reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Każda z nas wita styczeń z nadzieją i oczekiwaniem. Myślimy o tym, co możemy osiągnąć, co chcemy zmienić, kogo kochamy i za kogo jesteśmy wdzięczne. Ale niektóre z nas mają tylko jedno pragnienie – przetrwać, by nadal być przy swoich bliskich, by nadal być mamą, partnerką, przyjaciółką. Taką osobą jest Iwona. Iwona codziennie walczy o swoje życie. Każda chwila ma dla niej ogromne znaczenie, bo wie, że jej dzieci patrzą na nią z nadzieją, że mama zostanie z nimi. Każda złotówka, każde udostępnienie, każdy gest wsparcia przybliża ją do zwycięstwa. Wejdź na stronę zbiórki, przekaż darowiznę, podziel się informacją. Niech ten Nowy Rok przyniesie szansę na życie. Razem możemy więcej. Razem możemy pomóc. Zrób, co możesz.
reklama

pielęgnacja maluchów

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Polecacie mycie główki Oilatum czy lepiej do główki kupić coś mniej tłustego?
 
reklama
Ja będę myła również główkę Oilatum, ale to już jak kto chce. W każdym bądź razie Oilatum jest również do mycia głowy.
 
ja te będę myłA Główkę oilatum, a jak ciemieniucha się pojawi to dodatkowo oliwka bambino
 
Od kiedy zaczynamy dbać o dziąsełka, kilka razy napokałam na opinię, że już od pierwszych dni przemywamy dziąsełka przegotowaną wodą? I od kiedy zacząć masowanie silikonową szczoteczką
na palec? Jak to jest u Was?
 
myślę, ze dziąsełka można od samego początku przemywać wodą przegotowaną, a z ta silikonową nakładką też się właśnie zastanawiam,
 
my kupilismy taka silikonowa szczoteczke na palec z nuby, ma 3 rozne powierzchnie do masowania dziasel i czyszczenia zabkow oraz dodatkowo pudeleczko do przechowywania. uzywa sie jej powyzej 3miesiaca zycia dziecka. a wczesniej nalezy przemywac 2razy dziennie dziaselka wilgotnym gazikiem nawinietym na palec.
 

Załączniki

  • nuby..jpg
    nuby..jpg
    19 KB · Wyświetleń: 25
i jeszcze troche o pielegnacji noworodka za 'm jak mama' (w przypadku pepka jest jeszcze mowa o spirytusie bo artykul do najnowszych nie nalezy ;)):


Buzia

Tuż po urodzeniu jest pomarszczona, może być również zaczerwieniona. By była czysta, wystarczy ją myć raz dziennie, np. przed kąpielą. Wacikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie bardzo delikatnie pocieraj czoło, nos, policzki i brodę malca, a potem osusz je, przykładając do skóry miękki ręcznik. Jeśli skóra jest sucha, możesz ją posmarować kremem – lepiej nie używaj do tego celu oliwki, gdyż płyn może spłynąć do oczu malca. Uwaga, jeśli dziecko uleje pokarm, nie czekaj do wieczornej toalety, tylko przemyj buzię natychmiast, bo skwaśniałe mleko może podrażnić skórę.

Oczy

Przez pierwszy tydzień są zwykle zapuchnięte. To chroni je przed światłem – wzrok dziecka, które jeszcze do niedawna przebywało w ciemnej macicy, musi się dopiero przyzwyczaić do jasności. Oczka również myj raz dziennie, wacikiem zwilżonym w przegotowanej, ciepłej wodzie lub sterylnym roztworem soli fizjologicznej (np. Gilbert NaCl) w kierunku od zewnętrznego kącika do noska. Na każde oczko musisz wziąć świeży wacik.
W pierwszych dniach po urodzeniu powieki malca może sklejać lepka, żółtawa wydzielina – w takim wypadku trzeba przemywać oczy częściej. Wydzielina świadczy o tym, że kanaliki łzowe są niedrożne. Jeśli nie udrożnią się w ciągu następnego tygodnia, dwóch, najpewniej konieczna będzie konsultacja z okulistą i zabieg przetkania kanalików (jest bezbolesny, trwa kilka minut).

