reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawo kobiet w 2009/10 roku

reklama
http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=339&news_id=1587

Od 1 listopada 2009 r. przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wymagane będzie przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Opisane zmiany wynikają z art. 7 i 18 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 31 grudnia 2008 r., Nr 237, poz.1654).

W dniu 16 października 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 18 września 2009 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka (Dz. U. Nr 163, poz. 1305). Załącznik do tego rozporządzenia określa wzór zaświadczenia lekarskiego
niezbędnego przy ubieganiu się po 31 października 2009 r. o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka oraz o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka.
Wymóg dołączenia do wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka oraz o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka zaświadczenia lekarskiego dotyczy wniosków składanych od 1 listopada 2009 r. bez względu na termin urodzenia dziecka.


I nic nie rozumiem z tego.

Czyli my listopadówki musimy jednak mieć to zaświadczenie?
 
http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=339&news_id=1587

od 1 listopada 2009 r. Przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wymagane będzie przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Opisane zmiany wynikają z art. 7 i 18 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. O zmianie ustawy - kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (dz. U. Z dnia 31 grudnia 2008 r., nr 237, poz.1654).

W dniu 16 października 2009 r. Weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 18 września 2009 r. W sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka (dz. U. Nr 163, poz. 1305). Załącznik do tego rozporządzenia określa wzór zaświadczenia lekarskiego
niezbędnego przy ubieganiu się po 31 października 2009 r. O dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka oraz o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka.
wymóg dołączenia do wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka oraz o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka zaświadczenia lekarskiego dotyczy wniosków składanych od 1 listopada 2009 r. bez względu na termin urodzenia dziecka.


i nic nie rozumiem z tego.

czyli my listopadówki musimy jednak mieć to zaświadczenie?
ja słyszałam że musimy mieć ale tego wzoru nie widziałam więc wielkie dzięki zaraz sobie wydrukuję:)
 
ja słyszałam że musimy mieć ale tego wzoru nie widziałam więc wielkie dzięki zaraz sobie wydrukuję:)

http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=339&news_id=1587

Od 1 listopada 2009 r. przy ubieganiu się o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka, jak również o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, wymagane będzie przedłożenie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że matka dziecka pozostawała pod opieką lekarską przez okres co najmniej od 10 tygodnia ciąży do porodu. Opisane zmiany wynikają z art. 7 i 18 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 31 grudnia 2008 r., Nr 237, poz.1654).

W dniu 16 października 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 18 września 2009 r. w sprawie formy opieki medycznej nad kobietą w ciąży, uprawniającej do dodatku z tytułu urodzenia dziecka (Dz. U. Nr 163, poz. 1305). Załącznik do tego rozporządzenia określa wzór zaświadczenia lekarskiego
niezbędnego przy ubieganiu się po 31 października 2009 r. o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka oraz o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka.
Wymóg dołączenia do wniosku o jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia się dziecka oraz o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka zaświadczenia lekarskiego dotyczy wniosków składanych od 1 listopada 2009 r. bez względu na termin urodzenia dziecka.


I nic nie rozumiem z tego.

Czyli my listopadówki musimy jednak mieć to zaświadczenie?

dziewczyny a kiedy chcecie isc wypelnic to zaswiadczenie??teraz jak jestescie w ciazy czy dopiero jak urodzicie??bo ja mam w srode wizyte i wypelnilaby mi to ginka na wszelki wypadek ale nie wiem jaka tam data musi byc??zakladam ze jednak dotrwam do listopada!!
 
Ja już nie mam wizyt ze swoim ginem:baffled:.
10.11 mam sie zgłosić do niego ale do szpitala na amnioskopie ale nie zamierzam się pytać o te zaświadczenie.
Po porodzie pójdę do niego.
 
dziewczyny a kiedy chcecie isc wypelnic to zaswiadczenie??teraz jak jestescie w ciazy czy dopiero jak urodzicie??bo ja mam w srode wizyte i wypelnilaby mi to ginka na wszelki wypadek ale nie wiem jaka tam data musi byc??zakladam ze jednak dotrwam do listopada!!
ja mam dzisiaj wizytę wydrukowałam to zaświadczenie i wypełniłam a daty nie wpisywałam wpiszę sobie potem:-):-)
 
Rany dziewczyny jak mnie wkurzyła moja kadrowa! ja nie wiem czy ona taka niedouczona czy robi mi na złość! mama zawiozła jej moje zwolnienie i pyta się jakie papiery muszę dostarczyć do ZUS, żeby mieć macierzyński! a ta do mamy, że im musze dostarczyć papier, że tego i tego dnia urodziłam i wtedy kończy mi się umowa (no to jasne), ale, że po macierzyński to nie do ZUS tylko do tego urzedu, który będzie mi rodzinne płacił! no jakas paranoja
zly.gif
przecież ja byłam w ZUS i pytałam! a ta mi tu z jakimś urzędem wyskakuje!
nie mam siły do niej jechać, zresztą nie chce mi się kłócić! Po prostu po porodzie wyślę męża do ZUS, żeby poprosił, żeby mu powiedzili jakie dokumenty ma dostarczyć pracodawca i niech on jedzie potem do kadrowej i powie jej co i jak! a jak nadal będzie robić problemy, to normalnie do Sądu Pracy pójdę, bo mnie mega wkurzyła! w końcu ona jest tam od udzielania informacji! kto jak nie ona ma wiedzieć takie rzeczy ? i to nie jest pierwsza sprawa w której mnie w konia zrobiła! tak samo było z potwierdzeniem płacenia składek na ubezpieczenie! kazała mi po nie do ZUS jechac, a w ZUS oczy zrobili jak 5 złotych i powiedzieli, że to pracodawca ma mi takie zaświadczenie dać! okazało się, że faktycznie pracodawca!
wsciekly.gif
 
reklama
Krotkie pytanie:
od kiedy liczy sie urlop macierzynski?

Slyszalam 2 wersje:
1. od dnia porodu,
2. zawsze od poniedzialku, jesli nawet urodzi sie no w piatek czy niedziele(po tym poniedzialku)

Pytam, bo skoro mam sama pisac podanie od kiedy i ile dni chce to musze wiedziec...
 
Do góry