie rocznych urlopów macierzyńskich:
http://www.zus.pl/files/Zmiany w zasilkach macierzynskich.pdf
[FONT="]JAK UZYSKAĆ URLOP MACIERZYŃSKI, DODATKOWY i RODZICIELSKI[/FONT]
[FONT="]
20-tygodniowy urlop macierzyński przysługuje młodej mamie "ustawowo". Do jego uzyskania wystarczy przedstawić pracodawcy metrykę urodzenia dziecka.
Inaczej jest z dodatkowym urlopem macierzyńskim. Kobieta może zdecydować, że będzie chciała skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego od razu po urodzeniu dziecka lub jeszcze przed jego urodzeniem. W takiej sytuacji powinna złożyć jeden wspólny wniosek, nie później niż 14 dni po porodzie.
Jeżeli o przejściu na dodatkowy urlop macierzyński matka zadecyduje już w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego, wniosek powinna złożyć co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem takiego urlopu, czyli w trakcie korzystania z podstawowego urlopu macierzyńskiego.
Jeśli matka zrezygnuje z dodatkowego urlop macierzyńskiego, może ubiegać się o niego ojciec.
Po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego, jedno z rodziców może skorzystać jeszcze z urlopu rodzicielskiego. Aby go dostać, wystarczy złożyć u pracodawcy wniosek o taki urlop co najmniej 2 tygodnie przed zakończeniem dodatkowego urlopu macierzyńskiego. [/FONT]
[FONT="]ZASIŁEK MACIERZYŃSKI[/FONT]
[FONT="]
Jeżeli matka w terminie do 14 dni od porodu zadeklaruje, że będzie korzystać z 52-tygodniowego urlopu (macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego łącznie), przez cały okres jego trwania będzie otrzymywać zasiłek w wysokości 80 proc. swojego wynagrodzenia. Jeżeli decyzję o przejściu na urlop dodatkowy podejmie dopiero gdy już będzie przebywać na urlopie macierzyńskim, to przez pierwszych 26 tygodni będzie otrzymywać 100 proc. swojego wynagrodzenia, a w pozostałym czasie 60 proc.
Jeżeli kobieta zadeklaruje, że będzie korzystać z 52-tygodniowego urlopu macierzyńskiego, jednak po 20 tygodniach zdecyduje, że chce wrócić do pracy, przysługuje jej wyrównanie dotychczas pobranego zasiłku z 80 proc. do 100 proc.
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku macierzyńskiego są: zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu.
WYMAGANE DOKUMENTY
Aby udokumentować prawo do zasiłku, należy złożyć skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. powinna pani jeszcze dostać zaświadczenie ze szpitala o odbytym porodzie.[/FONT]