Dziąsła

Trzeba je pielęgnować, by zapobiec w przyszłości problemom z zębami. Dwa razy dziennie przecieraj maluchowi dziąsła wilgotnym gazikiem, nawiniętym na palec wskazujący.

Nosek

Oczyszczaj go raz dziennie z zewnątrz, usuwając – za pomocą wilgotnego wacika – wydzielinę, która spłynęła w okolice ujścia dziurki. Nie wkładaj do noska chusteczek higienicznych ani patyczków kosmetycznych (łatwo uszkodzić w ten sposób błonę śluzową). Gdy dziecko ma katar, oczyszczaj nosek za pomocą specjalnego aspiratora.

Uszy

Wystarczy przetrzeć – raz na dwa, trzy dni – mokrym wacikiem małżowinę oraz widoczne wejście do przewodu słuchowego. Zapomnij o patyczkach – używając ich, łatwo możesz wepchnąć woskowinę głęboko do przewodów słuchowych lub uszkodzić maluchowi błonę bębenkową. Myjąc uszy, pamiętaj, by oczyścić również miejsca za uszami, gdzie często ścieka pokarm.

Dłonie i stopy

Na początku wyglądają jak u praczki – skóra jest pomarszczona, może się łuszczyć. Po kilku dniach stanie się gładka i różowa. Taki maluszek jeszcze się nie brudzi, możesz więc myć mu ręce raz na dzień w kąpieli bądź przecierać wilgotnym wacikiem skórę (pamiętaj, by dokładnie umyć i osuszyć przestrzenie między palcami). Przez pierwsze tygodnie życia warto zakładać dziecku na rączki skarpetki albo tzw. łapki-niedrapki (cienkie rękawiczki, które chronią buzię przed podrapaniem przez ostre paznokietki malca).
Najtrudniejszą sprawą w pielęgnacji rączek i stópek noworodka jest niewątpliwie obcinanie paznokci – miniaturowych i bardzo miękkich.
Najlepiej to zrobić, kiedy malec śpi. Paznokietki możesz obciąć specjalnym małym obcinaczem albo zaokrąglonymi na końcu nożyczkami dla niemowląt. Oto instrukcja:
najpierw usiądź koło dziecka tak, byś swobodnie mogła chwycić dłonią jego rączkę bądź nóżkę (jeśli nie śpi, ułóż malca na swoich kolanach). Potem delikatnie ściśnij opuszkę palca, by paznokieć trochę odstawał. Paznokcie u rąk obetnij na półokrągło, a u nóg – na prosto, uważając, by nie zadrasnąć dziecka. Jeśli używasz obcinacza, uważaj, by przypadkiem nie chwycić skóry (poczujesz to po tym, że paznokieć stawia wtedy opór).
Na koniec przejedź po paznokciu opuszką swojego palca, by sprawdzić, czy na krawędziach nie zostały ostre zadziory. Paznokcie u rąk trzeba obcinać dwa, czasem trzy razy w tygodniu, u nóg – raz na dwa tygodnie.

Pępek

Kikut odciętej w szpitalu pępowiny początkowo jest miękki i jasny, potem czernieje i robi się coraz bardziej sztywny. Powinien zagoić się w ciągu dwóch tygodni po porodzie. Przez ten czas trzeba o niego starannie dbać. Do czasu wygojenia się rany staraj się nie przyciskać go pieluszką, by docierało do niego powietrze, i kilka razy dziennie przemywaj go sterylnymi gazikami nasączonymi roztworem spirytusu. Możesz stosować specjalne pieluszki dla noworodków, z wyciętą dziurką na pępek (bądź wycinać otwór w pieluszkach, których używasz). Podczas kąpieli staraj się nie zamoczyć kikuta (jeśli się nie uda, osusz go delikatnie sterylnym gazikiem i przemyj spirytusem).
Jeśli skóra wokół pępka zrobi się czerwona, zacznie się z niego sączyć krew lub ropa lub zacznie dziwnie pachnieć, jak najszybciej skontaktuj się z pediatrą. Takie objawy świadczą bowiem o tym, że mogło dojść do zakażenia.

