reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawo kobiet w 2009/10 roku

Dziewczyny czy któraś z Was orientuje się jak to jest dokładnie z umowami na czas określony? Jestem w nieco innej sytuacji tzn. mam jedna umowę na pełen etat na czas nieokreslony ale dorabiałam sobie na pół etetu w drugim zakładzie i tam juz miałam umowę na czas okreslony do końca sierpnia i przedłużaną od 3-ch lat na każdy kolejny rok. No i teraz zastanawiam się czy z racji tej umowy zostanie mi ona przedłuzona do czasu porodu czy zostanie mi tylko kasa z jednego źródła? Nie ma co ukrywac ale szkoda tej dodatkowej wypłaty.

Co do drugiej pracy to wszystko zalezy od pracodawcy, ale on ma obowiazek przedluzyc ja tylko do dnia porodu. Zastanawiam sie tylko, czy wszystko jest zgodne z prawem z tym przedluzaniem co rok od 3 lat. Wiem, ze dotad bylo, ze po dwoch umowach na czas okreslony(nie wliczajac umowy na okres probny)pracodawca mial obowiazek trzecia umowe dac na czas nieokreslony, a nawet jesli tego nie zrobil, to ona sama prawnie byla tak uznawana...Dowiedz sie dokladniej jak jest z Toba, np osobiscie, lub opisujac w liscie polecnym lub w mailu do inspektoratu pracy, moze Twoja umowa powinna byc tak traktowana...
 
reklama
Z drugą umową na czas określony jest wszystko ok to już sprawdzałam. To jest praca w zastępstwie za dziewczynę na wychowawczym. I tak z tego co się orientowałam ma ona wrócic od września do pracy więc na kolejny okres by mi jej nie przedłużyli. Zastanawiałam się tylko właśnie nad tym przedłużeniem skoro mam już jedna umowę na czas nieokreslony to czy ten przywilej mnie dotyczy.
No i jeszce jedno pytanie. W takim wypadku jak będę miała naliczone macierzyńskie - średnia z obu umów czy tylko z jednego stałego?
 
Czy ktoś się może przypadkiem orientuje, czy będąc na zwolnieniu w ciąży, można być zatrudnionym na umowę zlecenie, lub umowę o dzieło? Bo chciałabym pójść sobie na zwolnienie, ale chętnie bym sobie podorabiała:)
 
Wydaje mi sie, ze nie...zwolnienie lekarskie mowi o tym, ze jestes niezdolna do pracy. Chyba ze dorobisz sobie na "czarno".
 
bardezo fajny wątek...
ale ja np chciałabym się dowiedzieć jakie mam prawa w Irlandii...
nigdzie się nie mogę dowiedzieć co z moją pracą...
szefowa powiedziała mi że jakbym była w ciąży to mnie zwolni...
podobno nie może i podobno ja nie mogę pracować 10h na stojąco bez odpoczynku... a pracuję....:confused2:
słyszałam że dopiero po 3 miechu nie może mnie zwolnić i że powinnam się domagać płatnego urlopu do końca ciąży;....
szukałam w necie ale nic szczegółowo nie znalazłam... macie może jakąś stronkę??
Ka...M
Kobieta ciężarna jest pod ochroną tzn nie można jej zwolnić (no chyba że redukcja etatu) ani też nie można od niej wymagać aby tak intensywnie pracowała jak wcześniej - to wiem na pewno.
Na tym niestety kończy się moja wiedza jeśli chodzi o zasady panujące w Ie. Swoją drogą, tak na chłopski rozum, to te zasady powinny przecież być jednakowe dla całej uni,...:nerd:
Ciekawa jestem czy znalazłaś w międzyczasie jakieś źródła bo ja tez jakoś nie mogę do nich dotrzeć. Przede wszystkim interesuje mnie bezpłatny urlop wychowawczy po 6miesięcznym urlopie macierzyńskim. Chodzi mi o to na ile maxymalnie można ten bezpłatny wychowawczy wziąć i czy pracodawca może go odmówić????
Jeszcze dużo czasu do tego ale chciałabym mieć chociaż jakiś plan awaryjny - mam tu na myśli fakt, że do żłobka dpopiero po ukończeniu 12 m-cy brzdąca biorą a jak policzyłam, gdybym chciała wziąć opiekunkę do dziecka w czasie kiedy ja byłabym w pracy wyniosło by mnie średnio 2000euro!!!!! :szok: Tak więc wogóle nie ma to najmniejszego sensu...
 
hej co do wychowawczego to biora pod uwage tylko dochody meza (nasze wpiusuje sie jako 0 bo beda utracone) i dziela na ilosc czlonkow w rodzinie (max 504zł na osobe) od listopada maja sie zmienic stawki procentowe do naliczania rodzinnego:)
(...)Dodatek nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w stosunku pracy przez okres krótszy niż 6 miesięcy(...)
 
hej co do wychowawczego to biora pod uwage tylko dochody meza (nasze wpiusuje sie jako 0 bo beda utracone) i dziela na ilosc czlonkow w rodzinie (max 504zł na osobe) od listopada maja sie zmienic stawki procentowe do naliczania rodzinnego:)
(...)Dodatek nie przysługuje, jeżeli osoba uprawniona bezpośrednio przed uzyskaniem prawa do urlopu wychowawczego pozostawała w stosunku pracy przez okres krótszy niż 6 miesięcy(...)

a skad wiesz ze tak licza podstawe do wychowawczego??i mam rozumiec ze jak ktos byl mniej niz 6mcy zatrudniony to nie ma prawa do kasy z wychowawczego??
 
W sprawie tego płatnego wychowawczego najlepiej wejść na stronę MOPS-u w swoim mieście i tam powinny być wypisane wszystkie informacje. Przynajmniej u mnie jest
 
reklama
Do góry