reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawo kobiet w 2009/10 roku

iza znalazłam coś na ten temat więc się nie stresuj bo to prawda że trzeba pozostawać pod opieką lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, ale....


lotka, niunians - :-):-):-) DZIĘKI za rozwianie wątpliwości i przywrócenie spokoju :-) szukałąm wytrwale tych informacji, ale jakoś nie mogłam trafić, same tylko denerwujące wykłądnie przepisu mi się trafiały...
 
reklama
W firmie, w której pracuję zwolnili dziewczynę pierwszego dnia po powrocie z macierzyńskiego.
Jeśli spodziewamy się dostać wypowiedzenie po powrocie z macierzyńskiego wystarczy zmniejszyć sobie wymiar czasu pracy (np. do 7/8) i wtedy jesteśmy chronione jeszcze przez rok. Wniosek należy złożyć zanim skończy się macierzyński.
 
W firmie, w której pracuję zwolnili dziewczynę pierwszego dnia po powrocie z macierzyńskiego.
Jeśli spodziewamy się dostać wypowiedzenie po powrocie z macierzyńskiego wystarczy zmniejszyć sobie wymiar czasu pracy (np. do 7/8) i wtedy jesteśmy chronione jeszcze przez rok. Wniosek należy złożyć zanim skończy się macierzyński.

a kazdy pracodawca ma obowiazek zgodzic sie na taki wymiar pracy ?
 
Tak. A najlepsze jest to, że przepis jest tak nieprecyzyjny, że możesz zmniejszyć wymiar czasu pracy o 3 minuty i pracodawca musi się zgodzić.
Obniżony wymiar czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego - Kadry - Zarządzanie Zasobami Ludzkimi - HR, HRM, płace, praca

nawet jak nie ma takiego wymiaru u pracodawcy? a to ciekawe dzieki za info
a mam pytanie jeszcze bo planuje po macierzynskim a obliczylam ze skonczy mi sie na pocztaku kwietnia i pozniej zaległy urlop wiec od maja gdzies isc na wychowawczy ale do wrzesnia czy pracodawca musi wyrazic na wychowawcze w kazdym przypadku i czy taki wymiar czasu moge zmiejszyc po wychowawczym czy liczy sie po macierzynskim tylko ?
 
W firmie, w której pracuję zwolnili dziewczynę pierwszego dnia po powrocie z macierzyńskiego.
Jeśli spodziewamy się dostać wypowiedzenie po powrocie z macierzyńskiego wystarczy zmniejszyć sobie wymiar czasu pracy (np. do 7/8) i wtedy jesteśmy chronione jeszcze przez rok. Wniosek należy złożyć zanim skończy się macierzyński.

DOKŁADNIE !!!!! Mimo że jestem kadrową sama zamierzam z tego skorzystać.
Nie wierzę już żadnym szefom :-) Nie, bo po różnych akcjach jakie się u mnie dzieją nikomu już nie ufam w firmie.

Pracodawca nie ma wyjścia-musi się zgodzic na obniżenie wymiaru i wtedy przeZ 12 miesięcy jesteśmy chronione.

Są jednak wyjątki:
- jesli jest podstawa zwolnic nas dyscyplinarnie art.52 k.p
-jeśli firma ogłosi upadłość
 
Ostatnia edycja:
Ja wiem, ze nalezy taki wniosek dostarczyc najpozniej 1 miesiac przed koncem macierzyskiego.

A jak to jest jak jest sie np na stanowisku kierowniczym...Na moje miejsce przyjeli inna osobe, nie na zastepstwo, normalnie. Oprocz tego pracuje tylko jedna osoba na caly etat i 1 osoba na 1/2 etetu. Jak ja zloze wniosek o prace np na 9/10etatu(to mozliwe?) to zmienia mi stanowisko??? Troche glupio ze sprzedawcy awansowac na kierownika, potem urodzic i zostac znowu sprzedawca...
A wiem, ze jak nie otworzy firma drugiego punktu to moga mnie zwolnic bo mam umowe na czas oznaczony. Choc niby moj kiero regionalny zapowiada ze mam sie nie martwic...ze bede miec prace, ale to nie on jest zagrozony.
 
nawet jak nie ma takiego wymiaru u pracodawcy? a to ciekawe dzieki za info
a mam pytanie jeszcze bo planuje po macierzynskim a obliczylam ze skonczy mi sie na pocztaku kwietnia i pozniej zaległy urlop wiec od maja gdzies isc na wychowawczy ale do wrzesnia czy pracodawca musi wyrazic na wychowawcze w kazdym przypadku i czy taki wymiar czasu moge zmiejszyc po wychowawczym czy liczy sie po macierzynskim tylko ?
Pracownik (i mama, i tata), który jest zatrudniony przez co najmniej 6 miesięcy, ma prawo do urlopu wychowawczego.
Urlop ten przysługuje w wymiarze do 3 lat, ale nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4. roku życia.

Jeżeli dziecko ma orzeczoną niepełnosprawność i wymaga osobistej opieki, to rodzicowi przysługuje dodatkowy urlop w wymiarze do 3 lat (łącznie 6 lat). Ten urlop można wykorzystać do 18. roku życia dziecka.
Osobie na urlopie wychowawczym nie przysługuje wynagrodzenie. Jedynie gdy dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 504 zł netto miesięcznie, można ubiegać się o zasiłek rodzinny i dodatek na dziecko.

Ja też szukam info jak to jest z ochroną na wychowawczym i po :-(
 
reklama
A jak to jest jak jest sie np na stanowisku kierowniczym...Na moje miejsce przyjeli inna osobe, nie na zastepstwo, normalnie. Oprocz tego pracuje tylko jedna osoba na caly etat i 1 osoba na 1/2 etetu. Jak ja zloze wniosek o prace np na 9/10etatu(to mozliwe?) to zmienia mi stanowisko??? Troche glupio ze sprzedawcy awansowac na kierownika, potem urodzic i zostac znowu sprzedawca...
A wiem, ze jak nie otworzy firma drugiego punktu to moga mnie zwolnic bo mam umowe na czas oznaczony. Choc niby moj kiero regionalny zapowiada ze mam sie nie martwic...ze bede miec prace, ale to nie on jest zagrozony.

A to nie jest tak, że pracodawca ma obowiązek przyjąć po macierzyńskim kobietę na to samo lub równorzędne stanowisko?
 
Do góry