Pupa

To – obok pępka – najbardziej newralgiczna i wymagająca opieki część ciała noworodka. Przez pierwsze kilka dni po porodzie na narządy płciowe działają hormony mamy, które przez łożysko dostały się do organizmu dziecka.
Wskutek tego dziewczynka może mieć obrzęknięty, mocno czerwony srom, z dużą ilością białego, czasem podbarwionego krwią śluzu.
U chłopców obserwuje się zaś obrzęk i przekrwienie jąder. Objawy te mijają samoistnie i nie wymagają konsultacji lekarskiej, konieczna jest jednak troskliwa pielęgnacja. Poza tym skóra w tych okolicach łatwo się odparza. Z tych powodów pupę trzeba myć przynajmniej raz dziennie, a także starannie oczyszczać podczas każdej zmiany pieluszki. Do mycia wystarczy czysta, ciepła woda, do oczyszczania możesz użyć wilgotnych chusteczek. Warto wiedzieć, że inaczej oczyszcza się i myje pupę dziewczynki, inaczej zaś chłopca. Myjąc dziewczynkę, najpierw delikatnie rozchyl wargi sromowe i zmyj białawą wydzielinę, potem – równie delikatnie – przemyj skórę ruchem od sromu w kierunku odbytu. Kierunek mycia ma znaczenie, gdyż bakterie kałowe, przeniesione do pochwy, mogłyby wywołać stan zapalny w narządach rodnych.
U chłopca delikatnie oczyść skórę, zwłaszcza w zakamarkach pod penisem i wokół worka mosznowego, delikatnie odsłoń i oczyść ujście cewki moczowej. Nie ściągaj napletka, gdyż u niemowlęcia przywiera on do żołędzi i próby odciągnięcia go mogą być dla dziecka bolesne. Gdy pupa jest już czysta, osusz ją, a potem sprawdź, czy nie jest zaczerwieniona. Na koniec nasmaruj skórę kremem przeciw odparzeniom (omijając błonę śluzową, którą kosmetyk mógłby podrażnić) i nałóż pieluszkę.

Włoski

Niektóre maluchy rodzą się z rzadkim meszkiem, inne z gęstą czuprynką. Są to tzw. włoski płodowe, które pojawiają się na główce malca już w czwartym miesiącu życia płodowego. Dwa, trzy tygodnie po porodzie mogą zacząć wypadać bądź wycierać się (zwłaszcza na potylicy). W ich miejsce wkrótce wyrosną nowe, właściwe włosy. Jednak nawet i te płodowe trzeba pielęgnować. Możesz je myć płynem do ciała albo szamponem dla niemowląt – takim, który nadaje się dla dzieci od pierwszego dnia życia (wystarczy porcja wielkości orzecha laskowego).
Włoski najwygodniej jest myć podczas kąpieli albo tuż przed nią. Preparat delikatnie rozmasuj na główce malucha, a potem dokładnie spłucz. Susząc włoski, nie trzyj ich ręcznikiem, tylko lekko odciśnij nadmiar wody. Pod żadnym pozorem nie używaj suszarki. Jeśli w mieszkaniu jest chłodno, nałóż malcowi cienką bawełnianą czapeczkę. Zimą możesz myć włoski raz na dwa, trzy dni, chyba że główka pod czapką mocno się spociła albo malec wymiotował i zabrudził sobie fryzurkę. Codziennie natomiast trzeba je czesać, by nie splątały się w kołtun. Dla noworodków polecane są specjalne, miękkie szczoteczki z naturalnego włosia.
 
i jeszcze troche o pielegnacji noworodka za 'm jak mama' (w przypadku pepka jest jeszcze mowa o spirytusie bo artykul do najnowszych nie nalezy ;)):



