reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawo kobiet w 2009/10 roku

Z okazji narodzin dziecka przysluguja tatusiowi 2 dni dodatkowego wolnego placonego 100%. To tzw okolicznosciowe.

Oprocz tego weszlo cos takiego jak urlop ojcowski-chyba bedzie przyslugiwal dodatkowy 1tydzien do wykorzystania w ciagu roku od narodzin dziecka. Tylko nie wiem czy juz, czy od 1 stycznia. I nie jest to wykorzystanie urlopu macierzynskiego przez tate, tylko odrebny temat. Ale mao informacji jest. nawet w kodeksie pracy jakos malo jasno opisane jak dla mnie.
a ja z tego co czytałam to wcale nie jest taki odrębny temat. Ale może ja źle ustawę rozumiałam.
tatuś chyba za ten tydzień dostaje takie wynagrodzenie jak za macierzyńskie.
 
reklama
A wybiegając trochę w przyszłość - czy wychowawczy musi być ciągły? Czy mogę wziąć 2 m-ce wychowawczego, wrócić na następne 2 do pracy i znowu przejść na wychowawczy?
 
Urlop ojcowski ma stanowić odpowiednik urlopu macierzyńskiego. To z kolei propozycja prawodawcy dla pracujących tatusiów. Już od 2010 r. ojciec będzie miał prawo (nie obowiązek) do specjalnego urlopu w wymiarze jednego tygodnia (od 2012 r. – do 2 tygodni), z którego będzie mógł skorzystać nie później niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Dłuższe urlopy macierzyńskie oraz urlopy ojcowskie

Czyli nasi mężowie będą mogli wziąć ten tydzień urlopu w 2010, niezależnie od naszych urlopów, tak?

ETA:

Znalazłam odpowiedź:

Urlop ojcowski to nie dawno już występująca możliwość wykorzystywania w pewnych sytuacjach urlopu macierzyńskiego przez pracownika – ojca dziecka (np. w razie śmierci matki dziecka), lecz całkiem odrębny urlop dla ojca dziecka. W założeniach ma on bardziej związać ojca z wychowywaniem dziecka w pierwszym okresie jego życia.
Pracownik-ojciec wychowujący dziecko będzie miał – gdyż urlop ojcowski przysługiwać będzie dopiero od 2010 r., w pełnej wysokości od 2012 r. - prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni (1 tydzień w 2010 i 2011 r.), nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Istotne jest to, że urlop ojcowski będzie mógł zostać udzielony w tym samym czasie, w którym z urlopu macierzyńskiego korzysta matka dziecka.

http://www.calculus.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=350&Itemid=51
 
Ostatnia edycja:
Urlop ojcowski ma stanowić odpowiednik urlopu macierzyńskiego. To z kolei propozycja prawodawcy dla pracujących tatusiów. Już od 2010 r. ojciec będzie miał prawo (nie obowiązek) do specjalnego urlopu w wymiarze jednego tygodnia (od 2012 r. – do 2 tygodni), z którego będzie mógł skorzystać nie później niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia.

Dłuższe urlopy macierzyńskie oraz urlopy ojcowskie

Czyli nasi mężowie będą mogli wziąć ten tydzień urlopu w 2010, niezależnie od naszych urlopów, tak?

ETA:

Znalazłam odpowiedź:

Urlop ojcowski to nie dawno już występująca możliwość wykorzystywania w pewnych sytuacjach urlopu macierzyńskiego przez pracownika – ojca dziecka (np. w razie śmierci matki dziecka), lecz całkiem odrębny urlop dla ojca dziecka. W założeniach ma on bardziej związać ojca z wychowywaniem dziecka w pierwszym okresie jego życia.
Pracownik-ojciec wychowujący dziecko będzie miał – gdyż urlop ojcowski przysługiwać będzie dopiero od 2010 r., w pełnej wysokości od 2012 r. - prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni (1 tydzień w 2010 i 2011 r.), nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Istotne jest to, że urlop ojcowski będzie mógł zostać udzielony w tym samym czasie, w którym z urlopu macierzyńskiego korzysta matka dziecka.

http://www.calculus.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=350&Itemid=51
I to jest nieliczna z dobrych wiadomosci :)
Jak mi sie skonczy macieznski, wezme wypoczynkowy zalegly i bierzacy, potem maz wypoczynkowy i ojcowski i malenstwo juz bedzie ciut odchowane:tak: :-D
Nooo, chyba ze po powrocie z maciezynskiego dostane wypowiedzenie(mam umowe na czas okreslony, moje mijesce jest juz zajecte), to wyplaca mi ekwiwalent za urlop, bede szukac pracy a moj ma j.w....moze u niego nie beda robic problemu...jak co to on 2 tyg urlopu, 2 tyg babcia jakas, potem znowu 2 tyg urlopu i babcia...bedziemy kombinowac...
 
Witam
Dziewczyny 21 listopada mam termin porodu. Czy wybierając się na urlop macierzyńskie po urodzeniu dziecka mam to zgłosić pracodawcy? Jak wygląda to formalnie, bo ja nie mam pojęcia, czy to się zgłasza, czy trzeba pracodawcę wcześniej powiadomić itp. Proszę o poradę:)
 
Witam
Dziewczyny 21 listopada mam termin porodu. Czy wybierając się na urlop macierzyńskie po urodzeniu dziecka mam to zgłosić pracodawcy? Jak wygląda to formalnie, bo ja nie mam pojęcia, czy to się zgłasza, czy trzeba pracodawcę wcześniej powiadomić itp. Proszę o poradę:)

prawdopodobnie trzeba złożyć podanie u pracodawcy pytalam osttanio kierowniczkę i ona powiedziala ze mam 2 tyg
 
mam takie pytanko: mi jako studentce i osobie pracującej na umowę o dzieło nie przysługuje macierzyńskie.Czy mojemu M ( a nie jesteśmy małżeństwem) będzie przysługiwała jakaś kasa typu macierzyńskie? On prowadzi działalność gospodarczą;-)
 
reklama
Do góry