reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Prawo kobiet w 2009/10 roku

a ja się ostatnio zastanawiałam czy zaświadczenie od lekarza z prywatnego gabinetu będą ważne? czy to musi być od lekarza z NFZu?

a jeśli od prywatnego będą ważne to znowu niezła korupcja będzie miała miejsce - ciekawe ile kobiet przyjdzie "po fakcie", żeby za odpowiednią kwotę otrzymać takie zaświadczenie?
 
reklama
Thea - ja mam nadzieje ze beda wazne, ja bylam u lekarza w NFZ w 11 tyg bo wczesniej nie bylo szans sie dostac, wiec poszlam do tego samego lekarza prywatnie w 9 tyg zeby w razie czego miec zaswiadczenie. Dodam ze do ok 16 tyg, lekarz nie mial zielonego pojecia o czym mówie, chodzi mi oczywiscie o to zaswiadczenie. Dopiero jak sie zaczelam go dopytywac to zaczal sie dowiadywac cos na ten temat. Moim zdaniem temat byl slabo rozglosniony (ja dowiedzialam sie o tym na tym forum) i wiele rodzin becikowego nie dostanie.
 
Pewnie po urodzeniu, skoro chcą żeby kobiety chodziły do lekarza w ciąży, to raczej do końca, a nie tylko raz przed 10 tc.I chyba wszystko jedno od jakiego lekarza, w sensie NFZ czy prywatny, to by było nienormalne gdyby tylko NFZ.
Ja o tej zmianie dowiedziałam się też przypadkiem i wtedy zaczęłam szukać.. Później pojawiły się ulotki w przychodni.


 
Pisałam Wam już keidyś, zę straciłam pracę w ciąży tzn miałam co roku przedłużaną, a teraz już nie chcą mi przedłużyć. Wiem, że muszą mi przedlużyć do dnia porodu. I tu moje pierwsze pytanie
1) czy zasiłek maciezyńskki jest płatny 100?
Dzisiaj zaproponowali mi umowę na rok ale na pół etatu. Od 1 września.
Przyszłabym do pracy 1 września, a powiedzmy od 10 z powrotem poszła na zwolnienie. i tu pojawiają się dalsze pytania
2) jeśli do tej pory pracowąłam na cały etat a przez 2 tygodnie poprzedzające zwolnienie na pół etatu to czy chorobowe będę dostawała jako średnią z ostatnich 12 miesięcy czy z 2 ostatnich tgodni po zmianie umowy?
Bardzo Was prosze o pporadę, bo sama nie wiem co mam robić, zy zgodzić się na te pół etatu czy lepszy byłby zasiłek macierzyński
 
kijolek z tego co ja się orientowałam, to zasiłek macierzyński to średnia z ostatnich 12-nastu miesięcy. w takiej kwocie jest wypłacany.co do pytania nr 2 to niestety nie wiem

Ja właśnie tez mam pytanie odnośnie tego zasiłku! umowę mam do dnia porodu, potem zasiłek będzie płacił mi ZUS. wiem, że firma musi do ZUS wysłać wszystko co tam potrzeba o moich zarobkach, ale czy
1. ja sama jakieś podanie do ZUS muszę pisać, że chcę zasiłek macierzyński?
2. i czy jak ten zasiłek mi się skończy to mogę wystąpić o wychowawczy? wiem, że już nie płatny, ale ponoć chociaż ubezpieczenie będę miała.
3. a może lepiej się zarejestrować w Urzędzie Pracy, bo może będzie mi się zasiłek dla bezrobotnych należał? (o ile wliczą mi macierzyński do okresu pracy, bo w przeciwnym razie nie będę miała przepracowanych 12-nastu miesięcy i zasiłku dla bezrobotnych nie dostanę)
 
no właśnie nie wiem z tym zwolnieneim jak to jest gdy zmienia się umowa.

Ja włąśnie czytała stronę zusu o zasiłku macierzyńskim i tam jest, ze trzeba samemu to składać.

Niezbędne dokumenty

Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku macierzyńskiego są: zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu. Do wypłaty tego zasiłku w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie wymagane jest zaświadczenie o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 oraz zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w przypadku pracowników, natomiast w przypadku pozostałych ubezpieczonych niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a.




przy ookazji znalazłam, ze jest 100% płatne
Serwis ZUS - Zasiłek macierzyński
 
Ja włąśnie czytała stronę zusu o zasiłku macierzyńskim i tam jest, ze trzeba samemu to składać.

Niezbędne dokumenty

Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku macierzyńskiego są: zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem oraz skrócony odpis aktu urodzenia dziecka - za okres od dnia porodu. Do wypłaty tego zasiłku w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie wymagane jest zaświadczenie o wystąpieniu do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub przyjęcia dziecka na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS, do jego wypłaty niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 oraz zaświadczenie pracodawcy o okresie udzielonego urlopu macierzyńskiego lub urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego - w przypadku pracowników, natomiast w przypadku pozostałych ubezpieczonych niezbędne jest zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3a.
" zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu - za okres przed porodem " nie rozumiem co oznacza to zdanie ? w razie jakbym urodziła później niż mam umowę podpisaną (mam do 12 listopada bo na ten dzień ma termin porodu) ? to o to chodzi?
i mam wypełnić czy tam dać kadrowej do wypełnienia druk ZUS Z-3a ?
matko ja to zupełnie lewa jestem w te klocki :-( jest jakiś czas na zlożenie tych papierów? bo nie wydaje mi się, żebym zaraz po porodzie latała do ZUS :-(
 
o to zaświadczenie o dacie porodu to chodzi o to gdybyś chciała wziąć zasiłek macierzyńskie przed porodem tak jak urlop macierzyński, chyba 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu mozesz.

Ale to zaświadczenie to nie mam pojęcia
 
reklama
Do góry