Oczy

Przez pierwszy tydzień są zwykle zapuchnięte. To chroni je przed światłem – wzrok dziecka, które jeszcze do niedawna przebywało w ciemnej macicy, musi się dopiero przyzwyczaić do jasności. Oczka również myj raz dziennie, wacikiem zwilżonym w przegotowanej, ciepłej wodzie lub sterylnym roztworem soli fizjologicznej (np. Gilbert NaCl) w kierunku od zewnętrznego kącika do noska. Na każde oczko musisz wziąć świeży wacik.
W pierwszych dniach po urodzeniu powieki malca może sklejać lepka, żółtawa wydzielina – w takim wypadku trzeba przemywać oczy częściej. Wydzielina świadczy o tym, że kanaliki łzowe są niedrożne. Jeśli nie udrożnią się w ciągu następnego tygodnia, dwóch, najpewniej konieczna będzie konsultacja z okulistą i zabieg przetkania kanalików (jest bezbolesny, trwa kilka minut).

nataliak, super info, dzięki :)

Ja jeszcze dodam do tych kanalików, że zabieg, to ostateczność, bo jesli niedrożność jest nieduża, czego od razu stwierdzić nie można oczywiście, to wystarczy masaż - okrężne delikatne uciskanie kącika oczka przy nosku.

A pisze to z własnego doświadczenia i z porad lekarza, bo moja Ola własnie to miała. Ropialo Jej oczko, wymaz był czysty i lekarz stwierdził własnie zatkanie kanalika. Faktycznie tak było. Masowałam to oczko codziennie kilka razy i chyba po kilkunastu dniach przeszło. Sam się na szczęście odetkał.

A co do pępka, to ja już kupiłam spiryt, ale zawsze mogę go zużyć do czegoś innego i kupię ten Wasz specyfik ;))

Z wanienką wpadłam na taki pomysł, że kupię zwykłą, ale z tych większych, a do niej w ramach eksperymentu dokupię wkładkę plastykową tzw "foczkę". No bo czym ona się różni od tych siedzeń 0-6 m-cy w wanienkach profilowanych???
Z tego co pamiętam swoje córy przestałam dosyć szybko kąpać w takiej wanience i kąpałam w zwykłej wannie na macie antypoślizgowej.

Ale na początku i tak zamierzam podpierać Małą własną ręką. Niech czuje bezpieczeństwo i bliskość cielesną matki, a co ;))
Potem, jak zacznie bawić sie rączkami, bardziej reagować i pzrestanie się bać, to położę Ją na tej foczce i dzięki temu ja będe miała wolne ręce właśnie m.in. do zabawy z Małą podczas kąpieli.

Co Wy na to?
 
reklama
Z wanienką wpadłam na taki pomysł, że kupię zwykłą, ale z tych większych, a do niej w ramach eksperymentu dokupię wkładkę plastykową tzw "foczkę". No bo czym ona się różni od tych siedzeń 0-6 m-cy w wanienkach profilowanych???
Z tego co pamiętam swoje córy przestałam dosyć szybko kąpać w takiej wanience i kąpałam w zwykłej wannie na macie antypoślizgowej.
Ale na początku i tak zamierzam podpierać Małą własną ręką. Niech czuje bezpieczeństwo i bliskość cielesną matki, a co ;))
Potem, jak zacznie bawić sie rączkami, bardziej reagować i pzrestanie się bać, to położę Ją na tej foczce i dzięki temu ja będe miała wolne ręce właśnie m.in. do zabawy z Małą podczas kąpieli.
Co Wy na to?

bardzo fajny pomysl. foczka jest o tyle wygodniejsza od wanienki profilowanej ze mozna ja wstawic tez pod prysznic albo do zwyklej wanny.

co lepiej polecacie:
Otrivin Baby Spray, NoseFrida Spray, Sterimar Baby, Sterimar Cu czy Disnemar ???

ja osobiscie mam sol morska do noska z nivea baby ale z tych ktore wymienilas najczesciej mamy kupuja sterimar baby i disnemar.
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry